GM, arz sıkıntısıyla mücadele etmek için Kanadalı pil geri dönüştürücüsüne yatırım yapıyor • Teknolojik Haberler


General Motors, arz kıtlığı ve artan maliyetler nedeniyle Kuzey Amerika’da EV üretimini ölçeklendirmeyi amaçladığından, geri kazanılmış pil malzemelerinden yeni piller üretmek için Kanadalı bir pil geri dönüştürücüsüyle ortaklık kuruyor.

Otomobil üreticisi, GM Ventures kolu aracılığıyla, gelişmiş pil geri dönüşüm teknolojisi geliştiricisi olan Lithion Recycling için A Serisi finansman turuna yatırım yaptı. İki şirket birlikte, on yılın sonunda endüstri gaz motorlarını aşamalı olarak devre dışı bırakmak için yarışırken kritik bir darboğaz olan EV pillerinin geri dönüşümü için döngüsel bir ekosistem oluşturmaya çalışacak.

Yakın zamana kadar, dünya çapında EV’nin piyasaya sürülmesi, 2030 yılına kadar yollarda olması beklenen akülü elektrikli araçların akışını desteklemek için geniş şarj istasyonları inşa etmeye odaklandı. Ancak COVID-19 salgını ve Ukrayna’daki savaş, küresel tedarik zincirlerini durdurarak hammaddelerin kullanılmasını sağladı. piller için daha az ve daha pahalı.

GM ve diğer otomobil üreticileri, operasyonları onshoring yaparak ve pil ömrünün daha fazlasını şirkete getirerek tedarik üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için baskı yapıyor. 2030 yılına kadar yaklaşık 15 milyon ton lityum iyon pilin kullanımdan kaldırılması bekleniyor. AquaMetaller.

Redwood Materials’ın Ford ve Volvo ile ortaklıklarının yanı sıra, otomobil üreticisinin yaklaşmakta olan Kuzey Karolina akü tesisine göndermek üzere aküleri ve akü malzemelerini toplamak, yenilemek ve geri dönüştürmek için Toyota ile bir anlaşması var. Nevada merkezli metal geri dönüşüm şirketi, pil geri dönüşümü pazarının on yılın sonunda 18,7 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

GM’in küresel satın alma ve tedarik zincirinden sorumlu başkan yardımcısı Jeff Morrison yaptığı açıklamada, Lithion ile ortaklığın GM’nin “bizimle birlikte büyüyebilecek bir tedarik zinciri ve geri dönüşüm stratejisi” oluşturmasına yardımcı olacağını söyledi.

Morrison, “Lithion teknolojisinde, Ultium pil paketlerimizde ham maddeyi geri kazanma ve yeniden kullanma fırsatını görüyoruz, bu da ürettiğimiz EV’leri daha da sürdürülebilir hale getiriyor ve maliyetleri düşürmeye yardımcı oluyor” dedi.

Lithion, 2023 yılında, yılda 7.500 metrik ton lityum iyon pil kapasitesiyle ilk ticari operasyonlarını başlatmayı planlıyor. Lithion’un ilk hidrometalurjik tesisinin lansmanının 2025 yılı için yapılması planlanıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/23/gm-invests-in-canadian-battery-recycler-to-fight-supply-shortage/

Yorum yapın