FBI, milyonlarca çalıntı SSN sattığı için kötü şöhretli pazarı ele geçirdi – Teknolojik Haberler


ABD kolluk kuvvetleri, sosyal güvenlik numaraları veya SSN’ler dahil olmak üzere milyonlarca Amerikalının kişisel bilgilerinin ticareti için kullanılan kötü şöhretli bir pazar yeri olan SSNDOB’nin kaldırıldığını duyurdu.

Operasyon, Kıbrıs Polisinin yardımıyla FBI, İç Gelir Servisi (IRS) ve Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından SSNDOB pazarını barındıran dört alanı ele geçirmek için gerçekleştirildi – ssndob.ws, ssndob.vip, ssndob .club ve blackjob.biz.

SSNDOB, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 24 milyon kişinin adları, doğum tarihleri, SSN’leri ve kredi kartı numaraları dahil olmak üzere kişisel bilgilerini listeledi ve 19 milyon dolardan fazla gelir elde etti, DOJ’a göre. Bir blockchain analiz şirketi olan Chainalysis, ayrı raporlar Pazarın en az 2013’ten beri aktif olduğuna inanılsa da, pazarın Nisan 2015’ten bu yana 100.000’den fazla işlemde yaklaşık 22 milyon dolar değerinde Bitcoin aldığını söyledi.

Bu rakamlar, SSNDOB ile Ocak 2021’de kapatılan, çalıntı kredi kartı bilgilerine odaklanan büyük bir karanlık ağ pazarı olan Joker’s Stash arasındaki bağlantıyı da ortaya çıkaran Chainalysis’e göre, bazı kullanıcıların hizmetten kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri toplu olarak satın aldığını gösteriyor.

DOJ, SSDOB operatörlerinin, anonimliklerini korumak ve faaliyetlerinin tespit edilmesini engellemek için, gerçek kimliklerinden farklı çevrimiçi takma adlar kullanmak ve çeşitli ülkelerdeki sunucuları stratejik olarak korumak da dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullandıkları söyleniyor.

“Kimlik hırsızlığı, mağdurun uzun vadeli duygusal ve finansal sağlığı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. IRS’nin Washington DC’deki cezai soruşturma saha ofisinden sorumlu özel ajan Darrell Waldon, SSNDOB web sitesinin kaldırılması kimlik hırsızlığı suçlularının düzenini bozdu ve kişisel bilgileri ele geçirilen milyonlarca Amerikalıya yardım etti” dedi.

SSNDOB’un altyapısına el konulması, kolluk kuvvetlerinin kötü niyetli siber faaliyetleri bozmaya yönelik çabalarının devam ettiğini gösteriyor. Geçen hafta Europol, çevrimiçi bankacılık bilgilerini çalan bir Android truva atı olan FluBot’un kapatıldığını duyururken, DOJ siber suçlular tarafından çalınan kişisel bilgilerin ticaretini yapmak ve kiralık hizmet reddi (DDoS) saldırılarını kolaylaştırmak için kullanılan üç alana el koyduğunu söyledi. .Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/fbi-ssndob-millions-social-security-marketplace/

Yorum yapın