FTC, kürtaj endişeleri arasında hassas verilerin paylaşılmasını önleme çabalarını artıracakFederal Ticaret Komisyonu bugün, tüketicilerden toplanan verileri, özellikle de sağlık verilerini yasa dışı olarak paylaşan şirketleri çökertme sürecinde olduğunu söyledi.

İçinde Blog yazısı bugün, FTC’nin Gizlilik ve Kimlik Koruma Bölümünde müdür yardımcısı Kristin Cohen, çok çeşitli çevrimiçi uygulamalardan insanların verilerini toplayan ve sağlık durumları hakkında hassas bilgiler toplayan birçok “gölgeli” broker olduğunu söyledi.

“Bu bağlantılı cihazlar ve teknoloji şirketleri bu verileri toplarken, birleştirdiğinde ve sattığında veya paraya çevirdiğinde benzeri görülmemiş izinsiz girişi düşünün” diye uyardı. “Bu, distopik kurgunun malzemesi değil. Bu, tüketicilerin şu anda sorduğu bir soru.”

Bağlantılı cihazlar aracılığıyla tüketicilerin, sağlık ürünlerinin reklamını yapmak isteyen şirketler için yararlı olabilecek konumları ve rutinleri hakkında bilgi verebileceklerini açıkladı. Bunun yıllardır olduğu bir sır değil, ancak şimdi Cohen, FTC’nin “toplayıcılar ve komisyoncular”dan oluşan “karanlık bir pazar” olarak adlandırdığı şeyi yıkmak istediğini söylüyor. Şirketinin ABD’deki neredeyse her tüketici için 3.000 veri puanına sahip olduğunu övünen bir komisyoncuyu içeren bir 2014 raporuna atıfta bulundu.

Bu gerçekleştiğinde tüketici neredeyse her zaman karanlıktadır, bu nedenle şimdi FTC şirketleri topladıkları veriler, nelerin anonimleştirildiği ve nelerin paylaşılacağı konusunda daha şeffaf olmaya zorlamak istiyor. “Komisyon, tüketicilerin mahremiyetini korumak için yasal yetkilerinin tamamını kullanmaya kararlıdır” dedi. “Amerikalıların konumunu, sağlığını veya diğer hassas verilerini sömüren yasa dışı davranışları ortaya çıkarırsak, yasayı şiddetle uygulayacağız. FTC’nin geçmişteki yaptırım eylemleri, yasalara uymak isteyen firmalar için bir yol haritası sunuyor.”

Hareket, Başkan Biden’ın FTC’yi üreme sağlığı ile ilgili hizmetler ararken tüketicilerin mahremiyetini korumaya çağıran bir yürütme emrini imzalamasından kısa bir süre sonra geldi. Yüksek Mahkeme, anayasal kürtaj hakkıyla ilgili Roe v. Wade kararını bozduktan sonra, devletlerin kürtaj arayan vatandaşlar hakkında kişisel veri arıyor olabileceğine dair korkular var.

Fotoğraf: mael balland/Sıçramayı kaldır

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/07/11/ftc-will-ramp-efforts-prevent-sharing-sensitive-data-amid-abortion-concerns/

Yorum yapın