Facebook ve Instagram, Trump’ın Askıya Alınmasını Kaldırıyor


Facebook ana şirketi Meta Çarşamba günü yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki haftalarda sosyal medya platformuna dönmesine izin vereceğini söyledi.

Tartışmalı hamle, geçen yıl 2024’te cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklayan Trump’a başka bir çevrimiçi megafon veriyor. facebook, instagram ve diğer sosyal ağlar, Trump’ı 6 Ocak 2021’deki ölümcül ABD Kongre Binası saldırısından sonra, sözlerinin daha fazla şiddeti kışkırtabileceği korkusuyla platformlarından kaldırdı. Meta, Facebook ve Instagram’ın sahibidir.

Meta’nın içerik kararlarını gözden geçirmekle görevli bir gözetim kurulu daha sonra hareketi onayladı, ancak Facebook’un “süresiz” bir askıya alma uygulamasının “uygun” olmadığını söyledi. Sosyal medya devi açıkladı Trump askıda kalacak en az 7 Ocak 2023’e kadar iki yıl boyunca. Facebook, Trump’ın hesabı hakkında bir karar vermek için uzmanlarla birlikte çalışarak kamu güvenliğine yönelik tehditlerin azalıp azalmadığını belirledi.

Meta’nın küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg yaptığı açıklamada, “Kararımız, riskin yeterince azaldığı ve bu nedenle belirlediğimiz iki yıllık zaman çizelgesine bağlı kalmamız gerektiğidir” dedi. Blog yazısı. “Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda Bay Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını eski haline getireceğiz.” Clegg, Meta’nın “yeni korkuluklar” koyacağını da sözlerine ekledi ve Trump’ın “tekrarlanan suçlar için artırılmış cezalarla” karşı karşıya kalacağını söyledi.

Meta, Trump’ın platformun kurallarını ihlal eden içerikler yayınlaması durumunda şirketin içeriği kaldıracağını ve Trump’ın bir ay ile iki yıl arasında askıya alınacağını söyledi. Askıya alma süresi, kural ihlallerinin ciddiyetine bağlıdır.

Clegg, “Halk, siyasilerinin – iyi, kötü ve çirkin – söylediklerini duyabilmeli ki, sandıkta bilinçli seçimler yapabilsin,” dedi. “Ancak bu, insanların platformumuzda söyleyebileceklerinin sınırı olmadığı anlamına gelmez.”

Twitter ayrıca milyarder Elon Musk’ın şirketi devralmasının ardından Kasım ayında Trump’ın hesabını eski durumuna getirdi. Ancak Trump, geçen yıl oluşturulmasına yardım ettiği bir platform olan Truth Social’da kalmayı planladığını söyledi. Politikacı, içeriğini diğer sitelerde yayınlamadan altı saat önce Truth Social’da yayınlamayı kabul etti. dosyalama ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile geçen yıl gösteriyor.

Trump’ın kampanyası, politikacının Instagram ve Facebook’a geri dönmesini sağladı, ancak platformları tekrar kullanıp kullanmayacağı belli değil. Meta’ya gönderilen bir mektupta, kampanyası, Trump’ın Facebook’tan uzaklaştırılmasının “kamusal söylemi önemli ölçüde çarpıttığını ve engellediğini” söyledi. NBC Haberleri 18 Ocak’ta bildirildi.

Trump, Çarşamba günü Truth Social’da yaptığı bir gönderide, Facebook’tan bir yasağın “böyle bir şey, görevdeki bir başkanın veya intikam almayı hak etmeyen herhangi birinin başına bir daha asla gelmemeli” olduğunu yazdı. ancak Facebook’a mı yoksa Instagram’a mı döneceğini söylemiyor.

Trump’ın Truth Social’daki takipçileri, hâlâ Facebook, Instagram ve Twitter’daki takipçilerinin gerisinde kalıyor. Trump’ın Twitter’da 87,8 milyon takipçisi varken, Truth Social’da 4,84 milyon takipçi var. Facebook’ta 34 milyon, Instagram’da 23.3 milyon takipçisi var.

Meta’nın kararı şimdiden savunuculuk grupları ve milletvekillerinin eleştirilerine yol açıyor. Sivil haklar savunucuları, akademisyenler, gazeteciler ve diğer uzmanlardan oluşan bir koalisyon olan Real Facebook Gözetim Kurulu, Meta’nın Trump’ın geri dönmesine izin verme kararını “sorumsuzca” olarak nitelendirdi.

Bu, Meta için katılımı ve kârı artırabilir, ancak aynı zamanda Meta’nın izleyicilerini daha da uzaklaştıracak ve demokrasiyi eşiğine getirecektir.”Kaynak : https://www.cnet.com/news/social-media/facebook-instagram-to-lift-trumps-suspension/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın