GitHub’ın yapay zeka destekli programlama asistanı Copilot artık genel kullanıma sunuldu – Teknolojik Haberler


Geçen Haziran, Microsoft’a ait GitHub ve OpenAI, Microsoft Visual Studio gibi geliştirme ortamlarında tüm kod satırları için öneriler sağlayan bir hizmet olan Copilot’u başlattı. İndirilebilir bir uzantı olarak mevcut olan Copilot, mevcut kod bağlamında ek kod satırları ve işlevler önermek için milyarlarca genel kod satırı üzerinde eğitilmiş Codex adlı bir AI modeli tarafından desteklenmektedir. Yardımcı pilot ayrıca, bir geliştiricinin neyi başarmak istediğinin (örneğin, “Merhaba Dünya Deyin”) açıklamasına yanıt olarak, bilgi tabanını ve mevcut bağlamını kullanarak bir yaklaşımı veya çözümü ortaya çıkarabilir.

Yardımcı pilot daha önce yalnızca teknik önizlemede mevcuttu. Ancak aracın bu yaz genel kullanıma sunulacağının sinyalini verdikten sonra GitHub bugün Copilot’un artık tüm geliştiricilerin kullanımına sunulduğunu duyurdu. Daha önce ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, topluluktan seçilen yaklaşık 60.000 geliştiriciden ve topluluktaki öğrencilerden başlayarak “doğrulanmış” açık kaynak katkıda bulunanların yanı sıra öğrenciler için ücretsiz olacaktır. GitHub Eğitimi programı.

GitHub, önizleme döneminde 1,2 milyon kişinin kaydolduğunu söylüyor. Şirkete göre, yardımcı pilot şimdi yeni yazılan kodun %40’ını öneriyor – bu yılın başlarında %35’e yükseldi.

“Geçen yıl boyunca, iş akışlarının ‘sihrini’ yönlendirmeye yardımcı olmak için iş akışlarını yinelemeye ve test etmeye devam ettik. Copilot,” GitHub Ürün Başkan Yardımcısı Ryan J. Salva, Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla söyledi. “Önizlemeyi yalnızca insanların GitHub’ı nasıl kullandığını öğrenmek için kullanmadık yardımcı pilotdeğil, aynı zamanda hizmeti güvenli bir şekilde ölçeklendirmek için.”

Copilot ile geliştiriciler Python, JavaScript, TypeScript, Ruby, Go ve düzinelerce başka programlama dili için öneriler arasında geçiş yapabilir ve bunları kabul edebilir, reddedebilir veya manuel olarak düzenleyebilir. Copilot, geliştiricilerin yaptığı düzenlemelere uyum sağlar, belirli kodlama stillerini otomatik doldurmalı standart veya tekrarlayan kod kalıplarıyla eşleştirir ve uygulama koduyla eşleşen birim testleri önerir.

Copilot uzantıları, Visual Studio Code’a ek olarak Noevim ve JetBrains için veya GitHub Codespaces üzerinde bulutta mevcuttur.

Copilot’un genel sürümüyle aynı zamana denk gelen yeni bir özellik, kodu doğal dil açıklamalarına çeviren Copilot Açıklamasıdır. Bir araştırma projesi olarak tanımlanan amaç, acemi geliştiricilere veya tanıdık olmayan bir kod tabanıyla çalışanlara yardımcı olmaktır.

“Açık olduğu halde yardımcı pilot Geliştiricilerin görevleri daha hızlı tamamlamalarına yardımcı oluyor, geliştiricilerin akışta kalmalarına, daha tatmin edici çalışmalara odaklanmalarına ve zamandan tasarruf ederken bile zihinsel enerjiyi korumalarına yardımcı olarak bunun ötesine geçen güncellemeleri keşfetmeye devam ediyoruz” dedi. “Gözlemlediğimiz etkiye bir örnek olarak, yürüttüğümüz bir çalışmanın erken sonuçlarını paylaşmaya değer. Deneyde, geliştiricilerden bir HTTP sunucusu yazmalarını istiyoruz – yarısı kullanarak yardımcı pilot ve yarısı olmadan. Ön veriler, geliştiricilerin yalnızca yardımcı pilotama aynı zamanda bunu kabaca yarı yarıya yapıyorlar.”

Yapay zeka modellerinin karmaşık yapısı nedeniyle, Yardımcı Pilot kusurlu bir sistem olmaya devam ediyor. GitHub, standart biçimlerde ve rahatsız edici sözcüklerde gösterildiğinde e-postaları engellemek için filtreler uyguladığını ve halka açık depolardan tekrarlanan kodu algılamaya ve bastırmaya yardımcı olacak bir filtre oluşturma sürecinde olduğunu söyledi. Ancak şirket, Copilot’un güvenli olmayan kodlama kalıpları, hatalar ve eski API’lere referanslar veya eğitim verilerinde mükemmel olmayan kodu yansıtan deyimler üretebileceğini kabul ediyor.

Salva, “Bu, AI destekli geliştirme araçlarının yalnızca başlangıcıdır, bu nedenle geliştiricilerin bundan sonraki birkaç ay ve yıl içinde Copilot’u nasıl kullanacağını ve birlikte ürünü nasıl geliştirdiğimizi görmek heyecan verici olacak,” diye devam etti Salva.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/copilot-githubs-ai-powered-programming-assistant-is-now-generally-available/

Yorum yapın