Ford’un EV çabasının 5,6 milyar dolarlık merkez üssü şu anda yapım aşamasında • Teknolojik Haberler


Ford, Cuma günü, gelecekteki elektrikli araçlarının merkez üssü olan Tennessee’deki 5.6 milyar dolarlık BlueOval City kompleksinde temel attı ve 2026’nın sonuna kadar yılda 2 milyon EV satma hedefine yönelik önemli bir kilometre taşı.

BlueOval City’nin 2025’te gelecekteki Ford ve Lincoln EV’ler için F-150 Lightning ve ikinci bir pilli elektrikli pikap dahil olmak üzere gelişmiş piller üretmeye başlaması planlanıyor.

Otomobil üreticisi BlueOval City’yi şirketin 119 yıllık tarihindeki “en büyük, en gelişmiş otomobil üretim kompleksi” olarak adlandırıyor. Genel olarak, Güney Koreli pil üreticisi Sk On ile 11,4 milyar dolarlık ortak girişim, Memphis, Tennessee yakınlarındaki altı mil karelik yeni mega kampüsün yanı sıra Glendale, Kentucky’deki ikiz pil fabrikalarında yaklaşık 6.000 iş yaratacak.

Ford’un yeni ayak izi inşaatı direktörü Eric Grubb, “Bu tesis, Ford’un gelecekteki üretim tesislerinin planıdır ve Ford’un Amerika’nın elektrikli araçlara geçişine öncülük etmesine yardımcı olacak” dedi.

Ford ve inşaat ortakları, şirkete göre, şimdiye kadar 34.500 arka bahçe yüzme havuzunu dolduracak kadar toprağı taşıyarak ve Özgürlük Anıtı’nı 1.600 kez inşa etmeye yetecek kadar ton taş döşeyerek Mart ayında araziyi hazırlamaya başladılar.

Otomobil üreticisinin hisse senedi fiyatı, Pazartesi günü, artan enflasyon ve devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle tedarikçi maliyetlerinin üçüncü çeyrekte beklenenden 1 milyar dolar daha yüksek olacağını açıklamasının ardından bu hafta %15 düştü. Hisseler, Pazartesi günü piyasa açıldığında 14.50 dolardan Cuma günü saat 10’da ET’de 12.30 dolardan işlem görüyordu.

Ford ayrıca, kalıcı araç parçası sıkıntısının Eylül ayına kadar fabrikalarında çoğu yüksek marjlı kamyonlar ve SUV’lar olmak üzere 45.000’e kadar bitmemiş araca darboğaz yapacağını söyledi. Yine de otomobil üreticisi, dördüncü çeyrekte üretilen araçlara olan talebin azalması nedeniyle, faiz ve vergi öncesi kazançlar için tüm yıl için 11,5 milyar ila 12,5 milyar dolar arasındaki hedefini yeniden doğruladı.

Perşembe günü Ford, otomobil üreticisinin 2026 yılına kadar elektrifikasyon ve araç teknolojisine yaptığı 50 milyar dolarlık yatırımı desteklemek için Mart ayında oluşturulan bağımsız EV iş birimi Ford Model e’yi ölçeklendirmeye çalışırken liderlik değişikliklerini duyurdu.

Doug Field, EV ürünlerini, gelişmiş sürücü desteğini ve yazılım ve dijital sistem geliştirmenin yanı sıra tasarım ve araç donanımı mühendisliğini denetleyen ileri düzey ürün geliştirme ve teknoloji sorumlusu olarak atandı.

EV sanayileşme başkan yardımcısı Lisa Drake, üretim mühendisliğini yönetecek. Ford’un EV teknolojisinden sorumlu başkan yardımcısı Chuck Gray, artık araç donanım mühendisliğinden sorumlu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/23/ford-breaks-ground-battery-ev-blueoval-city-tennessee/

Yorum yapın