Facebook Gözetim Kurulu, şirketin raporda daha şeffaf olması gerektiğini söylediMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Facebook Gözetim Kurulu, kuruluşundan bir yıldan fazla bir süre sonra, ilk yıllık raporunda, sosyal medya şirketinin hangi gönderilerin ve hesapların bırakılacağına ve hangilerinin kaldırılacağına nasıl karar vereceği konusunda çok daha şeffaf olması gerektiğini savundu.

Facebook’un en zorlu içerik denetleme kararlarını denetleyen insan hakları savunucuları, politikacılar ve akademisyenlerden oluşan bir panel olan yönetim kurulu, şirketin politika önerilerini uygulamada bir miktar ilerleme kaydettiğini, ancak içerik kaldırma sistemleri hakkında daha fazla bilgi paylaşması gerektiğini söyledi. Grup şirketin, platformun içerik yönergelerini ihlal eden kullanıcılara hesapları askıya alınmadan önce belirli sayıda geçiş ve kademeli bir ceza sistemi sağlayan ihtar sisteminin opak yapısını hedef aldı.

Geçen yıl ana şirketinin adını Meta olarak değiştiren Facebook, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Grup raporda, “Yönetim Kurulu, Meta ile olan ilişkisindeki ilk yıldaki eğilimler tarafından cesaretlendiriliyor, ancak şirketin şeffaflığını acilen iyileştirmesi gerekiyor” dedi. “Yönetim Kurulu, Meta’nın şeffaflığı ve belirli davalar ve politika tavsiyeleriyle ilgili bilgi sağlama konusunda da dahil olmak üzere, önemli endişelere sahip olmaya devam ediyor.”

Facebook, Gözetim Kurulu’nu bir deney olarak tasarladı, çünkü dünya çapındaki düzenleyiciler sosyal medya platformlarını yöneten tek tip kurallar oluşturmaya çalışıyorlardı. Şirket, grubun içerik politikası için yön çizebileceğini ve diğer şirketlerin benzer yönetişim modellerini benimsemesi için bir model olarak hizmet edebileceğini savundu.

Ancak eleştirmenler, resmi bir yetki verilmeyen ve şirketin keyfine hizmet eden bir yönetim kurulunun, Facebook’u yanlış bilgilendirmeden nefret söylemine kadar platformunu rahatsız eden sorunlar için tavsiyelerini takip etmeye zorlamak için yeterli güce sahip olup olmadığını sorguladılar. Yönetim kurulu, şirketin bağımsız denetimini sunarken, Facebook’a bilgi, finansman ve değişiklik yapma yetkisi verme konusunda bağımlıdır.

Yıllık rapor, şirketin sorunlu konuşmanın zararlarını azaltırken kullanıcılarının özgür ifadesini nasıl desteklemesi gerektiği konusunda kritik kararlar alırken grubun karşılaştığı bazı zorluklara ışık tutuyor. Kamuya açık yorumlarda ve dava kararlarında yönetim kurulu, Facebook’u Gözetim Kuruluna ve kullanıcılara şirketin içerik denetleme sistemlerini değerlendirmek için yeterli bilgi vermediği için defalarca cezalandırdı.

Facebook’un silah satışı yasağı, satıcılara onları başlatmadan önce 10 grev veriyor

Kurul, başlangıcından bu yana, bir Instagram kullanıcısının meme kanseri bilinçlendirme gönderisinin şirketlerin çıplaklığa karşı kurallarını ihlal edip etmediğinden, Facebook’un başkentteki 6 Ocak ayaklanmalarındaki rolü nedeniyle Trump’ı askıya alıp almayacağına kadar her konuda kararlar verdi.

Kurul Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin ve kullanıcıların 2021’de başvurduğu 20 davadan Facebook’u 14 kez devirdiğini ve kararlarından altısını onayladığını söyledi.

Trump’ın durumunda, yönetim kurulu Facebook’un eski başkanı askıya alma kararını onayladı ancak şirkete, kuralları çiğneyen politikacılara yönelik cezalarla ilgili politikalarını netleştirmesi ve Trump’ın platforma geri dönüp dönemeyeceği konusunda nihai kararı vermesi gerektiğini söyledi. Facebook sonunda Trump’ı iki yıllığına askıya almaya karar verdi ve 2024 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce siteye dönmesi için kapıyı açtı.

Kurallara göre, Facebook ve kullanıcıların, şirketin topluluk standartlarını – nefret söylemi, taciz ve diğer sorunlu içerik türlerine karşı koyduğu kurallar – ihlal ettiği için bir gönderiyi yayınladığı durumlarda Gözetim Kurulu davalarına itiraz etmelerine izin veriliyor. Gözetim Kurulunun bu davalarla ilgili aldığı kararlar bağlayıcı kabul edilir.

Ayrıca, Gözetim Kurulu, şirketin içerik denetleme sistemlerinde yapabileceği değişiklikler için politika önerileri yayınlayabilir, ancak bunlar bağlayıcı olarak kabul edilmez.

Genel olarak Meta, rapora göre, kurulun 86 politika tavsiyesinin üçte ikisini en azından kısmen uygulamayı taahhüt etti. Önerilerin geri kalanı için Meta, ya bu işi yaptığını, harekete geçmediğini ya da kurulun politika önerisini uygulamanın fizibilitesini değerlendireceğini söyledi.

Kurul, en yaygın tavsiyeler arasında Facebook’u, kullanıcılara içerikleri kaldırıldığında ihlal ettikleri kurallar hakkında daha fazla bilgi vermeye çağırdı.

Kurul raporda, “Tavsiyelerimiz defalarca Meta’yı şeffaflığın bazı temel ilkelerini takip etmeye çağırdı” dedi. “Kurallarınızı kullanıcılarınızın dillerinde kolayca erişilebilir hale getirin; insanlara nasıl karar verdiğinizi ve kararlarınızı nasıl uyguladığınızı mümkün olduğunca açık bir şekilde anlatın; ve insanların kurallarınızı çiğnediği durumlarda, onlara tam olarak neyi yanlış yaptıklarını söyleyin.”

Raporda, Facebook artık İngilizce konuşan kullanıcılara, içerikleri nefret söylemi nedeniyle kaldırıldığında bunu bildiriyor ve bu politikayı Arapça, İspanyolca ve Portekizce içerik ile zorbalık ve taciz nedeniyle kaldırılan gönderiler için test ediyor.

Yönetim Kurulu, şirketin yönetim kurulunun politika tavsiyelerine yanıt olarak yapacağını söylediği politika değişikliklerini gerçekten yapıp yapmadığını değerlendirmek için Gözetim Kurulu’nun da bir uygulama komitesi kurduğunu söyledi.

Facebook Gözetim Kurulu, ilk şeffaflık raporlarında şirketin işbirliğini sert bir şekilde eleştiriyor

Gözetim Kurulu ile Facebook arasındaki gerilim, geçen sonbaharda yönetim kurulu Facebook’u, ünlü kişileri şirketin içerik kurallarını ihlal eden gönderiler nedeniyle ceza almaktan muaf tutmayı amaçlayan bir program hakkında şeffaflık eksikliğinden dolayı cezalandırdığında alevlendi. O sırada The Wall Street Journal, rapor edildi şirket, yönetim kuruluna programın yalnızca “az sayıda kararı” etkilediğini söylerken, 2020’de aslında en az 5,8 milyon kullanıcıyı içerdiğini söyleyen dahili belgeleri kullanarak. Yönetim kurulu, şirketin “tam olarak yaklaşmadığını” savunarak atıldı.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/22/facebook-oversight-board-annual-report-transparency/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın