Faraday Future, on yılın ortasına kadar bir Çin fabrikasını açmayı planladığını söyledi – Teknolojik Haberler


Faraday Future Çarşamba günü bir yatırımcı sunumunda, sermaye sıkıntısı ve bir SEC soruşturmasıyla karşı karşıya kalsa bile, 2025 gibi erken bir tarihte Çin’de bir fabrika açmayı planladığını söyledi.

Elektrikli araç üreticisi, Çarşamba günkü bir SEC dosyasına göre, gelecekteki araçlarını inşa etmek ve Çin pazarı için yerel bir merkez olarak hizmet vermek için bir sitenin yerlerini araştırdığını söyledi. Faraday daha önce Çin’e açılma planlarından bahsetmiş olsa da, şirket ilk kez birkaç ayrıntı kırıntısı sağladı.

Faraday’ın duyurusu, ülkenin elektrikli araç üreticileri için önemli bir pazar olarak gelişmesiyle birlikte, ancak sorunlu elektrikli araç üreticisi için tehlikeli bir zamanda geldi.

Şirketin uzun süredir ertelenen ilk modeli 1.050 beygir gücü FF 91’i piyasaya sürme mücadelesi göz önüne alındığında Çin’e açılmak kulağa fazla iddialı gelebilir. Nisan ayında CEO olarak görevinden ayrılmak zorunda kalan şirketin Çinli kurucusu Jia Yueting, mali dolandırıcılık suçlamalarıyla yüzleşmeyi reddettiği için Çin’de sınırlı yetkilere sahip.

CEO Carston Breitfeld Mayıs ayında şirketin parasının bittiği konusunda uyarmıştı. Ayrıca, o sırada şirketin ilk FF 91’leri 2022’nin üçüncü çeyreğinde müşterilere teslim etmeyi planladığını söyledi. Hanford, California’daki 1,1 milyon metrekarelik fabrikasının Temmuz ayında açılması planlanıyor ve sonunda hızlanacak. Yılda 10.000 araç üretecek kadar” diye ekledi.

SEC dosyasına göre, Faraday, yüz tanıma teknolojisi, üç 5G modem ve yaklaşık bir düzine ekran içeren arabayı inşa etmek için ihtiyaç duyduğu ekipmanın yaklaşık %90’ına sahip.

Bu arada, gecikmiş 2021 yıllık raporunu ve 2022 ilk çeyrek mali sonuçlarını sunarak Mayıs ayında bir Nasdaq’ın listeden çıkarılmasından kıl payı kurtuldu. Yine de sonuçlar, kitlesel pazar için tasarlanan ikinci aracı olan FF 81 sedanı oluşturmak için artan kayıplar ve fon eksikliği olduğunu gösterdi.

Çin lokasyonu, FF 81’in yanı sıra şirketin üçüncü modeli olan FF 71 akıllı son mil teslimat aracını üretecek.

Faraday’a göre, Çin’deki bir varlık şirketin maliyetleri, tedarik sürelerini ve tedarik zinciri karmaşıklıklarını azaltmasına ve ayrıca yerel pazar için araçları hızla inşa etmesine ve özelleştirmesine yardımcı olacak. Şirket, dosyada “hem ABD hem de Çin’deki derin kültürel köklerin en büyük iki elektrikli araç pazarında rekabet avantajı sağladığını” söyledi.

Şirket ayrıca Şubat ayında Güney Koreli üretici Myoung Shin ile FF 81’i 2024’ten itibaren Güney Kore Gunsan’daki eski bir GM fabrikasında inşa etmek için bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Faraday Future, Çarşamba günü geç saatlerde yorum yapmak için hemen müsait değildi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/faraday-future-says-it-plans-to-open-a-chinese-factory-by-mid-decade/

Yorum yapın