Facebook kullanıcıları, şirketi iOS’ta bir boşluktan takip etmekle suçlayarak Meta’ya dava açtı • Teknolojik Haberler


Apple’ın geçen yıl iOS’a yaptığı büyük gizlilik güncellemesi, uygulamaların kullanıcı davranışlarını kendi sınırlarının ötesinde izlemesini çok daha zorlaştırdı, ancak yeni bir dava, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’nın bir geçici çözüm bulmaya devam ettiğini iddia ediyor.

ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde sunulan ve aşağıda yer alan şikayet, Meta’nın, Facebook’un uygulama içinde bağlantıları açan uygulama içi tarayıcısı aracılığıyla kullanıcıları izleyerek Apple’ın yeni kısıtlamalarından kaçtığını iddia ediyor. İlk olarak tarafından bildirilen önerilen toplu dava davası Bloombergetkilenen herkesin oturum açmasına izin verebilir, bu da Facebook’un durumunda yüz milyonlarca ABD kullanıcısı anlamına gelebilir.

Davada, bir çift Facebook kullanıcısı, Meta’nın yalnızca Apple’ın politikalarını ihlal etmekle kalmayıp, elektronik iletişimin izinsiz olarak kesilmesini yasa dışı kılan Telefon Dinleme Yasası da dahil olmak üzere eyalet ve federal düzeyde gizlilik yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Geçen hafta benzer bir şikayet daha (Mitchell v. Meta Platforms Inc.) sunuldu.

Davacılar, Meta’nın, kullanıcıları Facebook’ta yerleşik web tarayıcısına yönlendirerek ve ziyaret ettikleri sitelere JavaScript enjekte ederek kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerini takip ettiğini iddia ediyor. Bu kod, şirketin nereye dokundukları ve hangi şifreleri ve diğer metinleri girdikleri de dahil olmak üzere “harici web siteleriyle her bir etkileşimi” izlemesini mümkün kılar:

“Artık, kullanıcılar izlenmeye rıza göstermese bile Meta, Facebook kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerini ve harici üçüncü taraf web siteleriyle olan iletişimlerini bu sitelere JavaScript kodu enjekte ederek izliyor. Kullanıcılar Facebook uygulamasında bir bağlantıya tıkladıklarında, Meta, kullanıcılara bunun olduğunu veya izlendiklerini söylemeden onları akıllı telefonun varsayılan tarayıcısı yerine izlemekte olduğu uygulama içi tarayıcıya otomatik olarak yönlendirir.”

Apple, geçen yılın Nisan ayında iOS 14.5’i tanıtarak Meta gibi reklam amaçlı kullanıcıların davranışlarını izlemeye dayanan sosyal medya şirketlerine büyük bir darbe vurdu. Şirket, yatırımcıları reklam hedefleme işi için yeni normale uyum sağlamaya hazırlarken, özellikle kazanç çağrılarında iOS değişikliklerine atıfta bulundu ve Apple’ın gizlilik değişikliklerini üstesinden gelmesi gereken bir “rüzgar” olarak nitelendirdi.

Yeni iOS gizlilik isteminde Apple, bir kullanıcının etkinliklerinin “diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerinde” izlenmesine izin verip vermediğini soruyor. Devre dışı bırakan kullanıcılar, Facebook veya Instagram’da bağlantıları açarken harici bir web tarayıcısında olduklarına makul bir şekilde inanabilirler, ancak şirket muhtemelen bunun tersini iddia edecektir.

Güvenlik araştırmacısı Felix Krause Facebook ve Instagram’ın uygulama içi tarayıcılarıyla ilgili endişeleri ortaya çıkardı geçen ay ve dava onun raporundan büyük ölçüde yararlanıyor. Boşluğu kapatmak için Meta’yı kullanıcıları Safari’ye veya başka bir harici tarayıcıya göndermeye çağırdı.

Krause bir blog yazısında, “Meta’nın WhatsApp ile zaten yaptığını yapın: Üçüncü taraf web sitelerini değiştirmeyi bırakın ve tüm üçüncü taraf web siteleri için Safari veya SFSafariViewController kullanın” dedi. “Kullanıcı için en iyisi ve yapılması gereken doğru şey bu.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/meta-lawsuit-ios-privacy/

Yorum yapın