Finansal teknoloji girişimi Plastiq, 480 milyon dolarlık SPAC birleşmesiyle halka açılacakPerşembe günü finansal teknoloji başlangıcı Plastiq Inc. ilan edildi özel amaçlı bir satın alma şirketi olan Colonnade Acquisition Corp. ile birleşerek halka açılmayı planlıyor.

SPAC, başka bir işletmeyi halka arz etmek için özel olarak oluşturulmuş bir firmadır. Hisselerini borsada kote ederek işleme başlar. Daha sonra özel bir işletme ile birleşir ve işlem tamamlandıktan sonra bu işletme halka açık hale gelir.

Colonnade ile birleşmesinden sonra Plastiq, yaklaşık 480 milyon dolarlık tahmini bir işletme değeriyle halka açılacak. Şirket, işlem yoluyla bilançosuna yaklaşık 320 milyon dolar eklemeyi bekliyor. Şirket, sermayenin “sürekli organik ve inorganik büyüme için önemli sermaye esnekliği” sağlayacağını söyledi.

San Francisco merkezli Plastiq, Kleiner Perkins’in de dahil olduğu bir grup yatırımcıdan 140 milyon dolardan fazla fon topladı. Başlangıç, küçük ve orta ölçekli işletmelerin tedarikçilere ödeme yapmak için kullandığı bulut tabanlı bir platform sağlıyor.

Platformu, işletmelerin çeşitli yöntemler kullanarak tedarikçi ödemeleri yapmalarını sağlar ve giderleri takip etme görevini kolaylaştıran bir gösterge panosu içerir. Kısa vadeli finansmana erişim yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli ilgili özellikler de sunar. Platform, manuel veri girişi ihtiyacını azaltmak için işlem ayrıntılarını bir şirketin muhasebe uygulamasıyla otomatik olarak senkronize edebilir.

Şirket, tedarikçilerin ticari müşterilerden gelen ödemeleri kabul etmek için kullanabilecekleri ikinci bir ürün olan Plastiq Kabul ediyor. E-ticaret pazar yeri operatörleri için başlangıç, işletmeler arası işlemleri işleme görevini basitleştiren bir araç sunuyor. Yerleşik siber güvenlik ve düzenleyici uyumluluk özelliklerinin, bu tür işlemlerin işlenmesi için harcanan çaba miktarını azalttığını söylüyor.

Plastiq, 2022 mali yılını 75 milyon dolarlık net gelirle kapatmayı bekliyor. Önümüzdeki yıl şirket net gelirinin 105 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 2012’de lansmanından bu yana “on binlerce işletmenin muhasebe işlemlerini kolaylaştırmasına” yardımcı olduğunu söylüyor.

Plastiq İcra Kurulu Başkanı Eliot Buchanan, “Çok uzun süredir KOBİ’ler finansal hizmetlerden ihmal edildi” dedi. “Halka açık bir şirket olarak, KOBİ sahiplerine işlerini büyütmek için kritik bir bileşen olan yeterli, isteğe bağlı nakit akışına erişim sağlamamızı sağlayan büyüyen bir ürün paketiyle işi ölçeklendirme fırsatlarına yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyoruz. ”

Plastiq, Colonnade ile birleşmesini kapanış koşullarına bağlı olarak 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlamayı planlıyor. Mevcut yönetim ekibi, borsadaki ilk çıkışından sonra şirkete liderlik etmeye devam edecek.

Resim: Plastiq

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/08/05/financial-technology-startup-plastiq-go-public-via-480m-spac-merger/

Yorum yapın