Framework’ün kullanıcı tarafından onarılabilir dizüstü bilgisayarı bir yükseltme alıyor – Teknolojik Haberler


Kullanıcı tarafından onarılabilirlik/yükseltilebilirlik ilkelerine göre tasarlanmış bir dizüstü bilgisayarı yükseltmede biraz ironi olabilir. Her ne kadar kesinlikle Çerçeve geçen yılki modeli satın alan çok fazla kişinin sistemlerini en yeni ve en iyi ile değiştirmesini beklemiyor. Şirket, bu turdaki güncellemelerin çoğunlukla ürünün ilk neslinden gelen kullanıcı geri bildirimlerine dayandığını ve bunun kesinlikle mantıklı olduğunu söylüyor.

Buna rağmen, birinci nesil bir ürün için 2021’in Çerçeve Dizüstü Bilgisayarı sağlam incelemeler aldı. Modülerlik lehine, iyi dizüstü bilgisayar tasarımının bazı temel ilkelerini gözden kaçırmak kolay olurdu, ancak genç donanım başlangıcı, kapıdan hemen sonra güzel bir denge kurdu.

Resim Kredisi: Çerçeve

Ürünün yeni sürümü, şirketin güç ve pil ömrü optimizasyonu için yeniden tasarlandığını söylediği çıkarılabilir üst kapak ve kapak düzeneğinin yeniden tasarımıyla birlikte 12. nesil Intel Core işlemcileri içeriyor.

Şirket, “Çerçeve Dizüstü’nün kapak tertibatını yeniden tasarlarken, bir alüminyum şekillendirme işleminden Üst Kapakta tam bir CNC işlemine geçerek rijitliği önemli ölçüde iyileştirdik” diyor. “6063 alüminyumdan oluşan katı bir bloktan yola çıkarken daha fazla hammadde gerekli olsa da, çevresel etkiyi azaltmak için tedarikçimiz Hamagawa ile birlikte çalışıyoruz. Şu anda %75 oranında tüketici öncesi geri dönüştürülmüş alaşım kullanıyoruz ve tüketici sonrası kaynak arıyoruz.”

Resim Kredisi: Çerçeve

Kapladığı alan, 16 mm kalınlığa sahip selefi ile aynı – en yeni MacBook Air ile aynı, bu da onu değiştirilebilir parçalara sahip bir cihaz olarak iyi bir şirket haline getiriyor. Bileşenlerin nesiller arası olacak şekilde tasarlandığı göz önüne alındığında, şirketin sistemle bu ayak izinden çok fazla sapmaması muhtemel görünüyor. Bu, yeni duyurulan Ethernet Genişletme Kartı’nı da içeriyor – şirketin söylediği bir şey, ilk nesil sistemin en popüler taleplerinden biri. Görünüşe göre insanlar hala mümkün olduğunda fişe takmayı seviyor.

Yeni sistem, öncekinden 1.049 $ – 50 $ daha fazla ile başlıyor. Ön siparişler bugün başlıyor, Ethernet Genişletme Kartı ise “çok yakında” olarak listeleniyor.

Resim Kredisi: Çerçeve

Fairphone ile birlikte Framework, onarımları çoğu kullanıcı için çok hassas ve karmaşık hale getirme yönündeki uzun süredir devam eden trendi kırmak isteyen, sayısı giderek artan donanım şirketlerinden biridir. Bu itici güç, sürdürülebilirliğe artan bir odaklanmanın yanı sıra mevzuatın onarım hakkı tarafından da körüklendi. İkincisi ayrıca Apple, Samsung ve Google gibi şirketlerin mobil cihazları için onarım araçlarına ek erişim sunmalarını sağlayan bir itici güç olmuştur.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/frameworks-user-repairable-laptop-gets-an-upgrade/

Yorum yapın