Gerçekten bir sonraki telefonumun 10x periskop kamerası olmasını istiyorum


Samsung Galaxy S22 Ultra kamera muhafazası

Robert Triggs / Android Otoritesi

2016’nın iPhone 7 serisi, 2x telefoto kamerayı piyasaya sürdüğünde, Android dünyası da aynı şeyi takip ederek ve hatta 3x telefoto atıcılarla bahsi yükselterek yakınlaştırma için büyük bir adım attı. Ardından, Huawei ve Oppo’nun 5x ve 6x periskop kameraları piyasaya sürmesiyle 2019’da ileriye doğru büyük bir sıçrama gördük.

Samsung’un en son Ultra akıllı telefonları, 10x periskop zoom kameraları masaya getirerek bahsi daha da artırdı. Ve bu kesinlikle diğer üreticilerin cihazlarında görmek istediğim bir şey.

İlişkili: Aslında Samsung’un 30x yakınlaştırma özelliğini kullanmak isteyebilirsiniz.

Aksiyona daha da yakınlaşmak

Hem Galaxy S21 Ultra hem de Galaxy S22 Ultra, bir özneye/nesneye 4x veya 5x kameralardan daha da yakınlaşmanıza olanak tanıyan 10MP 10x periskop zoom kameralar sunar. Huawei’nin P40 Pro Plus’ı 2020’de piyasaya sürdüğü için bu teknolojiye sahip ilk telefonlar değiller, ancak Samsung’un telefonları daha yaygın olarak bulunuyor (ve Google’ın uygulamalarını kutudan çıkarabiliyor).

Bu yılın başlarında Galaxy S22 Ultra’yı birkaç haftalığına denedim ve 10x atıcı bu konuda en sevdiğim şeydi. Bu görüntüler kesinlikle birincil 108MP kamera ile çekilen çekimler kadar ayrıntılı değil ve lensler arasında bazı renk tutarsızlıkları var, ancak yine de sağlıklı miktarda ayrıntı var. Aşağıdaki birkaç örneği inceleyin.

Akıllı telefon üreticilerinin telefoto veya periskop kameraları daha uzun menzilli yakınlaştırma için bir temel olarak kullandığını ve doğal yakınlaştırma faktörünün ötesine geçmek için hibrit yakınlaştırma teknolojisini kullandığını gördük. Galaxy S21 Ultra ve S22 Ultra farklı değil. Aslında, kullanılabilir 30x çekimler elde etmek mümkündür, ancak bu gerçekten sahneye kadar iner ve her zaman güvenilir değildir. Bazı durumlar kullanılabilir 30x çekim sağlarken, diğerleri (özellikle karmaşık dokular veya parlak dış mekan içerenler) oldukça kötüdür. Bu yakınlaştırma faktöründe abartılı vurgular, biraz bulanıklık ve gölgelenme görülmesi alışılmadık bir durum değildir. Aşağıdaki birkaç 30x örneğine ve beraberindeki 10x sürümlerine göz atın.

10x yakınlaştırılmış video da bir şeydir

10x kamerayla ilgili daha az değer verilen şeylerden biri, gerçekten de yerel bir 10x zoom’da video çekebilmenizdir. Bu, 4K/60fps veya 8K yerine 4K/30fps kalite seçeneğiyle sınırlı olsa da, çekim yaparken de lensler arasında geçiş yapabilirsiniz. Tarafından filme alınan aşağıdaki bir örneğe göz atın Android Yetkilisi yorumcu Dhruv Bhutani.

10x’te kaydedilen video, iyi kalite sunar ve bu yakınlaştırma faktöründe hemen hemen tüm diğer telefonların üzerindedir. Bunu söylerken, ideal olarak, maksimum stabilite için bir tripod veya gimbal isteyeceksiniz, çünkü uzun menzilli yakınlaştırma ve video kombinasyonu, ana kameraya kıyasla titrek çekimler yapabilir.

Gelecekteki premium telefonlar için olmazsa olmaz mı?

Samsung Galaxy S22 Ultra kamera modül açısı

Eric Zeman / Android Otoritesi

30x’in vurulduğu ve kaçırıldığı açık ve muhtemelen 100x yakınlaştırmayı hiç kullanmamalısınız, ancak yine de 10x periskop kameranın çok yönlülüğünü gerçekten takdir ediyorum. Havada uçan uçaklar veya vahşi yaşam gibi diğer telefonların çoğunda genellikle bulanık olan şeylerin fotoğraflarını çekme yeteneği beni oldukça şaşırttı.

Kılavuz: Kamera yakınlaştırması açıklandı — Optik, dijital ve hibrit yakınlaştırma nasıl çalışır?

Elbette, Pixel 6 Pro gibi 10x iyi hibrit zoom sonuçları veren bazı telefonlar da var, ancak kendi testlerimiz Samsung’un hala bu cihazları 10x’te yendiğini gösteriyor. Ultra telefonların da hibrit yakınlaştırma sayesinde daha da ileri gitmesi ve 10x’ten sonra kullanılabilir sonuçlar almasından zarar gelmez. 10x video özelliklerini bir araya getirin ve piyasadaki en esnek kamera platformuna sahip olun.

Çoğu insan, akıllı telefonlarında gerçekten iyi bir zum yapmak istiyorlarsa 2x ila 5x kamera ile iyi olacak, ancak maksimum esneklik için bir akıllı telefonda bu kadar geniş bir odak aralığına sahip olmak yine de harika. Gelecekte 10x kameralı daha fazla ultra premium akıllı telefon görmeyi umuyoruz, çünkü kesinlikle bir sonraki satın alma işlemimde görmek istediğim bir şey.

10x kameralar hakkında ne düşünüyorsunuz?

29 oyKaynak : https://www.androidauthority.com/next-phone-10x-periscope-camera-3193599/

Yorum yapın