FCC başkanı, geniş bant standardını 100 Mbps aşağı, 20 Mbps yukarıya yükseltmeyi öneriyor


Bağlamda: Şu anda, ABD’de geniş bant olarak sınıflandırmak için gereken minimum bağlantı hızları 25 Mbps aşağı akış ve 3 Mbps yukarı akıştır. FCC başkanı yakın zamanda bu standardı 100/20 Mbps’ye yükseltmeyi teklif ederken, gelecekte onu 1Gbps/500 Mbps’ye yükseltme planlarından da bahsetti. Ne yazık ki, teklifinin ilerleyip ilerlemeyeceği bilinmiyor.

FCC başkanı Jessica Rosenworcel, önerilen geniş bant hızlarının tanımını indirmeler için 100 Mbps’ye ve 20 Mbps’ye yükseltmek. Ayrıca, standardı gelecekte bir noktada 1Gbps/500Mbps’ye güncellemek için bir planın benimsenmesini ve komisyonun geniş bant dağıtım analizinin satın alınabilirlik, benimseme, kullanılabilirlik ve adil erişim dahil olmak üzere daha fazla faktörü hesaba katmasını önerdi.

FCC, ABD’de hangi bölgelerin yeterli internet hizmetine sahip olmadığını belirlemek ve devlet finansmanını en çok ihtiyaç duyulan yerlere yönlendirmek için geniş bant tanımını kullanır. Ayrıca, internet servis sağlayıcılarını, federal sübvansiyon almaya devam etmek istiyorlarsa, ağlarını yükseltmeye ve tüketicilere daha yüksek hat hızları sağlamaya zorlar.

Mevcut 25/3Mbps standardı, eskimiş minimum 4/1Mbps’nin yerini alarak 2015 yılında oluşturulmuştur. O zamandan beri, özellikle pandemi nedeniyle insanları hayatlarının daha fazlasını internete taşımaya zorlaması nedeniyle, bunu yükseltmek için birkaç girişimde bulunuldu. Ancak, eski FCC başkanı Ajit Pai geçen yılın başlarında hızların hala “gelişmiş telekomünikasyon yeteneği” olarak sayılmaya yeterli olduğuna karar verdi.

FCC’nin yükseltilmiş geniş bant tanımını kabul edip etmeyeceği ve ne zaman kabul edeceği bilinmiyor. Rosenworcel’in önerisi bir oylama gerektiriyor ve komisyon hala iki Demokrat ve iki Cumhuriyetçi ile çıkmazda.

Bu yılın başlarında, Biden İdaresi, birçok düşük gelirli hane için yüksek hızlı internet bağlantısını ücretsiz hale getiren yeni bir hükümet sübvansiyonu başlattı.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/95325-fcc-chair-proposes-upgrading-broadband-standard-100mbps-up.html

Yorum yapın