Fintech ve ötesinde API öncelikli şirketlerin yükselişi – Teknolojik Haberler


Hoşgeldiniz Teknolojik Haberler Exchange, haftalık bir başlangıçlar ve pazarlar bülteni. Adını aldığı günlük Teknolojik Haberler+ sütunundan ilham almıştır. Her cumartesi gelen kutunuzda olmasını ister misiniz? Buradan kaydolun.

API öncelikli şirketler yeni bir şey değil, ancak Plaid CTO’su Jean-Denis Greze ile bir panel konuşmasını yönettiğim Teknolojik Haberler Disrupt 2021’den beri onlara daha fazla dikkat ediyorum. Plaid bir fintech şirketidir, evet, ancak API çözümlerinin yükselişte olması sadece fintech’te değil – ve çok çeşitli sorunların çözülmesine yardımcı oluyor. – Anna

API öncelikli şirketleri izleme

Bunu fark ettiğimde, API öncelikli başlangıçları tanımlama konusunda bir adım atacaktım. Alex zaten var. Ve bu kolay bir başarı olmadığı için, aynı kapsamı koruyacağım: Bugün bahsettiğim şey, “ya ​​ana değer teklifini bir API (Twilio, diyelim ki) aracılığıyla sunan veya bunu kolaylaştırmak için API’leri kullanmak üzere oluşturulmuş herhangi bir girişimdir. belirli bir veri aktarımı — AgentSync, vb.”

Yukarıdaki tanım, ilgi alanları arasında “API’leri ticarileştiren en umut verici geliştirici öncelikli yazılım şirketlerini bulmak” olan çok aşamalı bir VC firması olan GGV Capital tarafından başlatılan API öncelikli şirketler endeksindeki bir gönderiden gelmektedir.

GGV’nin API liderliğindeki girişimler üzerine tezi, firmayı zaten geri adım atmaya yönlendirdi yetkilendirme, fırıldak, Mindee, Aktarım ve Agoraikincisi 2020’de halka açıldı. Ve GGV’nin portföyünün dışında, API odaklı Yetki0 Okta tarafından 6,5 milyar dolara satın alınması, firmaya diğer özel şirketleri benzer bir yaklaşımla takip etmesi için bir neden daha verdi.

GGV endeksi çıkış yapan şirketleri bir kenara bırakır ve en çok fon toplayan API liderliğindeki 50 özel şirketi sıralar. Bir halka arz olmaması nedeniyle, AI/ML başlatılırken Stripe listenin başında gelir. Deepgram bazılarını kaldırmış olan kesimi yapan son kişidir. 56 milyon dolarlık finansman bugüne kadar. GGV, endeksindeki API öncelikli şirketlerin toplamda, yalnızca 2021’de 5 milyar dolar olmak üzere 12 milyar dolarlık fon artırdığını söylüyor.

Fintech’in ötesinde

GGV’nin API-First Endeksinin yaklaşık %40’ı fintech şirketlerinden oluşuyor. Bu çok fazla, ancak aynı zamanda diğer alanlarda geliştirici-öncelikli şirketlere yer olduğunu da gösteriyor. GGV, API şirketlerinin vaatlerinin “yazılım geliştirmeyi temelden basitleştirmek” olduğunu yazdı ve bunun bankacılık veya ödeme çözümleriyle sınırlı olması için hiçbir neden yok.

Fintech’in API şirketlerinin ilk dalgası için çok sembolik olduğunu ve daha çeşitli API liderliğindeki startup’ların yolunu açtığını da iddia edebilirsiniz. Örneğin, eski Plaid çalışanları dikişgeçen Kasım ayında 90 milyon dolarlık bir B Serisi turu toplayan API öncelikli şifresiz bir kimlik doğrulama platformu.

“Neden a16z anlıyorum diyor Her şirketin bir fintech şirketi olduğunu, ancak ilgilenmemiz gereken başka alanlar olduğunu düşünüyorum.” Jorge Madrigal Teknolojik Haberler’a söyledi. O ve kurucu ortağı Alex Hernandez inşa ediyor Vivantasağlık verilerine odaklanan bir API öncelikli şirket.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/18/the-rise-of-api-first-companies-in-fintech-and-beyond/

Yorum yapın