FBI, Kuzey Kore hükümeti bilgisayar korsanlarını Harmony köprü hırsızlığında 100 milyon $ çalmakla suçluyor • Teknolojik Haberler


FBI, iki grup Kuzey Kore hükümeti bilgisayar korsanını, kullanıcıların kripto para birimini bir blok zincirinden diğerine aktarmasına izin veren bir şirketten çalınan 100 milyon dolarlık kripto para soygununu gerçekleştirmekle suçladı.

Pazartesi günü FBI, hem siber güvenlik şirketleri hem de devlet kurumları tarafından Kuzey Kore hükümetine bağlı iki grup olan Lazarus Group ve APT38’in Haziran 2022’de ABD şirketi Harmony tarafından oluşturulan Horizon köprüsüne yapılan saldırıdan sorumlu olduğunu duyurdu.

Siber güvenlik uzmanlarından alıntı yapan Reuters bildirildi Geçen yıl, Kuzey Kore’nin Ethereum, Binance Coin, Tether, USD Coin ve Dai gibi çeşitli kripto para varlıklarını çalmak için köprüdeki bir güvenlik açığından yararlanan saldırının suçlusu olması muhtemeldi.

FBI, 13 Ocak’ta Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Harmony’den çalınan 60 milyon dolarlık Ethereum’u aklamak için bir kripto “gizlilik protokolü” olan RAILGUN’u kullandığını söyledi.

FBI, “Bu çalınan ethereumun bir kısmı daha sonra birkaç sanal varlık hizmeti sağlayıcısına gönderildi ve bitcoin’e (BTC) dönüştürüldü” dedi. dedim yaptığı duyuruda. “Bu fonların bir kısmı, bazı sanal varlık hizmet sağlayıcılarıyla koordineli olarak donduruldu.”

FBI ayrıca çalınan Bitcoin’in kalan 40 milyon dolarının taşındığı on bir kripto para cüzdanı yayınladı.

Kuzey Kore, kripto para birimini uluslararası yaptırımlardan kaçınmanın ve nükleer silah programını finanse etmenin bir yolu olarak gören rejime para toplamak için kripto para şirketlerini hedef alma konusunda uzun bir geçmişe sahip. Geçen yıl FBI, Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) ve ABD Hazine Bakanlığı bir danışma yayınladı Kuzey Kore’nin kripto şirketlerini hedef alan faaliyetlerini detaylandırıyor.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi’ne göreKuzey Kore, yalnızca 2022’deki 626 milyon $ dahil olmak üzere son beş yılda yaklaşık 1,2 milyar $ değerinde kripto çaldı.

Harmony’s Horizon, kullanıcıların dijital varlıkları bir blok zincirinden diğerine aktarmalarına olanak tanıyan ve farklı şirketler tarafından oluşturulan farklı blok zincirlerinin birlikte çalışabilir olmasına izin veren, zincirler arası köprüler olarak da bilinen sözde bir blok zinciri köprüsüdür. Bu köprülerin birçoğunda ciddi güvenlik açıkları vardı ve bu da onları bilgisayar korsanları için favori bir hedef haline getiriyor.

Blockchain analitiği firması Elliptic’in kurucu ortağı ve baş bilim adamı Tom Robinson, “Blockchain köprüleri, içlerinde kilitli milyarlarca dolar değerinde kripto varlığıyla siber suçlular için kolay erişilebilir bir meyve haline geldi” dedi. CNBC’ye söyledi geçen sene. “Bu köprüler, bilgisayar korsanları tarafından çeşitli şekillerde ihlal edildi, bu da güvenlik düzeylerinin ellerinde bulundurdukları varlıkların değerine ayak uyduramadığını gösteriyor.”

Başka bir blockchain analitik firması olan Chainalysis, geçen yıl blockchain köprülerinden yaklaşık 1,4 milyar doların çalındığını tahmin ediyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/north-korea-fbi-harmony-horizon-crypto/

Yorum yapın