GitHub, 2011’de başlattığı yazılım geliştirme ortamı Atom’u gün batımına çıkarıyor – Teknolojik Haberler


Bugün GitHub ilan edildi Şirketin 2011 yılında tanıttığı yazılım geliştirme metin editörü Atom’u gün yüzüne çıkaracağını duyurdu. GitHub bir blog yazısında, Atom deposunu ve Atom organizasyonunda kalan diğer tüm depoları 15 Aralık 2022’de arşivleyeceğini söyledi.

Atom, Microsoft Visual Studio Code, Slack, GitHub’ın kendi GitHub Desktop’ı da dahil olmak üzere binlerce uygulamanın yolunu açan Electron çerçevesinin temelini oluşturdu. Ancak GitHub, yıllar içinde yeni araçlar ortaya çıktıkça Atom topluluğunun katılımının azaldığını iddia ediyor. Atom’un kendisi, son birkaç aydır bakım ve güvenlik güncellemelerinin ötesinde önemli bir özellik geliştirme görmedi.

GitHub, bu sabah yayınlanan bir blog yazısında, “2011’de Atom’u tanıttığımızda, geliştiricilere son derece özelleştirilebilir ama aynı zamanda kullanımı kolay bir metin düzenleyicisi vermek için yola çıktık – daha fazla insanın yazılım geliştirmesini mümkün kılan bir tane” dedi. “[R]güvenilirlik, güvenlik ve performans GitHub’ın özüdür ve geliştirici topluluğuna en iyi hizmeti verebilmek için, yazılım geliştirmenin geleceğini mümkün kılan teknolojilere öncelik vermek üzere Atom’u arşivliyoruz.”

GitHub Atom

Resim Kredisi: GitHub

GitHub, çabalarını ileriye dönük olarak bulut destekli geliştirme ortamı olan Microsoft Visual Studio Code (VS Code) ve GitHub Codespaces üzerinde yeniden odaklayacağını söylüyor. Şirket, “Atom’un topluluk tarafından hala kullanıldığının farkındayız ve alternatif bir çözüme geçişin zaman ve enerji gerektirdiğini kabul etmek istiyoruz,” diye devam etti şirket.

Merakla, VS Code 2015’te Atom’a bir cevap olarak piyasaya sürüldü. Microsoft’un 2018’de GitHub’ı satın alması, Atom ve VS Code’u tek bir çatı altında topladı ve ikincisini yamyamlaştırdı. Ancak VS Code’un popülaritesi artmaya devam etti. Stack Overflow’un 2021 geliştiricisine göre anket, geliştiricilerin yalnızca %13’ü Atom’u birincil ortamları olarak kullanıyor; VS Kodu %71 oranında kullanılmaktadır.

Bu mutlaka Atom’un sonu değil. Arşivlendikten sonra, kod geliştiricilerin incelemesi ve geliştirmesi için hazır olacaktır. Ve projenin temel katkılarından biri olan Max Brunsfeld, adı verilen manevi bir halefi başlatmak için bir çabaya öncülük ediyor. Zedbu hafta özel alfada başlayacak.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/github-sunsets-atom-the-software-dev-environment-it-launched-in-2011/

Yorum yapın