Gerçekten bir yavaşlama mı geliyor? – Teknolojik Haberler


Teknolojik Haberler’ın buna fintech sektörü, bir PitchBook raporu ve hatta daha önce yeni başlayanların böyle bir şey olması durumunda nasıl hazırlanmaları gerektiği dahil olmak üzere farklı açılardan baktığı son zamanlarda girişim finansmanında bir yavaşlamadan söz ediliyordu.

Ancak bu yavaşlama gerçekleşirse, gelen kutularımızın yeni toplanan girişim fonlarıyla ilgili haberlerle dolu olduğu göz önüne alındığında, yavaş olabilir. Sadece son iki hafta içinde, firmaların bir sürü paranın üzerinde oturduğunu ve artırmaya devam ettiğini bildirdik.

Örneğin, Leading Edge Capital altıncı fonu için yaklaşık 2 milyar dolar kapattı, Base10 Partners üçüncü fonu için 460 milyon dolar getirdi, Founders Fund iki fon için 5 milyar dolar sağladı, Freestyle altıncı fonu için 130 milyon dolar topladı ve liste uzayıp gidiyor. ve üzerinde. Ayrıca, gördük Voyager Ventures ilk fonunu başlattıKuzey Amerika ve Avrupa’daki iklim teknolojisi girişimlerine 100 milyon dolar pompalayacak.

Sapphire Ventures’ın ortağı Beezer Clarkson’dan ve Harvard Business School’da Jacob H. Schiff Yatırım Bankacılığı Profesörü Josh Lerner’den gördüklerimizi ve onlar da bir şeyleri anlamlandırmaya çalışırken tartmalarını istedik. , görmekte olduğumuz anlaşma yapma hızını etkileyebilecek birkaç şey kaydettiler.

Lerner, örneğin artan faiz oranlarına işaret ederek, özellikle bazı emekli maaşları için “yüksek oranlı bir ortamın tahvillere geçişe yol açabileceğini” söyledi. Aynı zamanda, “banka kredileri girişimciler için daha az çekici olduğunda, yüksek faiz oranları risk sermayesi talebini de artırabilir” diye ekledi. Nitekim onun bazı önceki çalışma faiz oranlarının birkaç tutarlı etkisi bulmuştur.

Bu arada Clarkson, resmin “bulutlu” kalmasına gönüllü olmasına rağmen, yükselen şeyin bir noktada düşmesi gerektiğini önerdi.

Clarkson, “Girişim grupları, piyasaya tepki verirken, daha hızlı artışlar, artan çek boyutları ve hızlı takip turları gibi sürekli olarak pazara beklenenden daha hızlı geri döndüler” dedi. “Bu gruplar pazara daha hızlı geri dönmekle kalmıyor, genellikle daha büyük fonlar veya fırsat fonları gibi ek araçlar da topluyorlar.” (Khosla Ventures, SoftBank ve Better Tomorrow Ventures’ın bu yıl bir fırsat fonu oluşturduğunu burada belirteceğiz.)

Geçen ay bir dizi tweet’te vurgulanan daha hızlı harcamaya geçişClarkson, “2021’in yeni bir zirveye ulaştığını gözlemledi. Bir fonun ilk tam takvim yılında çağrılan sermayenin ortalama %32’sini yeniden gördük. Bir fonun devam eden sermaye için %50 rezerv ayırdığını varsayarsak, bu bir başlangıç ​​yatırım dönemi anlamına gelir. iki yılın çok altında. Bu yeni.”

Hem Lerner hem de Clarkson, 2022’nin geri kalanında ilerleme hızına gelince, bizi izlemeye devam edin.

Lerner, bu zamanın Mart ve Aralık 2000 arasındaki dönem gibi göründüğünü söyledi, “kamu teknoloji hisse senedi fiyatlarının önemli ölçüde düştüğü ve risk sermayesi fon yaratma üzerinde çok az belirgin etki olduğu zaman. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde 2001-2003 yıllarında yaptığımız gibi dramatik bir düzeltme görüp göremeyeceğimiz kimsenin tahmininde değil.”

