Finansal İstikrar Kurulu, stablecoin’ler için yüksek düzenleyici standartlar talep ediyor


Finansal istikrarı izlemek ve tavsiyelerde bulunmakla görevli uluslararası bir organ, piyasalardaki son kargaşanın ortasında kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve çağrısında bulundu.

Basel merkezli Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Pazartesi günü söz konusu sözde stablecoin’lere ihtiyaç var yapılacak “Değer istikrarını koruyan ve ilgili uluslararası standartları karşılayan rezervleri her zaman” korurken, yüksek düzenleyici ve şeffaflık standartlarına uymak.

FSB, Ekim ayında G20 Maliye Bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine sunmak üzere bir rapor hazırlarken, yaptığı açıklamaya göre, bir kripto piyasası oyuncusunun başarısızlığının kısa vadeli fonlama piyasaları gibi geleneksel finans üzerinde yayılma etkileri olabileceğini tespit etti. .

Uluslararası finansal gözlemcinin yorumları, Terra-UST fiyaskosundan bu yana yatırımcıların stablecoin’lere olan güveninin düşmesiyle geldi. Birçoğunun bir kripto kışı olarak gördüğü bir zamanda, Bitcoin’in fiyatı Salı günü Asya’da sabah ticaretinde 20.000 ABD dolarının altına düştü ve geçen hafta elde edilen kazanımları aşındırdı. ABD enflasyon verileri Çarşamba günü açıklanacak.

FSB, piyasa kargaşasının varlık sınıfının içsel oynaklığını, yapısal kırılganlıklarını ve geleneksel finansal sistemle artan birbirine bağlı olma sorununu yansıttığını söyledi.

FSB, “Kripto varlıklar ve piyasalar, geleneksel finans sektörünün araçları ve aracıları tarafından gerçekleştirilene eşdeğer bir ekonomik işlevi yerine getirebilir” dedi ve kripto ile ilgili varlıkların “ağırlıklı olarak spekülatif amaçlar için kullanıldığını” da sözlerine ekledi.

FSB, birden fazla yargı alanında yaygın olarak kullanılan bir stablecoin’in yeterli düzenleme olmadığında finansal istikrar için bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyardı.

İlgili makaleye bakın: Stablecoins, USDC ve ‘Güven Çemberi’

FSB ayrıca, tutarlı uluslararası denetim yaklaşımları için tavsiyeleri özetleyen bir kamu istişare raporu yayınlayacağını söyleyerek, uluslararası işbirliği ve koordinasyonun önemini vurguladı.

Taipei merkezli XREX Inc.’in risk yönetimi direktörü Michael Shing, “Daha geniş kripto endüstrisi için uyum zor bir iştir çünkü şu anda yasa ve düzenlemeler tam olarak net değil ve ortaya çıkan kurallar biz konuşurken tartışılıyor.” fiat-kripto borsası XREX’i işleten, çatal.

Daha önce ABD Federal Rezervi’nde analist ve kıdemli risk uzmanı olarak on yıldan fazla zaman geçiren Shing, “Bazen düzenleyici netlik gerektiren teknik nüanslarla karşılaşıyoruz, ancak genellikle bunları zaman içinde düzenleyicilerle çözmeyi başarıyoruz” dedi.

Shing, stablecoin’lerin bir tür kripto para birimi olmasına rağmen, insanların stablecoin’leri spekülatif bir varlık türü olarak görmediklerini söyledi.

“Sabit paraları güvenli bir değer deposu, istikrarlı bir hesap birimi ve güvenilir bir değişim aracı olarak kullanmayı düşünüyorlar. Bu nedenle, istikrarlı paralar yüksek düzenleyici standartları karşılamalıdır” dedi Shing.

İlgili makaleye bakın: Merkez bankası kuruluşu BIS, kripto ve Bitcoin ile ilgili uyarıların gerçekleştiğini söyledi

FSB, stablecoin’lerle ilgili risklere karşı uyarıda bulunan tek uluslararası kuruluş değil.

Uluslararası Ödemeler Bankası geçen ay yayınladığı bir raporda, stablecoin’lerin her zaman “merkez bankası tarafından verilen hesap birimi tarafından sağlanan kredibiliteyi geri almak için” nominal bir çapa arayışında olduğunu söyledi.

BIS genel müdürü Agustin Carstens, raporun yayınlanmasından önce Haziran ayında gazetecilere verdiği demeçte, “Sabit paraların merkez bankası parasının güvenilirliğini ithal etmesi gerektiği gerçeği, kriptonun yapısal eksikliklerini fazlasıyla ortaya koyuyor” dedi. “Kriptoların can attığı nominal çapayı yalnızca merkez bankası sağlayabilir.”

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu komiseri Caroline Pham, bir toplantıda şunları söyledi: çatal+ Haziran ayındaki önceliğin “perakende halkının korunmasını ve bu salgının daha fazla yayılmamasını sağlamak için şu anda ne yapabileceğimizi bulmak” olan etkinlik.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu yılın sonuna kadar bir çerçevenin hazır olmasının “son derece uygun” olduğunu defalarca söyledi.

Kasım 2021’de ABD Başkanı’nın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu bir rapor yayınladı Stablecoinler konusunda Kongre’yi ilgili mevzuatı yürürlüğe koymak için hızlı hareket etmeye çağırıyor.

XREX’ten Shing, “Yalnızca iki partili desteği değil, aynı zamanda endüstri desteğini de alan yasama çabalarını öngörüyoruz.” Dedi.

Avrupalı ​​yetkililer de aktif olarak alanı izliyor.

Haziran ayında, Avrupa Birliği yetkilileri, kripto para birimlerini, ihraççıları ve hizmet sağlayıcıları bloğun ilk olarak görünen altına yerleştiren Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) yasasını kabul etti. düzenleyici yapı endüstri için. Kuralların 2024 gibi erken bir tarihte başlaması bekleniyor.Kaynak : https://forkast.news/financial-stability-board-regulatory-standards-stablecoins/

Yorum yapın