Gelecekteki karides yemeğiniz Atarraya’nın tarım teknolojisinden gelebilir – Teknolojik Haberler


AtarrayaSürdürülebilir bir “tak-çalıştır” karides yetiştirme teknolojisi olan Shrimpbox’ın yaratıcısı olan Shrimpbox, 2019’dan beri gizli modda kaldıktan sonra yüzeye çıkıyor. Mexico City merkezli şirket, A Serisi dolar cinsinden 3,9 milyon dolarlık yeni bir fonla ortaya çıkıyor ve Indianapolis’te yeni bir ABD merkezi.

Şirket, bunun türünün “dünyanın ilk” teknolojisi olduğunu iddia ediyor ve Atarraya’nın kurucusu ve CEO’su Daniel Russek, Teknolojik Haberler’a Shrimpbox’ın 2005 yılında üniversiteden sonra bir sivil toplum kuruluşu ile çalışmaya başladığında aklına gelen bir fikir olduğunu söyledi. balıkçı toplulukları

Bu, Russek ve ekibinin etrafında Maricultura Vigas adlı bir başlangıç ​​şirketi yaratmasıyla su ürünleri yetiştiriciliği teknolojisine dönüştü. Bu şirket, ağırlıklı olarak, kapalı bir döngü sisteminde karides yetiştirme zorluğu da dahil olmak üzere, su ürünleri yetiştiriciliğinin biyoteknoloji yönlerine odaklandı.

Russek, “Karides işini çevreye zarar vermeden daha sürdürülebilir ve daha verimli hale getirmek istedik” dedi. “Teknoloji üzerine bahse girmeye karar verdik ve bir girişim olduk. Biraz para topladık, Meksika hükümetinden bazı hibeler aldık.”

Ancak 2019 yılında şirket, zorluğun kurucuların önceden tahmin ettiğinden biraz daha büyük olduğunu fark etti. Russek, biyoteknolojiye ek olarak yazılım ve otomasyon bileşenlerine de ihtiyaç olduğunu hissetti. Böylece karides yetiştirme teknolojisini sürdürülebilir ve daha uygun maliyetli hale getirme göreviyle görevlendirilmiş ABD merkezli bir şirket olan Atarraya’yı yarattılar.

Karides kutusu çiftlik sistemi, çiftçilerin dikey su ürünleri yetiştiriciliği operasyonları haline gelmelerini sağlar. Buna, denize kıyısı olmayan alanlarda bile yerleştirilebilen ve üretim ihtiyaçlarına göre hareket ettirilebilen kargo konteynerleri dahildir.

Üç yönlü teknoloji, karidesleri hastalıklardan korumak için ideal bir ortam yaratan ve böylece antibiyotiklere veya sert kimyasallara ihtiyaç duymadan ve minimum su tahliyesi ihtiyacıyla büyüyebilmelerini sağlayan biofloc teknolojisini içerir. Ardından, tarım görevlerini eğitmeyi ve gerçekleştirmeyi daha kolay hale getirmek için verilerle haritalanan üretim ve iş akışının uzaktan operasyon yönetimini sağlayan yazılım yönü vardır. Son olarak, yapay zeka destekli otomasyon ve mühendislik bileşenleri, su kalitesini uzaktan izlemek, sıcaklığı ve oksijenlenmeyi düzenlemek ve karidesleri beslemek için tasarlanmıştır.

Russek, “Bu teknoloji temelde hiper modüler bir çözümdeki her şeydir” dedi. “Fikir şu ki, dünyanın herhangi bir yerinde tak-çalıştır ile kullanıma hazır ve intermodal bir taşıma sistemi kullanarak verimli bir şekilde hareket ettirilebilen Karides Kutusu üretebiliriz.”

Atarraya Karides Kutusu

Atarraya’nın Karides Kutusu, sürdürülebilir bir şekilde karides yetiştirmeyi hedefliyor. Resim Kredisi: Atarraya

Şimdi A Serisi melek yatırımında 3,9 milyon dolar ile donanmış olan ilk Shrimpbox prototipleri şu anda Guapinole, Oaxaca, Meksika’da bir araya getiriliyor ve eğitim ve demo amaçlı bir çiftliğin bu yıl içinde Indiana Ekonomik Kalkınma Şirketi ile ortaklaşa açılması bekleniyor.

Finansman, Jeffrey Horing ve Mark K. Gormley, Geoffrey Kalish, Robert Stavis ve Robert Goodman gibi bir grup melek yatırımcı tarafından yönetildi. Russek, bunun Atarraya’nın toplam finansmanını bugüne kadar 10 milyon dolara getirdiğini söyledi.

Şirket, Meksika’daki işini 2020 ile 2021 arasında 5 kat büyüttü. Russek, Atarraya’nın 2023’te bir erken evlat edinme programına başlamasını ve yılın ikinci yarısında ölçeklendirmeye başlamasını bekliyor.

Bu büyüme, sektörde etki yaratacak çok güçlü bir konumda olmamızı sağladı” dedi. “Amacımız, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir tarım endüstrisi yaratmak ve herkesin bir karides çiftçisi olabilmesi için kullanımı bir çamaşır makinesi kadar kolay olan altyapı ve teknolojiyi yaratmaktır.”

Atarraya gerçek karidesle çalışırken, laboratuvarda yetiştirilen ve bitki bazlı alternatifler de bu yıl risk sermayesinden sevgi gördü. Örneğin, Güney Kore merkezli CellMEAT, laboratuvarda yetiştirilen karides için 8.1 milyon dolar topladı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/15/shrimp-atarrayas-farming-technology/

Yorum yapın