Beezer, “Uzun süreli bir düzeltmemiz olursa, yatırımcıların ilerleme hızını yavaşlattığını görebiliyorum” dedi. Yatırımcıların kuru tozu olsa bile portföye odaklanmaları gerekebilir çünkü bazı şirketler fon artırımı için geçmişte olduğundan daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilir.”

Yeni fonların diğer tarafında, yeni fonlarını toplama aşamasında olan (ve bir avuç diğerini mansiyonla anan) üç fon yöneticisiyle konuştuk.

Janine Sickmeyer, Gözden Geçirilmiş Girişimler

Gözardı Edilen Girişimler, Janine Sickmeyer, Brandon Brooks

Overlooked Ventures’ın kurucu ortakları Janine Sickmeyer ve Brandon Brooks. Resim Kredisi: Gözden Geçirilen Girişimler

Janine Sickmeyer Columbus, Ohio merkezli kurucu ortak Gözden Geçirilen Girişimler Brandon Brooks ile “gözden kaçan kuruculara” tohum öncesi sermaye yatırmak için. Pek çok fon yöneticisinin bir şirket kurması veya fon yöneticisi olması gerektiği gibi Ivy League geçmişine sahip olmanız gerekmediğini kanıtlıyorlar.

Aslında, Sickmeyer’in bir fon toplama yaklaşımı, yasal bir teknoloji şirketinin kurucusu ve CEO’su olma perspektifindendi ve fon bulamadığı için bir satın alma işlemine başladı.

“O zamanlar Zoom görüşmesi yoktu, bu yüzden tüm bu yerlere uçuyordum” dedi. “Sonuç olarak, girişimin nasıl bir şey olduğuna dair bir fikre sahip oldum ve bunun bir parçası olmak istemedim, ancak şirketi sattıktan sonra göçmenlere ve sermaye bulmakta zorlanan azınlık girişimcilere yatırım yapmaya başladım. . Bu alanı ve ölçüleri değiştirmenin tek yolunun değişim olduğunu anladım.”

Hiçbir bağlantıları, ağları veya kurumsal sınırlı ortaklara erişimi olmayan Sickmeyer ve Brooks, geçen Mayıs ayında ilk fonlarını başlattılar ve Bank of America Corp.’un Overlooked’in ilk kurumsal yatırımcısı olarak gelişini kutladılar. Bu, Sickmeyer’in insanların ona başarmasının yıllar alacağını söylediği bir şeydi.

Fon 50 milyon doları hedefliyor ve bu hedefe şimdiden 11.5 milyon dolar getirdi. Portföyünde şimdi sekiz girişim var. Firmanın ortalama çek büyüklüğü 100.000 ila 500.000 ABD Doları arasında, “erkenden büyük bir etki yaratmayı seviyoruz” dedi ve bazılarının sonraki yatırımlar için ayrılacağını söyledi.

Sickmeyer, “Hedefimiz birinci fondan 45 ila 48 yatırım ve iyi bir yoldayız” dedi. “Sürüklenmenin veya gölgelenmenin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, bu nedenle sürecimiz açık ve şeffaf: kurucularla görüştükten sonra beş gün içinde hızlı kararlar alıyor ve her e-postayı yanıtlıyoruz. ‘Hayır’ demek zorunda kalırsak, ‘sonsuza kadar hayır değil’ deriz. Geri döndük ve başlangıçta reddettiğimiz kuruculara yatırım yaptık.”

Lorine Pendleton, Portföy

Portföy, Rising America Fund, Noramay Cadena, Lorine Pendleton, Juliana Garaizar ve Karen Kerr

Portfolia’nın Rising America Fund ekibi, soldan Noramay Cadena, Lorine Pendleton, Juliana Garaizar ve Karen Kerr. Resim Kredisi: portföy

Lorine Pendleton, bir ortak portföyşu anda Noramay Cadena, Karen Kerr, Juliana Garaizar ve Daphne Dufresne ile Rising America Fund II için para topluyor.

