Ford, ‘karlı’ EV’ler inşa etmek için İspanya fabrikasını seçti – Teknolojik Haberler


Ford Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa için yeni nesil elektrikli araçlarını İspanya’nın Valensiya kentindeki fabrikasında üreteceğini söyledi.

Ford’a göre otomobil üreticisi, Avrupalı ​​müşterilerin talebini karşılayan karlı EV’ler üretme kabiliyeti nedeniyle Almanya’nın Saarlouis kentindeki tesisi yerine Valencia fabrikasını seçtiğini söyledi. Şirket, fabrikanın bu on yılın sonunda elektrikli ve bağlantılı araçlar üretmeye başlayabileceğini söyledi.

Buradaki anahtar kelime “karlı”, yani şirketin İspanya’da elektrikli araç üretmenin Almanya’daki fabrikasından daha ucuz olmasını beklediği anlamına geliyor. Teknolojik Haberler, Ford’a ulaştı ve bunun Almanya ve İspanya’daki işleri nasıl etkileyebileceği hakkında yorum istedi. Teknolojik Haberler, şirket yanıt verdiğinde makaleyi güncelleyecektir.

“Tamamen yeni elektrikli araç mimarimizi Valencia’ya getirmek, Avrupa’da karlı bir iş kurmamıza, yüksek değerli istihdam sağlamamıza ve Ford’un Avrupalı ​​müşterilerimizin talebini karşılayan birinci sınıf elektrikli, yüksek performanslı, tam bağlantılı araçlar teklifini artırmamıza yardımcı olacak” dedi. Ford Avrupa Başkanı ve şirketin dönüşüm ve kalite sorumlusu Stuart Rowley yaptığı açıklamada.

Bu arada, Ford’un Almanya, Köln’deki fabrikası, otomobil üreticisinin pilli elektrikli Model e işinin Avrupa merkezi ve ilk yerli Avrupa EV üretiminin yeri olarak hizmet vermeye devam edecek. Otomobil üreticisi ayrıca oradaki bir elektrikli araç merkezine 2 milyar dolar yatırım yapıyor ve üretimin 2023’ün sonlarında başlaması planlanıyor.

Ford, 2026 yılına kadar yılda 2 milyon EV satma hedefine doğru 50 milyar dolar yatırım yaparak dünya çapında EV’ler üzerine büyük bahisler yapıyor. Otomobil üreticisi, 600.000’den fazla satış hedefiyle Avrupa’da üç yeni elektrikli binek araç ve dört yeni elektrikli ticari araç piyasaya sürmeyi planlıyor. 2026 yılına kadar Avrupa’da her yıl elektrikli otomobiller, AB’nin içten yanmalı araç üretme konusundaki 2035 yasağına uyma yolunda ilerliyor.

Firmanın otomotiv ve endüstriyel uygulamalarının Münih merkezli küresel eş lideri Elmar Kades’e göre, AB’nin yüksek hedefine bu tarihe kadar ulaşamayabileceğini belirtmekte fayda var.

Kades, “Sonunda Avrupa’nın tamamen ICE (gaz motoru) yasağına geçeceğine inanmak zor” dedi. Avrupa’nın taviz vermesiyle tanındığını herkes biliyor” dedi.

Bunun yerine, Çarşamba günü yayınlanan AlixPartners 2022 Küresel Otomotiv Görünümü’ne göre, elektrikli araçların 2035’te AB’nin yeni araç pazarının %80’inden biraz fazlasını oluşturması bekleniyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/ford-chooses-spain-factory-build-profitable-evs/

Yorum yapın