Facebook, üniversite öğrencilerine özel sosyal ağı Campus – Teknolojik Haberler’ı kapatıyor


Facebook, yalnızca @.edu e-posta adresine sahip olanlara açık olan Facebook’ta özel bir bölüm olan Campus’ün 2020 sonbaharında lansmanı ile üniversite odaklı bir sosyal ağ olarak köklerine geri dönmeye çalıştı. Ancak, Facebook şimdi kullanıcıları Kampüsün 10 Mart’ta tamamen kapatılacağı konusunda uyardığı için girişim başarılı olmadı.

Facebook, bir uygulama içi mesaj aracılığıyla, kullanıcılara Kampüs pilotunun kapanacağını ve Kampüs profillerinin, gruplarının, gönderilerinin ve diğer verilerin silineceğini bildiriyor. Mesajda, kapatılmadan önce kullanıcıların verilerini görüntüleyebilecek ve bir dışa aktarma aracı kullanarak indirebilecekleri belirtildi.

“Kampüs pilot uygulamasını başlattığımızdan beri, kolej topluluklarını birbirine daha da yakınlaştırmaya yardımcı olmak bizim görevimizdi. Ancak öğrencileri desteklemenin en iyi yolunun Facebook Grupları aracılığıyla olduğunu öğrendik, ”diye açıklıyor mesaj.

sosyal medya danışmanı Matt Navarra Teknolojik Haberler’a, birkaç Kampüs kullanıcısı tarafından kapatıldığı konusunda uyarıldığını ve bir ekran görüntüsü Twitter’a gönderilen mesaj. Diğer Kampüs kullanıcıları da not alınmış planlanan kapatma ve beraberindeki verileri silmek için planlar. Ancak çok az kişi kayıp hakkında yorumda bulundu – belki de Kampüs’ün çekiş eksikliğinin bir göstergesi.

Başlangıçta Facebook, Kampüs’ü, üniversite öğrencilerine sınıf arkadaşlarıyla bağlantı kurabilecekleri, gruplara katılabilecekleri, yaklaşan kampüs etkinlikleri hakkında bilgi alabilecekleri, okullarının yönetiminden güncellemeler alabilecekleri özel bir yer sunarak sosyal ağı daha genç insanlara çekici hale getirmenin bir yolu olarak sunmuştu. ve başkalarıyla sohbet edin.

Covid-19 pandemisinin gelişiyle birlikte, Facebook’un birçok öğrencinin çevrimiçi kolej ağının benimsenmesini sağlamak için sanal öğrenmeye geçtiği gerçeğinden potansiyel olarak yararlanabileceğine dair bir his vardı.

Ancak, Kampüs tamamen ayrı bir uygulama olarak sunulmadı – İzleme, Flört, Oyun, Haberler ve diğerleri gibi diğer Facebook dikeylerinin yanı sıra “Daha Fazla” bölümünden erişilebilirdi. Bu, onu gerçekten özel bir ağdan ziyade Facebook’un bir parçası gibi hissettirmiş olabilir.

Resim Kredisi: Facebook

Facebook, bu özelliği platformunda pazarlamıştı – bazen çok agresif bir şekilde, kullanıcılar şikayet etti. 2021’de bir Twitter kullanıcısı belirtti örneğin öğrenci değil öğretim üyesi olmalarına rağmen nasıl Kampüs’e katılmaya zorlandıklarını. 2021’in ortalarından itibaren, hizmete 30 okul daha eklendikten sonra, özellik toplam 60 ABD kolej ve üniversitesinde kullanılabilir hale geldi. Ve daha bu Ocak gibi erken bir tarihte bile, yerel satış noktaları okul eklemelerini bildirdiği için Facebook Kampüsü genişletmeleri devam ediyordu. UNC Charlotte’da olduğu gibiÖrneğin.

Facebook Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, şu anda pilot programda 204 okul var.

Bir şirket sözcüsü, Kampüs için orijinal fikrin, öğrencilerin zaten kolejleri için Facebook Gruplarını kullanmaları nedeniyle ortaya çıktığını ve Facebook’un özel bir ürünün bu kullanım örneğine daha iyi hizmet edip edemeyeceğini keşfetmek istediğini belirtti. Ancak nihayetinde Facebook, Grupların daha iyi çalıştığını fark etti.

Sözcü ayrıca Kampüsü kapatma kararını doğruladı ve şunları kaydetti:

“Facebook Kampüsü pilot uygulamamızı bitirmeye karar verdik. Üniversite öğrencilerini desteklemenin en iyi yolları hakkında çok şey öğrendik ve onları bir araya getirmeye yardımcı olacak en etkili araçlardan biri de Facebook Grupları. Test okullarındaki öğrencilere Campus’ün artık kullanılamayacağını bildirdik ve katılmaları için ilgili kolej Facebook gruplarını önerdik.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/02/facebook-is-shutting-down-its-college-student-only-social-network-campus/

Yorum yapın