FAA, pilotların bilgisayar otopilotlarına daha az bağımlı olmasını istiyor • The Register


ABD Federal Havacılık İdaresi, pilotların otomatik sistemlere çok fazla bağımlı olmadan hava aracını manuel olarak çalıştırabilmelerini sağlamak için uçuş prosedürleri ve eğitimi için çağrıda bulunan yeni bir kılavuz yayınladı.

Rehberlik şeklinde gelir bir Danışma Genelgesi, Pazartesi günü yayınlandı. Çok mürettebatlı turbojet operasyonları yürüten uçak operatörlerine ve eğitim merkezlerine yöneliktir ve deneyimsiz bir pilotun iniş sırasında “tutarsızlıkları” göz ardı ettikten sonra uçağı durdurduktan sonra üç kişinin hayatına mal olan ve çok daha fazlasının yaralandığı Asiana Airlines kazası gibi durumlardan kaçınmayı amaçlamaktadır. uçağın otomasyon mantığı.”

Bir FAA sözcüsü, “Uçuş yolu yönetimi, yüksek düzeyde otomatik sistemlere sahip uçakların çalıştırılmasında özellikle önemlidir” dedi. Kayıt bir e-postada. “Bir uçak otomatik pilottayken bile, uçuş ekibi her zaman uçağın uçuş yolunun farkında olmalı ve gerekirse müdahale edebilmelidir.”

“Bu Danışma Genelgesi, operasyonlar ve eğitim programları için bir çerçeve sağlıyor. Pilotların manuel uçuş operasyonları becerilerini geliştirmelerine ve sürdürmelerine ve otomasyona aşırı derecede bağımlı olmaktan kaçınmalarına yardımcı olacak.”

FAA’ya göre, danışma belgesi 2020’de belirtilen gereksinimleri ele alıyor Uçak Sertifikasyon Güvenliği ve Hesap Verebilirlik Yasası [PDF] (örneğin, “uçak operasyonlarında otomatikleştirilmiş veya karmaşık uçuş güvertesi sistemlerine güvenme ve artan gelişme bağlamında insan faktörleri kavramlarının daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırmak”) ve tavsiyeler Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’ndan (NTSB).

NTSB tavsiyesi, 6 Temmuz 2013’te San Francisco Uluslararası Havalimanı’na inerken üç yolcunun ölümüne ve düzinelerce yolcu ve mürettebatın yaralanmasına neden olan bir kaza olan Asiana Airlines 214 uçuşunun bir deniz duvarına çarpmasından kaynaklanmaktadır. Kaza soruşturmasından elde edilen çeşitli bulgular arasında NTSB, “azaltılmış tasarım karmaşıklığı ve uçağın otomatik uçuş sistemi üzerinde gelişmiş eğitim” çağrısında bulundu.

onun içinde kaza raporu [PDF]NTSB, uçak mürettebatının uçak sistemleri konusunda kafasının karıştığını ve kısmen “otomasyona güvenme” nedeniyle uçağın hava hızını yeterince izleyemediğini tespit etti. Rapor, kazada beş faktöre atıfta bulunuyor:

• Boeing’in belgelerinde ve Asiana’nın pilot eğitiminde yeterince açıklanmayan ve mod hatası olasılığını artıran otogaz kelebeği ve otopilot uçuş direktörü sistemlerinin karmaşıklığı;

• Otomatik gaz kelebeği ve otomatik pilot uçuş direktörü sistemlerinin kullanımına ilişkin uçuş ekibinin standart dışı iletişimi ve koordinasyonu;

• [pilot flying’s] görsel yaklaşımların planlanması ve uygulanması konusunda yetersiz eğitim;

• [pilot monitoring’s] yetersiz denetim [pilot flying];

• Muhtemelen performanslarını düşüren uçuş ekibi yorgunluğu.

Yine de FAA, pilotların otomatik yardım olmadan uçakları idare edebilmesini sağlamaya çalışırken, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) daha fazla otomasyon için bastırıyor. EASA, ticari havayolları için yollar geliştirmek üzere bir çalışma belgesi sundu. tek pilotla çalışacak iki yerine. Maliyet endişelerinden ve mürettebat eksikliğinden doğan girişim, zorunlu olarak bilgisayar yardımının daha fazla kullanılmasını gerektirir.

“HAL, uçağı indir. … Siri, HAL neden yanıt vermiyor? … Alexa? … Cortana? … Kimse?” ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/11/23/faa_pilot_computer/

Yorum yapın