GitHub Copilot AI kodlama yardımcısı artık genel kullanıma sunuldu


GitHub’ın tartışmalı AI destekli kodlama asistanı Copilot, artık tüm geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

GitHub Copilot 21 Haziran’da yaptığı açıklamada, GitHub Copilot’un aylık 10 ABD Doları veya yılda 100 ABD Doları olarak fiyatlandırıldığını, ancak doğrulanmış öğrenciler ve popüler açık kaynak projelerinin yöneticileri için ücretsiz olduğunu söyledi. 60 günlük ücretsiz deneme ayrıca mevcuttur. Geçen yıl teknik bir önizlemede başlatılan araç, kullanıcının programlama düzenleyicisine bağlanır ve mevcut bağlama dayalı olarak kod satırları ve işlevler önerir. Yardımcı pilot, eksiksiz yöntemler, ortak kod, birim testleri ve hatta karmaşık algoritmalar önerebilir.

AI çifti programlayıcı aracı, GitHub’daki halka açık havuzlardaki kodlar da dahil olmak üzere milyarlarca halka açık kaynak kodu ve doğal dil üzerinde eğitilmiş bir dil modeli olan OpenAI Codex tarafından desteklenmektedir. Copilot, Özgür Yazılım Vakfı’ndan “kabul edilemez ve adaletsiz” olarak nitelendirdiği protestolar aldı. Vakıf, bir yapay zeka modelinin özgürce lisanslanan kaynak koduyla eğitilmesinin adil kullanım oluşturup oluşturmadığını sorguladı ve aracın ücretsiz olmayan ve dolayısıyla “yazılım yerine geçen bir hizmet” olan bir yazılım çalıştırmasını gerektirdiğinden şikayet etti.

Bir editör uzantısı olan Copilot, Neovim, Visual Studio, Visual Studio Code ve JetBrains IDE’leri dahil olmak üzere editörlerle bütünleşir. Teknik önizleme, son 12 ayda 1,2 milyon geliştiriciyi çekti. GitHub, AI destekli kodlamanın, geliştiricilerin kod yazmasını kolaylaştırarak yazılım geliştirmenin doğasını temelden değiştireceğine inanıyor.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3664123/github-copilot-ai-coding-assistant-is-now-generally-available.html#tk.rss_all

Yorum yapın