Facebook, kanser hastalarını kanıtlanmamış tedaviler için reklamlarla bombalıyor


Tayland, Bangkok’taki Verita Life’tan biri, Autar gibi Avustralyalıları hedef aldı ve orada sunulan bir hipotermi tedavisinin “kanser hücrelerini yok edeceğini” yanlış bir şekilde iddia etti. Autar, 2020 yılının Ağustos ayında haber akışında reklamın ekran görüntüsünü aldığında, binden fazla beğeni ve 600 paylaşım aldı.

Autar, gördüğü reklamları platform içi sistemlerini kullanarak Facebook’a bildirdi, ancak reklamlar devam etti. Bir noktada, reklamları doğrudan Facebook yönetimine işaretlemeye çalışmak için bir Silikon Vadisi bağlantısı kullandığını söylüyor. Bundan sonra kliniğin reklamlarını Reklam Kitaplığında ve kendi akışında görmeyi bıraktı, ancak birkaç ay sonra geri döndüler.

Ad Library’ye göre, MIT Technology Review onlar hakkında soru sormadan önce hem CHIPSA hem de Verita Life, Facebook ve Instagram’da yayınlanan birkaç reklama sahipti. Verita Life, 18 Haziran 2022’de prostat kanserli bir hastanın tanıklığını tanıtan bir reklam verebildi. MIT Technology Review, aynı referansı tanıtan diğer iki reklamla birlikte bu reklamı işaretledi. Üçü de aktif kalır.

Meta’nın Reklam Kitaplığına göre bu reklam hala aktif. (MIT Teknoloji İncelemesi)

Meta, yeni reklamları yayınlanmadan önce büyük ölçüde otomatik bir süreçle inceler. Şirket, CHIPSA’nın Facebook sayfasındaki ve Instagram hesabındaki reklamların ve gönderilerin işaretlenmeye ve üçüncü taraf teyitçiler tarafından teyit edilmeye uygun olduğunu kaydetti. Meta, bir şirket politikalarını tekrar tekrar ihlal ederse, şirketin reklam yerleştirme yeteneğini geçici olarak askıya alacağını söylüyor.

Meta’nın, örneğin reklamlardaki yanıltıcı iddialarla ilgili kuralları olsa da, tüm Facebook ve Instagram reklamlarının da bunlara uyması gerekir. Meta’nın topluluk kuralları. Kılavuzlar, “sağlık sorunları için zararlı mucize tedavileri teşvik eden veya savunan” içeriği, bu iddiaların hem ciddi yaralanmalara hem de ölüme katkıda bulunduğu ve hiçbir meşru sağlık kullanımı olmadığı durumlarda yasaklıyor.

Gorski, bu kuralların hızlı bir şekilde uygulansa bile sansasyonel iddialar için çok fazla gri alan bırakabileceğini, çünkü “birçok şarlatanlığın meşru bir sağlık kullanımı olabileceğini” söylüyor. Örneğin, “C vitamininin açıkça meşru sağlık kullanımları var; sadece kanseri tedavi etmez.”

Peki ya CHIPSA’nın reklamını yaptığı tedavi olan Apatone’a ne demeli? Klinik öncesi araştırmalar gösteriyor bazı anti-kanser etkisi, ancak Utah Üniversitesi’nde yanlış bilgi üzerine çalışan kanser araştırmacısı Skyler Johnson, “şu anda insanlarda kullandığımız standart tedavilerden daha faydalı olduğu kanıtlanmadı” diyor.

Tehlike sadece tedavilerin kanıtlanmamış veya etkisiz olması değildir. Platformda reklamı yapılan bazı alternatif kanser tedavileri fiziksel zarara neden olabilir. Johnson, 19. yüzyılın sonlarında geliştirilen ve CHIPSA’da sunulan bir tedavi olan Coley toksinlerinin enfeksiyon, bölge reaksiyonları, anafilaksi ve ciddi vakalarda şok gibi riskler içerdiğini söylüyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/27/1054784/facebook-meta-cancer-treatment-ads-misinformation/

Yorum yapın