Girişiminizin fiyatlandırma stratejisini güçlü bir büyüme koluna dönüştürün – Teknolojik Haberler


Para kazanma ve fiyatlandırma ile ilgili kararları yönlendirmek için pazar istihbaratını kullanın

Fiyatlandırma modelleri güçlü büyüme kolları olun. Kötü bir fiyatlandırma modeli büyümeyi engeller ve hatta gelecek vaat eden bir girişimi bile mahvedebilir; oysa iyi bir model, bir ürünün yarattığı değerin bir kısmını gelir olarak yakalar ve büyüme çarklarının vızıldamasını sağlar.

Özellikle hızlı değişen tüketici davranışları ve enflasyon dönemlerinde, modelini revize etmek çok yavaşsa, bir girişimin büyümesi risk altında olabilir.

Bir fiyatlandırma modeli geliştirmek veya revize etmek karmaşık, çok boyutlu bir sorundur. Fiyat en belirgin unsurdur, ancak başka birçok unsur da vardır. Doğru yapmak, birçok açıdan girdi gerektirir: ürün, operasyonlar, finans ve satışlar, bunlardan sadece birkaçı.

Bir fiyatlandırma stratejisinin temelini oluşturmaya başlamak için sorduğumuz sorulara daha yakından bakın.

Fiyatlandırma stratejisi çerçevemizdeki 5 önemli soru

Startup’larla çalışmaya başlamadan önce, nerede olduklarını ve nereye gittiklerini anlamamıza yardımcı olur. Fiyatlandırma modelleri, hususları en az iki farklı bakış açısından ele almalıdır.

Paydaşların bakış açısı:

  • Değer yaratan (veya sağlayan) paydaşlar kimlerdir?
  • Yaratılan değer nedir?
  • Alternatifleri nelerdir?

Değerle orantılı olarak ölçeklenen fiyatlandırma modelleri, gelir ve katkı payı olarak daha fazla değer yakalama eğilimindedir.

İş perspektifi:

  • Müşterilere hizmet etmenin maliyeti nedir?
  • Fiyat büyüme döngülerini nasıl etkiler?

Ödeme yapan müşteriler, sorunlarının mümkün olan en iyi fiyata hızlı ve güvenilir bir şekilde çözülmesini ister. Şirketler, ürünlerini veya hizmetlerini mümkün olan en yüksek marjla en fazla sayıda müşteriye satmak ister. Bu iki bakış açısı doğal olarak karşıttır ve dengeyi bulmak ve işin ve paydaşlarının ihtiyaçlarını dengeleyen bir fiyatlandırma modeli oluşturmak kurucuların işidir.

Bir fiyatlandırma modeli oluşturmaya yönelik ilk adım, araştırmayı toplamak ve bunu ödünleşimleri değerlendirmek için kullanılabilecek bir formatta düzenlemektir. Kuruculara, rekabet ortamı bağlamında hem paydaş hem de şirket perspektiflerini sentezlemelerine yardımcı olacak bir ürün yolculuğu haritası oluşturmalarını tavsiye ediyoruz.

Dünya, erken aşamadaki girişimler için hızla değişiyor. Ürünlerini piyasaya sürmüş olan girişimler için bile, yeni ürünler ve özellikler ışığında veya rekabet ortamındaki değişikliklerden sonra fiyatlandırma modellerini periyodik olarak yeniden değerlendirmek iyi bir fikirdir.

Bir fiyatlandırma modeli oluşturmadan veya revize etmeden önce yapılması gerekenler

Kurucular yeni bir fiyatlandırma modeli çıkarmaya çalıştıklarında birçok zorlu soruyla karşı karşıya kalırlar:

  • Yenilikçi şirketler ürünlerini tamamen yeni bir kategoride nasıl fiyatlandırabilir?
  • Şirketler, pazarlarının bir tarafında yapılan optimizasyonların diğer tarafı olumsuz etkilemeyeceğinden nasıl emin olabilir?
  • Asalak görünmeden, müşterinin ödeme isteğiyle orantılı olarak fiyatları artıran bir fiyatlandırma modeli nasıl oluşturulur?

Bu sorular ve diğerleri, ödeme isteğini üç temel referans noktasından tahmin ederek yanıtlanabilir:Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/turn-your-startups-pricing-strategy-into-a-powerful-growth-lever/

Yorum yapın