Ford, F-150 Lightning Elektrikli Kamyon Fiyatlarını Artırdı


Salı günü Ford Motor, artan malzeme maliyetleri nedeniyle popüler F-150 Lightning’in fiyatlarını önemli ölçüde artırdığında elektrikli araçların fiyatını artıran en son otomobil üreticisi oldu.

Şirket, Lightning’i Nisan ayında yapmaya başladı ve Temmuz ayı sonuna kadar 4.400’den fazla sattı. Ford 200.000’den fazla rezervasyon aldı ve daha yüksek fiyatlar 2023 model yılı için geçerli olacak.

Ford, yeni sipariş edilen araçlar için kamyonun başlangıç ​​fiyatlarını 6.000 $ ila 8.500 $ arasında artırdığını söyledi. Artıştan sonra, kamyonun temel modeli 46.974 dolardan, uzun menzilli pil paketine sahip bir Platinum versiyonu için 96.874 dolara mal olacak.

Artışlar, daha önce sipariş vermiş ve kamyonlarını bekleyen müşterileri etkilemiyor. Rezervasyonlar, müşterilere bir kamyon satın almak için sipariş vermeleri için sıraya girmelerini sağlar. Ford, güçlü talep nedeniyle sipariş almayı durdurdu, ancak yeni fiyatların yürürlüğe girdiği Perşembe günü sipariş almaya devam edeceğini söyledi.

Ford’un Model e olarak bilinen elektrikli araç bölümünün müşteri sorumlusu Marin Gjaja yaptığı açıklamada, “Sipariş bankalarının yeniden açılmasından önce fiyatlandırmayı duyurduk, böylece rezervasyon sahiplerimiz bir Yıldırım siparişi konusunda bilinçli bir karar verebilirler” dedi.

Diğer otomobil üreticileri de elektrikli otomobillerinin fiyatlarını artırıyor. Tesla, son aylarda Model 3 ve Model Y’nin fiyatını binlerce dolar artırdı ve arabalar şimdi 47.000 dolar ve 66.000 dolar civarında başladı.

Konvansiyonel benzinli modeller de dahil olmak üzere tüm araba fiyatları, üreticilerin tüketicilerin satın almak istediği kadar çok araç üretmesini engelleyen bilgisayar çiplerinin kıtlığı nedeniyle yükseliyor. Pil yapmak için gerekli malzeme arzı hızla artan talebe ayak uyduramadığı için elektrikli araçların fiyatları da yükseliyor. Hammadde maliyetleri, koronavirüs pandemisinin ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının neden olduğu aksaklıklardan da etkilendi. Ford yöneticileri Temmuz ayında, şirketin malzeme maliyetlerinin bu yıl yaklaşık 4 milyar dolar artmasını beklediğini söyledi.

Enflasyon Azaltma Yasası olarak bilinen ve Kongre’den geçen iklim ve sağlık hizmetleri faturası, alıcılara vergi kredileri sunarak elektrikli araçların daha uygun fiyatlı olmasına yardımcı olabilir. Ancak F-150 Lightning gibi birçok mevcut model, yasaya göre bir arabanın aküsünün belirli bir yüzdesinin müttefiklerden gelen malzemelerle Kuzey Amerika’da yapılmasını gerektirdiğinden uygun olmayabilir. Arabaların vergi indirimine hak kazanmaya devam etmesi için yüzde her yıl artmak zorunda kalacaktı.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/08/09/business/ford-f-150-lightning-electric-truck-price.html

Yorum yapın