Pendleton’ın bazı kurumsal yatırımcılar için çok küçük olduğunu söylediği 10 milyon dolarlık bir fonu hedeflemeye başladılar ve birçoğu yatırım yapabilmek için ekipten para toplamasını istedi.

“Son zamanlarda ilk kapanışımızı yaptık” dedi. “İlk fonumuzun başarısı nedeniyle bir dizi fondan, aile ofisinden ve kurumsal yatırımcılardan ilgi görüyoruz ve 50 milyon dolar gibi daha büyük bir fon toplamayı düşünüyoruz.”

Costello, Portfolia’nın beş yıl önce Trish Costello tarafından farklı bir grup kadın limited ortağı bir araya getirmek için kurulduğunu – bunlardan 1.300’ü var – ve bu süre içinde 47’si Kasım 2021’den bu yana olmak üzere 110 yatırım yaptığını söyledi. 2019’da başlatılan ilk Rising America Fund’ı “beş renkli kadının liderliğindeki ilk fon” olarak lanse ediyor.

İlk fondan ekip, hem coğrafi olarak dağınık alanlarda hem de farklı aşamalarda Siyah, Latinx ve LGBTQ+ kurucuları tarafından yönetilen 16 şirkete yatırım yaptı. Pendleton, genellikle geleneksel risk sermayesi firmaları tarafından genellikle yetersiz finanse edilen ve göz ardı edilen, ancak önemli bir büyüme ve karlılık için konumlanmış girişimcilere ve şirketlere yatırım yaptıklarını söyledi.

İlk yatırımlarından bazıları, bir çocuk ve aile finansmanı aracı olan Goalsetter, finansal olarak yetersiz hizmet alan topluluklar için mobil öncelikli bir bankacılık platformu olan MoCaFi ve nadir spor ayakkabı tahsilat girişimi Rares gibi şirketlere gitti.

Ekip, ikinci fondan bugüne kadar yedi şirkete yatırım yaptı ve Pendleton yedi veya sekiz şirkete daha yatırım yapmayı bekliyor. 2046’ya kadar beyaz olmayan insanların çoğunlukta olması beklenirken, daha fazla parası olan kadınların ve renkli insanların servetlerini harekete geçirip yatırım yapma eğilimlerinin bir araya geldiğini görüyor.

“Diğer VC firmalarının en iyi kurucu olmadıklarını söylediği kurucuları arıyoruz, ancak gerçekte, onlar daha iyi performans gösteriyorlar ve yüksek performanslı kurucular ve VC’ler onlara para vermediğinde becerikliler” diye ekledi. “Bu kurucuların 50 sentten bir dolar kazanmaları, paranın değerini, onu elde etmenin ne kadar zor olduğunu bilmeleri ve kriterlerine ulaşmaları gerekiyor.”

Naseem Sayani, Emmeline Ventures

Emmeline Ventures, Naseem Sayani, Azin Radsan van Alebeek, La Keisha Landrum Pierre

Emmeline Ventures’ın genel ortakları, soldan, Azin Radsan van Alebeek, Naseem Sayani ve La Keisha Landrum Pierre. Resim Kredisi: Emmeline Ventures

Geçen hafta, Emmeline Ventureskadınların kripto ve web3’e yatırım yapmalarını sağlayan web ve mobil tabanlı bir dijital cüzdan olan Clutch Wallet’a yaptığı ilk yatırımla başlatılan çok kültürlü, çok kuşaklı, tamamı kadınlardan oluşan bir erken aşama yatırım fonu.

Emmeline’i kurmadan önce, genel ortaklar La Keisha Landrum Pierre, Naseem Sayani ve Azin Radsan van Alebeek sağlık, finansal hizmetler, sürdürülebilirlik, içerik ve siber güvenlik alanlarında ön tohum ve tohum yatırımcılarıydı.

