Gezegeni kurtarmak için Dünya’nın ısısından yararlanmaya çalışan 5 girişimle tanışın • Teknolojik Haberler


birkaç tane var Dünya üzerinde “ücretsiz” olan güç kaynakları, yani rüzgar, güneş, hidro ve jeotermal. İnsanlar binlerce yıldır hidro ve rüzgardan yararlanıyor ve güneşin gücünden yararlanma konusunda oldukça iyi hale geliyoruz. Ancak jeotermal ile, gezegenin derinliklerinde üretilen ısıdan hâlâ ustalıkla yararlanamıyoruz.

Ticari ölçekli jeotermal tesislerin çoğu, Kuzey Kaliforniya ve İzlanda gibi jeolojik sıcak noktalarda bulunuyor. Daha küçük ölçekte, birçok ev sahibi, ısıtma ve soğutma için bahçelerinde sığ kuyular açmış veya gömülü halkalar açmıştır. Ancak jeotermalin dünya çapındaki potansiyelini gerçekten ortaya çıkarmak ve bunu karlı bir şekilde yapmak için, derinlere inmek ve Dünya’nın ısınmasını sağlamak için yeni yollara ihtiyacımız olacak.

Dünya bir enerji geçişinden yalpalayarak geçerken, bol miktarda enerji kazanımı, dağıtılabilir temel yük gücü hakkında uzun uzadıya konuşur. Bu çok fazla jargon. “Gönderilebilir”, şebeke operatörlerinin bir an önce elektrik üretmesi için bir santral isteyebilecekleri ve santralin teslim edeceği anlamına gelir. Ve “temel yük”, hava nasıl olursa olsun her zaman açık olabilecek güç anlamına gelir. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklar kendi başlarına temel yük gücü değildir. Rüzgar sakin olduğunda veya güneş parlamadığında kullanım için güç depolamak üzere pillerle eşleştirilirlerse, farklı bir hikaye. Yenilenebilir enerji artı pil kombinasyonu giderek artan bir sıklıkta gerçekleşiyor, ancak piller pahalı olmaya devam ediyor ve neden bundan daha fazla seçeneğe sahip olmasın?

Jeotermalin dünya çapındaki potansiyelini gerçekten ortaya çıkarmak ve bunu karlı bir şekilde yapmak için, derinlere inmek ve Dünya’nın ısınmasını sağlamak için yeni yollara ihtiyacımız olacak.

Jeotermal genellikle karbon içermeyen dağıtılabilir temel yük gücü kaynağı olarak sunulur, bu nedenle enerji kazançları ona ısınıyor. Bir jeotermal santralde, genellikle su olan bir çalışma sıvısı, bir ısı eşanjöründen geçmek veya bir türbini çalıştırmak için tekrar yukarı çekilmeden önce ısıtıldığı yer altına enjekte edilir.

Isı kaynağı neredeyse sınırsızdır. Dünya sürekli üretir yaklaşık 44 teravat değerinde ısı, bunun yaklaşık yarısı doğal olarak oluşan radyoaktiviteden gelir. Bu, her yıl yaklaşık 385.000 teravat-saat enerji açığa çıkıyor ve bu, 2019’da 23.000 terawatt-saatten sadece utangaç. Eğer Dünya’nın ısısının bir kısmını kullanabilseydik, elimizde çok fazla enerji olurdu.

Jeotermalin potansiyeli, birçok mühendisin kariyerlerini yeniden düşünmesine neden olan fosil yakıt endüstrisinin başgösteren düşüşüyle ​​aynı zamana denk geliyor. Öyle oluyor ki, petrol ve gaz endüstrisi için geliştirilen sondaj tekniklerinin çoğu, jeotermal ana akımı getirmek için gerekenlerle güzel bir şekilde örtüşüyor.

Jeotermal enerjiyi niş bir güç kaynağından geniş çapta konuşlandırılabilecek bir enerji kaynağına dönüştürmeye çalışan çok sayıda girişim var. İşte izlediğim beş tanesi.

Quaise Enerji

En seksi jeotermal teknoloji için bir ödül olsaydı, Quaise Enerji muhtemelen kazanan olur.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/25/meet-5-startups-working-to-harness-the-earths-heat-to-save-the-planet/

Yorum yapın