FDA, 5 yaşından küçük çocuklar için COVID-19 aşılarını temizliyor – Teknolojik Haberler


ABD Gıda ve İlaç Dairesi, 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklar için Pfizer ve BioNTech ve Moderna’nın COVID-19 aşılarının kullanıcısına yetki verdi. FDA’nın kararı, uzun bir inceleme sürecini takip ediyor ve 5 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, daha büyük çocuklar ve yetişkinler için olanlara göre büyük ölçüde azaltılıyor.

Pfizer’in aşısı daha önce ABD’de 5 yaş ve üstü kişiler için onaylanırken, Moderna’nın aşılaması 18 yaş ve üzeri kişilerle sınırlıydı. Yeni yetkilendirme, Moderna’nın 6 aydan 17 yaşına kadar olan çocuklar için kullanımını onaylıyor.

Bu, yeni yaş grupları için aşılama programlarının başlamasından önceki son adım değildir: Hastalık Kontrol Merkezleri, aşıları yapan doktorlar ve eczacılar tarafından kesinlikle gerekli olmayan, ancak genellikle takip edilen bir adım olan ek rehberlik ve tavsiye sunacaktır. . Yine de, ABD’de 5 yaşın altındakiler için aşılar Pazartesi günü başlar başlamaz başlayabilir.

FDA’nın kararı 4.526’dan fazla gönüllü katılımcının testlerine dayanırken, Moderna’nın kararı 6.300’den fazla çocuğu içeren bir araştırmaya dayanıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/fda-clears-covid-19-vaccines-for-children-under-5/

Yorum yapın