Female Invest, sürdürülebilirlik odaklı yatırım platformu Gaia Investments’i satın aldı


Ne zaman Kadın Yatırımı 2019’da piyasaya sürülen bu platform, bunu borsaya yatırım yapmak isteyen ancak nereden başlayacağından emin olmayan kadınların adım atmak için bilgi ve güven kazanabilecekleri bir topluluk oluşturmak amacıyla yaptı. Artık kullanıcıları, bunların hepsini Female Invest platformu içinde yapabilecekler.

Kopenhag merkezli girişim, sürdürülebilirlik hedefleri olan şirketlere yatırım yapmaya odaklanan ticaret platformunu uygulamasına entegre etme planları ile bu hafta Danimarkalı fintech Gaia Investments’ı satın aldığını duyurdu. Female Invest Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, Gaia’nın satın alma fiyatı açıklanmadı, ancak girişim işlemden üç ay önce 3 milyon dolar değerinde yükseldi.

Female Invest’in kurucu ortağı ve ortağı Camilla Falkenberg için, doğrudan Female Invest aracılığıyla yatırım yapma olanağını eklemek, abonelikli edtech platformu için harika bir sonraki adım.

Falkenberg, “İlk günden beri, topluluğumuz tarafından talep edilen özellikleri ve ürünleri geliştirmeye her zaman çok odaklandık” dedi. “Ve her gün doğrudan bizim aracılığımızla ticaret yapma imkanı için talepler alıyoruz.”

Kullanıcıları güvendiği için platformun bu talebi çok sık aldığını düşündüğünü de sözlerine ekledi. Yakın zamanda yapılan bir müşteri anketi, %96’sının paraları konusunda bankalarından daha çok Female Invest’e güveneceğini ortaya koydu.

Female Invest, geçen yılı şirketi ticareti de daha kolay entegre edecek şekilde inşa ederek geçirdi. Falkenberg, geçen Kasım ayında 4.5 milyon $’lık başlangıç ​​turunu topladıklarından beri bir uygulama geliştirdiklerini, teknoloji ekiplerini genişlettiklerini ve ek olarak 3 milyon $’lık fon topladıklarını söyledi.

Ancak Temmuz ayında Gaia Investments ile karşılaştıklarında, Female Invest’in kendi ticaret platformunu oluşturmak yerine mevcut bir ticaret platformuyla ortak olmasının daha mantıklı ve zaman kazandırabileceğini fark ettiler.

“Gaia’nın burada İskandinavlar’da güçlü bir markası var ve bizim de çok ilgilendiğimiz bir şey olan etik ve sürdürülebilir yatırıma çok güçlü bir şekilde odaklanıyor” dedi. “Görüşmeler ilerledikçe, bunun bizim için harika bir hamle olduğu giderek daha net hale geldi.”

Teknolojik Haberler’a, Gaia’daki ekibin de aynı şekilde hissettiğini söyledi.

“Kadın Yatırım’ı tanıyorduk ve son üç yılda çıktıkları yolculuğu gördük” dedi. “Konuştuktan ve uyum sağladığımızı gördükten sonra, karar o kadar da zor olmadı.”

İki şirket de benzer kuruluş hikayelerini paylaştı – her ikisi de ihtiyaç duyulduğunu ve var olmadığını düşündükleri bir yatırım ürünü yaratmaya çalıştı.

Female Invest için, kurucular kadınlara yatırım yapmaya nasıl başlayacaklarını öğreten iyi bir kaynak olmadığını fark ettiklerinde 2019’du. Gaia için, 2020’de kurucu ortak ve CEO David Bentzon-Ehlers’in annesi ona sürdürülebilir şirketlere yatırım yapmak için güvenli bir yer olup olmadığını sorduğunda ve Gaia, Gaia’nın aradığı platformun henüz var olmadığını anladığında gerçekleşti.

Startup’ların hayatlarının bu kadar erken dönemlerinde satın alınması çok yaygın olmasa da – Gaia birkaç ay önce bir TechStars hızlandırma programını yeni tamamlamıştı – Sverre Willumsen, işlemin Gaia için mantıklı olduğunu çünkü erişimlerini genişletmekle daha çok ilgilendiklerini söyledi. startup kurucuları olmaktansa ürün.

“İlk etapta kurucu olmak için kurucu olmadım” dedi. “Bunu yaptım çünkü çok hızlı bir şekilde birçok yenilik ve insanlar için bir fark yaratmak için bir fırsattı.”

Platform, Female Invest’e entegre olmaya başladığında yakın gelecekte mevcut Gaia kullanıcılarının yükü – paralarının tamamı iade edilerek – boşaltılacak. Falkenberg, oradan, Female Invest kullanıcıları için henüz belirli bir lansman tarihinin olmadığını, ancak ticaret yapma yeteneğinin önce Avrupa Birliği’nde ve ardından İngiltere’de başlayacağını söyledi.

Erken aşamadaki girişimlerin konsolidasyonu bu yıl yükselen bir trend oldu ve fintech sektörü 2022’nin belirsizliğiyle mücadele ederken, bu küçük şirketlerden bazılarının geride kalmamak için birleşmesi akıllıca görünüyor. Önümüzdeki yıl bu başlığı daha fazla görmeye başlayacağımıza eminim.

Yine de Female Invest için uzun vadeli plan, piyasa koşullarından bağımsız olarak yerine oturuyor.

Falkenberg, “Vizyonumuz, kendileri için önemli olan değerlere yatırım yapmak için sürdürülebilirliğe odaklanan, son derece kullanıcı dostu ve gezinmesi kolay bir platform oluşturmaktır” dedi. “Harika bir başlangıç ​​noktası olan bir sonraki ürünü piyasaya sürmek için bizi bekleyen çok sadık bir kullanıcı tabanımız var.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/23/female-invest-acquires-sustainability-focused-investment-platform-gaia-investments/

Yorum yapın