Facebook, yöneticilere notta düşük performans gösterenleri belirlemelerini söylerFacebook, mühendislik yöneticilerine, uzun süredir gelişen teknoloji endüstrisindeki ekonomik gerileme sırasında maliyetleri dizginlemek istediği için en düşük performans gösteren çalışanlarını belirlemeleri ve ayıklamaları talimatını veriyor.

Facebook’un mühendislik başkanı Maher Saba, Cuma günü yöneticilere, ekiplerinde “desteğe ihtiyacı” olan herkesi belirlemelerini ve Pazartesi günü Pasifik saatiyle 17:00’ye kadar dahili bir insan kaynakları sistemine bildirmelerini isteyen bir not gönderdi.

“Doğrudan bir rapor serbest bırakılıyorsa veya düşük performans gösteriyorsa, ihtiyacımız olan kişi onlar değil; bu şirkette başarısız oluyorlar” diye yazdı Saba. “Bir yönetici olarak, birinin Meta için net tarafsız veya olumsuz olmasına izin veremezsiniz.”

not, hangisi ilk rapor edildi by the Information, sosyal medya devi durağan dijital reklamcılık işini güçlendirmeye ve sanal gerçeklikle çalışan bir cihaz üreticisi olarak kendini yeniden keşfetmeye çalışırken, Facebook yöneticilerinin maliyetleri düşürme ihtiyacı konusunda uyarıda bulunduğu birkaç mesajdan biri. Gelişi, olası işten çıkarmalar, indirimli ikramiyeler ve daha az terfi konusunda endişe duyan birçok çalışanı şok etti.

“Bunu gören insanların tepkisi, bunun bir grup oluşturmak için kullanılacağı yönünde. [of] Konuya aşina bir kişi, hassas konuşmaları tanımlamak için anonimlik koşuluyla konuşan, toplu işten çıkarmalarla sonuçlanacak ‘performans iyileştirme planları’ dedi.

Meta, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Küresel kaosun ortasında, teknoloji endüstrisi nadir görülen bir düşüş yaşıyor

Geçen yıl adını Meta olarak değiştiren Facebook, her büyüklükteki işletmenin pazarlama kampanyalarını niş hedef kitlelere göre uyarlamak için başvurduğu platform haline geldiğinden, dijital reklamcılıkta para kazanmak için yıllarını harcadı. Daha fazla reklamveren evde daha fazla zaman geçiren müşterilere ulaşmak için pazarlama bütçelerini internete kaydırdıkça, Facebook ve diğer sosyal medya şirketleri başlangıçta pandemiden yararlandı.

Şirketin hisse senedi fiyatı, sosyal medya işine yönelik tehditlerle karşı karşıya olduğu için yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 52 düştü. Apple, kullanıcılarından veri toplanmasını azaltmayı amaçlayan iPhone cihazlarındaki uygulama üreticilerine yeni gizlilik kuralları getirdi. Facebook gibi uygulamalar, kullanıcılara hedefli reklamcılık amacıyla etkinliklerinin internet üzerinden izlenmesini isteyip istemediklerini sormaya zorlandı – bu istek birçok kullanıcı tarafından reddedildi.

Geçen yılın son üç ayında Facebook, 18 yıllık tarihinde ilk kez günlük kullanıcı kaybettiğini ve hisse senedi fiyatının düştüğünü bildirdi. Sosyal medya kuruluşunun kullanıcı büyüme rakamları bu yılın başlarında sabit kalırken, şirket yöneticileri, TikTok gibi sosyal girişimcilerden kullanıcıların dikkati için yoğun bir rekabetle karşı karşıya olduğu konusunda uyardılar.

Kalabalık pazarda rekabet edebilmek için Facebook, Reels olarak bilinen kısa biçimli video hizmetini agresif bir şekilde tanıtıyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin üründen bir zamanlar haber akışı için yaptığı gibi para kazanabileceğini savundu. Facebook aynı zamanda geleceğini, sanal ve artırılmış gerçeklik tarafından erişilen sürükleyici sanal ortamları tanımlamak için kullanılan bir terim olan meta veriyi yaratma konusunda riske atmaya çalışıyor.

Facebook, tarihinde ilk kez kullanıcı kaybetti

Bu ay Zuckerberg, şirket genelindeki bir çağrı sırasında çalışanlara, herkesin şirket standartlarını karşılamadığını ve basında çıkan haberlere göre, yaklaşan bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğu için bazılarının gönüllü olarak ayrılmak isteyebileceğini söyledi. Reuters’e göre Zuckerberg, çalışanlara mühendisleri işe alma planlarını bu yıl en az yüzde 30 azaltacaklarını söyledi.

Zuckerberg, işçilere “Bahse girmem gerekseydi, bunun yakın tarihte gördüğümüz en kötü düşüşlerden biri olabileceğini söylerdim” dedi. “Gerçekçi olarak, muhtemelen şirkette burada olmaması gereken bir grup insan var.”

Facebook’un kemer sıkması, Silikon Vadisi’nde başka yerlerde meydana gelen maliyet düşürmeyi yansıtıyor. On yıllık bir coşkunun ardından hem risk sermayedarları hem de yerleşik teknoloji şirketleri yatırımlarını kısıyor ve işçileri işten çıkarıyor. Yılın başından bu yana 300’den fazla start-up 50.023’ten fazla işçiyi işten çıkardı. işten çıkarmalar.fyiteknoloji endüstrisindeki kesintileri takip ediyor.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/07/11/facebook-tells-low-performers-to-go/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın