Fırsatçı yatırımcılar, halka arz öncesi yaşlanan şirketlerden vazgeçiyor, yeni bir rapor gösteriyor • Teknolojik Haberler


Alım iyiyken halka açılmayan, zengin fiyatlı bir şirket olmak için zor bir zaman. Bu tür şirketleri desteklemek için kaynaklara ve iştaha sahip daha sonraki aşamadaki oyuncuların sayısının az olması bir yana – örneğin SoftBank ve Tiger Global önemli ölçüde geri çekildi – aynı zamanda ikincil yatırımcılar bile ilgisini kaybetti.

Bu bizim okumamız yeni rapor kendisi de özel menkul kıymetler piyasası olan Forge tarafından Halka açıldı 2021 yılında özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşerek. Rapora göre, 2020’de “çeşitli noktalarda” platformdaki yatırımcı ilgisinin %40 ila %50’si 10 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren şirketlere yönelik olsa da, son aylarda 10 yaş ve üstü şirketlere ilgi arttı sadece %8’e düştü.

Forge, 2020 ve 2021’in halka arz için büyük yıllar olması ve birçok yatırımcının kamu piyasası yatırımcılarının önüne geçmeye hevesli olması da dahil olmak üzere, eğilimin arkasında iki neden olduğunu düşünüyor. Ayrıca, geçen yıl, Stripe ve Instacart gibi bazı yüksek değerli şirketlerin, “riskli varlıklara yönelik değişen yatırımcı iştahına ve kasvetli makroekonomik koşullara” yanıt olarak değerlemelerini büyük ölçüde düşürdüklerine de dikkat çekiliyor.

Daha da ileri gider ve yatırımcıların şu anda kamu piyasalarında daha iyi anlaşmalar bulduğunu tahmin ederiz. Satışta çok daha likit olan bu kadar çok şey varken halka açılma şansını kaçıran potansiyel olarak aşırı değerli özel bir şirkete neden para veresiniz ki?

Forge’un kendisini düşünün; Piyasaya sürüldüğü sırada değeri 2 milyar dolar olan şirketin şu anda 340 milyon dolarlık bir piyasa değeri var ve bu, VC’lerin henüz özel olarak elindeyken şirkete akıttığı 238 milyon dolardan çok da fazla değil.

Olgunlaşan, özel şirketler için her şey karamsar değil; Yaşın çok yaşlı olduğu söz konusu olduğunda bir devrilme noktası var gibi görünüyor. Forge’a göre, ikincil pazarda daha genç şirketlere doğru büyük bir geçiş görülmüş olsa da, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, mevcut pazardaki şirketler için “tatlı nokta”nın – ve zamanla öyle görünüyor – olduğunu söylüyor. altı ile on yaş arasındaki decacorns. Aslında, rapor özellikle şu şirketlere olan ilgiden bahsediyor: Anlaşmazlık, veri tuğlaları, çanve hava masası.

İşte Forge’un neler olduğunu vurgulamak için bir araya getirdiği tablo:Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/opportunistic-investors-are-giving-up-on-aging-pre-ipo-companies-shows-a-new-report/

Yorum yapın