Sayani, Teknolojik Haberler’a “Clutch’a yapılan ilk yatırımla, bu henüz pek çok kadının dahil olmadığı bir varlık sınıfı” dedi. “Cinsel sağlık alanında veya menopozda bir oyunumuz yok, bu yüzden kadın deneyiminin tüm yelpazesine sahip olabilmemiz için oraya bir şeyler eklememiz gerekiyor.”

Üçlü, kadınlara yardım etmeye odaklanan kadın ve kadınları tanımlayan kurucular tarafından yönetilen 20’ye kadar işletmede, yarısı takip için olmak üzere ortalama 100.000 dolarlık çek büyüklüğü yatırım yapacak ilk fonu için 5 milyon ila 8 milyon dolar artırmayı hedefliyor.

Emmeline’ın yaptığı benzersiz fırsatlardan biri, ilk kez yatırımcıların sınırlı ortak olarak katılabilmeleri için daha küçük çek boyutlarına izin vermektir.

Sayani, “Mümkün olduğunca çok LP’ye sahip olmak istiyoruz” diye ekledi. “Kadınların iş kurmalarının hızlandığını görüyoruz ve inovasyona yönelik çok şey yapılıyor, bu yüzden buna daha fazla sermaye getirmek istiyoruz.”

Bu arada, gelen kutumdaki diğer bazı fonlar:

  • Ramin Niroumand ve Michael Hock tarafından bu yıl kurulan yeni bir risk sermayesi şirketi olan Berlin merkezli gömülü/sermaye, 100 milyon € ile ilk fon Avrupa’nın fintech sektörüne tohum öncesi ve tohum aşaması yatırımları yapmak. Embedded, Pliant, Nelly ve bezahl.de dahil olmak üzere halihazırda beş yatırım yaptı.
  • Aynı zamanda yönetici ortak Parker Beauchamp tarafından kurulan yeni bir insurtech risk sermayesi şirketi olan Markd, ilk fonunda kapandı, sigorta sektörünün dijital dönüşümüne odaklanan erken ve büyüme aşamasındaki şirketlere yatırım yapacak 100 milyon dolarlık bir araç. Beauchamp, bir sigorta ve risk yönetimi firması olan INGUARD’ın CEO’sudur.
  • Glilot Capital Partners duyurdu 220 milyon dolarlık dördüncü fon. Kobi Samborsky, Arik Kleinstein ve Nofar Amikam tarafından yönetiliyor ve siber güvenlik, kurumsal yazılım ve geliştirici araçları alanlarında yeni başlayanların tohumlarını atacak. 2011 yılındaki kuruluşundan bu yana İsrailli firma düzinelerce şirkete yatırım yaptı ve 12 çıkış yaptı.
  • Aynı zamanda yeni bir erken aşama risk sermayesi fonu olan Regeneration.VC, 45 milyon dolarlık açılış fonu döngüsel ve rejeneratif teknolojilere dayanan iklim inovasyonu girişimlerine yöneliktir. Genel ortaklar, eski bir marka kurucusu olan Dan Fishman ve geçmişi medya ve gayrimenkul alanında olan Michael Smith tarafından yönetilen fonun sınırlı ortakları arasında, aynı zamanda stratejik bir danışman olan aktör Leonardo DiCaprio da yer alıyor. Mevcut portföyünde CleanO2 ve VitroLabs dahil olmak üzere beş şirket bulunmaktadır.
  • Hindistan merkezli 100X.VC yapacağını duyurdu 100 erken aşamadaki girişime 16.5 milyon doların üzerinde yatırım yapın önümüzdeki 12 ay içinde ve hareketini “Hindistan’daki herhangi bir VC tarafından erken aşamadaki girişimler için ilk kontrol sermayesinin en hızlı dağıtımı” olarak lanse ediyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/04/11/a-look-at-six-new-funds-begs-the-question-is-a-slowdown-really-coming/

Yorum yapın