GeoGuessr, Google Haritalar’ı TikTok için bir oyuna dönüştürüyorBir toprak yol hayal edin. Önünüzdeki kırmızımsı kahverengi toprak trafikle dolup taşıyor. Yolun karşı tarafında tahta kazıklar sınırı çevreliyor. Sokağa doğru uzanırken, çerçeveden zar zor çıkan bir eğrelti otunun gölgesini görebilirsiniz. Bu, dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz türden, sıradan bir toprak yol.

Los Angeles’taki bilgisayarından tam da o sahneye bakan Trevor Rainbolt, “Bu çok Brezilya pisliği” diyor. Güney Amerika’ya doğru ilerleyerek bir dünya haritasına zum yapıyor.

“Kuzeydoğu Brezilya, muhtemelen?” o ekler. Rainbolt bir iğne düşürür ve cevabını gönderir. Tahmini, kesin koordinatlardan yaklaşık 480 kilometre uzakta, Atlantik’e biraz daha yakın ama yine de kuzeydoğu Brezilya’da. Toplamda, yaklaşık konumu belirlemesi beş saniyesini aldı.

Bir yıldan biraz fazla bir süredir, 23 yaşındaki Rainbolt oynuyor. GeoGuessr, Google Haritalar tarafından desteklenen bir trivia oyunu, günde dört ila sekiz saat. GeoGuessr’ın amacı basittir: Oyuncular Google Haritalar’ın Sokak Görünümü’nde bir konuma yerleştirilir ve dünyanın tam olarak neresinde olduklarını tahmin etmek için ipuçları toplamak için haritada gezinebilirler. Bir tahmin gerçek konuma ne kadar yakınsa, o kadar çok puan kazanırlar.

Rainbolt bunun dışında bir niş beceri geliştirdi: Google Haritalar’da nerede olduğunu birkaç saniye içinde bulmak. YouTube’da başkalarını izledikten sonra oyuna zaman ayırmaya başladı. Tom DaviesYouTube kanalıyla tanınan GeoWizard. Ancak Rainbolt, GeoGuessr’da o kadar başarılı oldu ki, insanlar bunu yapmaya başladı. parodi videoları onun işi. Geçen ay TikTok’ta yayınladığı 54 saniyelik bir videoda Rainbolt, toprak resimlerine bakarak Botsvana’dan Brezilya’ya beş farklı yol kenarı konumunun çevresini başarıyla tahmin etti. O video 8 milyondan fazla kez görüntülendi.

Bir kişi yorumlara bir kafatası emojisi ekleyerek “Yerel tortuları ezberledi” yazdı.

Yaratıcısının Wordle’a ‘haraç’ dediği coğrafya tahmin oyunu Worldle ile tanışın

Rainbolt’un videosu tek seferlik viral bir tesadüf değil. Oyunculuklarını yineleyen herhangi bir sanatçı gibi, gösterilerine kısıtlamalar ekliyor. Bulanıklaştıracak görüntünün yarısı tahmin etmesi veya oynaması gerekiyor iki oyun aynı zamanda. Hatta kaybolan fotoğraflarla bir bakışta yerleri tahmin etmeye bile başladı. göz açıp kapayıncaya kadar. Şimdi, Rainbolt’un TikTok’ta 870.000’den fazla takipçisi var. Müzisyen John Mayer de dahil olmak üzere 179.000 hesap daha onu Instagram’da takip ediyor. Ve TikTok videoları sürekli olarak bir milyondan fazla görüntüleme alıyor; Rainbolt’un en popüler videosu 17 milyondan fazla kez oynatıldı. TikTok’ta GeoGuessr oynayan tek kişi de o değil. Oyunun hashtag’i, uygulamada 1 milyardan fazla görüntülemeye sahip.

Rainbolt, “Daha fazla ana akım insanın bunun arkasında olduğunu görmek gerçekten çok güzel” dedi. “Geçen yıl yaptığım şeyi Twitch’te 10 kişinin önünde yapıyorum. … Sonunda insanlardan kabul gördüğünü görmek delilik. Dürüst olmak gerekirse, bu çok havalı.”

Rainbolt, videolarında GeoGuessr’ı son derece hızlı bir şekilde geçerek bir turda beş veya altı saniye harcıyor. Karşılaştırıldığında, YouTube’daki bazı GeoGuessr oyuncuları, beş turluk bir oyunun cevaba mümkün olduğunca yaklaşması için 30 dakikadan fazla zaman alacaktır. Rainbolt, hız koşularının oyunu nasıl oynadığını söylüyor – ama aynı zamanda dikkat sürelerinin kısa olduğu TikTok’a da mükemmel şekilde uyuyor. Son bir dokunuş olarak Rainbolt, “yapıştırılmış olduğunuzdan” emin olmak için arka planda Vivaldi’nin “Kış I”inin yeniden kompozisyonunu çalıyor.

