Girişim sermayesi finansmanı yavaşlamış olabilir, ancak VC firmalarının yeni fon toplama konusunda hiçbir sorunu yok – Teknolojik Haberler


Piyasa canlandıkça, risk sermayesi şirketleri yeni fonları duyurmaya devam ediyor.

Teknolojik Haberler muhabirleri, aşağıda göreceğiniz gibi Salı günü bunlardan beşini daha derinlemesine ele aldı.

Bu arada, fonları ve sınırlı ortakların kaynak yaratma aşamasında dile getirdikleri endişeler hakkında üç firmayla yazıştım.

Haris Khurshid, genel ortak Chalo VenturesPakistan’daki girişimlere ve Latin Amerika’daki girişimlerde daha küçük bir yüzdeye yatırım yapmaya odaklanan 50 milyon dolarlık ikinci bir fon başlattı.

Aslen Pakistanlı olan Khurshid, e-posta yoluyla, “Pakistan, büyük bir nüfusa sahip, coğrafi olarak daha küçük, daha az eyaletle iyi bağlantılara sahip, daha düşük düzenleyici engellere sahip ve güçlü görevlilere sahip değil” dedi. “Bu, Pakistanlı girişimlerin ülke genelinde daha hızlı ölçeklenmesine ve diğer pazarlara açılmasına olanak tanıyor.”

Firma iki ay önce artırmaya başladı ve şimdiden 35 milyon dolar taahhüt ve elden nakit sağladı. Khurshid, ikinci çeyreğin sonunda kapanmayı ve üçüncü çeyrekte yatırıma başlamayı umduğunu söyledi.

Khurshid, bağış toplama ortamının “düşündüğümüz kadar zorlayıcı olmadığını” ve yardımcı olanın Pakistan’a yatırım yapma hedefi olduğunu açıkladı. LP’lerin, firmanın bu pazardaki yatırımları nasıl yönlendireceğini bilmek istediğini ve bunun da firmanın Pakistan’ın neden odaklanmış bir fona ihtiyaç duyduğu konusunda biraz eğitim yapmasını gerektirdiğini söyledi.

Arjantin merkezli şirketin yönetici ortaklarından Lorena Suarez Alaya Başkenti, 10 yaşında bir erken aşama VC firması, İspanyolca konuşan Latin Amerika’dan etki odaklı girişimlere yatırım yapıyor. Geçen ay Alaya, üçüncü fonu için 80 milyon dolarlık sermaye taahhüdüyle ilk kapanışını gerçekleştirdi.

LP’lerin davranışlarıyla ilgili olarak Suarez, e-posta yoluyla LP’lerin LatAm’daki iş temellerinin güçlü olup olmadığını merak ettiklerini söyledi. Sonuç olarak, “durum tespiti ek zaman alıyor ancak nihai taahhütlerini henüz etkilemedi. Bu finansal krizin ne kadar derinleşeceği ve Avrupa’daki çatışmanın önümüzdeki yıllarda yaratacağı etki ile ne kadar süreceği konusunda endişeler gördük.”

Ancak Alaya’nın diğer LP’lerin yatırım yapma konusunda daha aktif olduğunu gördüğünü söylemeye devam etti, çünkü “krizler sırasında rekoltelerin diğer tüm anlardan daha iyi performans gösterdiği biliniyor.”

üzerinde Altın bölümHouston merkezli bir kurucu stüdyo ve risk sermayesi şirketi olan firma, ikinci fonunun ilk kapanışını Mayıs ayında tamamladı, ancak miktarı açıklamadı. Pazarlama müdürü Yosef Levenstein, e-posta yoluyla fonun nihayetinde 80 milyon dolar civarında olacağını söyledi. Erken aşama B2B SaaS’a odaklanıyor, bu nedenle LP’nin endişeleri, B2B yazılımının enflasyonist bir ortamda nasıl performans göstereceğiyle ilgiliydi, diye yazdı.

Yeni fonlar için yoğun bir gün oldu. Meslektaşlarımdan bazılarını yakalayın:

  • Jacquelyn Melinek, Multicoin Capital’in kripto ile ilgili yatırımlar için 430 milyon dolarlık yeni fonunu bildirdi. Ayrıca Protagonist’in kriptoya odaklanan 100 milyon dolarlık fonu hakkında da yazdı.
  • Rebecca Szkutak, Vicdan VC’nin haberini yaptı ve Ariana Thacker ile tüketici şirketlerine bilimsel açıdan yatırım yapan firması hakkında röportaj yaptı.
  • Catherine Shu, C2 Ventures’ın eski endüstrileri bozan girişimleri hedefleyen ikinci 20 milyon dolarlık fonunu bildirdi.
  • Manish Singh, Lightspeed Venture Partners’ın 500 milyon dolarlık taahhütleri olan yeni Hindistan ve Güneydoğu Asya fonunu öne çıkardı. Bu fon, başlangıç ​​yaşam döngüsü boyunca dört kişilik bir grubun parçasıdır. Lightspeed duyuruldu Salı günü toplam 7 milyar dolar.
  • Paul Sawers, Cathay Innovation’ın üçüncü fonunu 1,05 milyar dolarlık sermaye taahhütleriyle karşıladı.

İşte gelen kutumdan bazılarının bir özeti:

  • Bloomberg Beta ilan edildi dördüncü 75 milyon dolarlık fonu ve ayrıca firmanın zaten desteklediği başlangıçlara yönelik sonraki aşama kontrolleri için 75 milyon dolarlık yeni bir fırsat fonu.
  • Ben Narasin’in dayanıklılık kapalı 50 milyon dolarlık sermaye taahhütlü ilk fonu. Firma, hem ABD’de hem de Birleşik Krallık’ta A Serisi öncesi şirketlere 1 milyon ila 3 milyon dolar arasında çek yazmayı planladığını söyledi..

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/venture-capital-funding-new-funds/

Yorum yapın