Rainbolt, “Google Haritalar’ı yoğun hale getirmenin ardındaki ironiyi seviyorum” dedi. “İroninin içinde oynamak zorundayım, öyle hissediyorum. Çünkü ‘Ah, bu adam profesyonel bir Google Haritalar oyuncusu’ gibi. Buna sahip olmalıyım, değil mi? Bu şimdiye kadarki en nerdy şey gibi.”

Rainbolt’un videolarının arkasındaki tarayıcı oyunu GeoGuessr, neredeyse on yıllık. İsveçli bir yazılım mühendisi Anton Wallén, oyunu ilk olarak bir evcil hayvan projesi olarak yayınladı. 2013 yılında. Günümüzde GeoGuessr, günde istedikleri kadar oyun oynamak için ayda 2 dolar ödeyen bir grup kullanıcı tarafından desteklenen, Stockholm merkezli 30 kişilik bir şirkettir. Ayrıca GeoGuessr’ı ücretsiz oynayabilirsiniz, ancak bir seferde yalnızca beş dakika. GeoGuessr’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Antell, abonelik ücretlerinin şirketin harita yazılımlarına erişim için ücret alan Google’a ödeme yapmasına yardımcı olduğunu söyledi. Antell, Google ile yapılan anlaşmanın ne kadara mal olduğunu söylemeyi reddetti, ancak şirketin siteyi çalışır durumda tutmak için “ayda on binlerce” harcadığını ekledi.

Antell TikTok’ta değil ama Rainbolt’u GeoGuessr oynarken görmüş. Antell, Rainbolt’un hız koşularının, takımın başlangıçta insanların oyunu oynayacağını hayal ettiği gibi olması gerekmediğini, ancak etkilendiğini söyledi.

Antell, “Bu adam süper zeki olmalı,” dedi. “Bence gerçekten harika.”

Rus işgalinden kaçan bir Twitch yayıncısı, diğer Ukraynalılara yardım etmek için sınırda durdu

Rainbolt, The Post’a TikTok hesabındaki videoların oyundan bir “vurgu makarası” olduğunu söyledi. Bazen – toprak yol mücadelesinde olduğu gibi – ilk denemede harika bir koşu yapıyor. Diğer zamanlarda, beş katı mermiyi bir araya getirmek 15 dakika sürebilir.

“Günde sekiz saat orada oturuyorum ve gerçekten şanslı olmayı ummuyorum” diye ekledi. Ancak “zaman alır”.

Rainbolt yine de bir coğrafya “ustası” olarak görülmek istemiyor. Yollar, haritalar gibi bir yön duygusu verir. Yoldaki boya, direkler, çeşitli sokak işaretleri ve telefon direkleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. (Malezya anakarasındaki telefon direklerinde, örneğin beyaz metinli siyah işaretler vardır.) Rainbolt, onun nerede olduğunu bu şekilde tahmin edebilir.

GeoGuessr oyununu ilk oynadığınızda bu küçük ayrıntıları gözden kaçırmak kolay olabilir, ancak ciddi GeoGuessr oyuncularının oyunda ilerlemek için çalıştığı şey budur. Toprak yollara gelince, toprağın rengi, kayaların boyutu, hatta yolu çevreleyen çitler bile Rainbolt’un “eğitimli tahminler” oluşturmasına yardımcı oluyor.

Rainbolt, “Ülkeleri ve toprak renklerini bir kez gördüğünüzde… bu sadece insan sezgisidir” dedi. “Neden Nijerya toprağı gibi göründüğünü düşündüğümü size açıklayabilir miyim? Muhtemelen hayır, ama öyle. Bu, oyunu bu kadar çok oynadığınızda edindiğiniz altıncı hissin sadece bir parçası.”

Tahmin yürütmek, Rainbolt’un günlük işi değil. Los Angeles’ta Instagram, TikTok ve Snapchat’te viral spor eğlence hesapları işleten bir start-up’ta sosyal medya stratejisti. Rainbolt, şirkette çalışmaya başlamak için birinci sınıftan sonra üniversiteden ayrıldı.

Rainbolt, “Son beş yıldır her gün profesyonel olarak içerik üretiyorum” dedi. “Bir hobiyi bir araya getirmek oldukça kolay bir şey.”

Rainbolt, yeni keşfettiği TikTok şöhretiyle ne yapacağından emin değil. Bunu “gün be gün” almayı planlıyor ve kesinlikle GeoGuessr’ı anlatan videolar çekmeye devam etmek istiyor – belki de seyahatle ilgili başka videolar. Bununla birlikte, Rainbolt büyürken yaptığı bir gemi yolculuğunun yanı sıra ABD’den hiç ayrılmadı.

Rainbolt, “Öğrendiğim her şey Street View’dan alındı. “Sonunda, bu yerleri şahsen görmeyi çok isterim.”

Bir yıldan fazla GeoGuessr oynadıktan sonra Rainbolt, Norveç kıyılarındaki bir takımada olan Svalbard’ı ziyaret etmek veya Vang Vieng’deki kireçtaşı zirvelerini görmek için Laos’a seyahat etmek istiyor. Tek bir sorun var: Pasaportunun süresi dolmuş.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/video-games/2022/07/11/geoguessr-game-rainbolt-tiktok/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın