F500 organizasyonlarında sürdürülebilirliği sağlamada teknoloji liderlerinin oynadığı rol


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


ESG, çoğu şirket için bir üst yönetim kurulu gündem maddesidir. Ortaklar, müşteriler ve hissedarlar için kaynak bulma, yatırım ve sağlayıcı ölçütleri gibi çeşitli iş sektörlerinde karbon ayak izi verilerinin temel bir gereklilik haline gelmesiyle, günümüzün CIO’su, kuruluşta sürdürülebilirlik çabalarını yönlendirmede kritik bir role sahiptir. Bu yeni sorumluluğa yaklaşmanın esası, işletmeyi reaktif bir yaklaşımdan uzun vadeli düşünmeye dayalı proaktif bir plana yönlendirmektir.

Hizmet verdiğimiz F500 kuruluşlarından birçok CIO ile son zamanlardaki etkileşimlerden teknoloji liderleri, sürdürülebilirliği önemli ölçüde etkileyebileceklerini biliyorlar. Bu liderler, genişletilmiş işletmenin teknoloji yığınının karbon ayak izini ölçmekten kuruluş genelinde varlık sayısını azaltarak maliyet ve israfı azaltmaya yardımcı olacak fırsatları belirlemeye kadar, çevresel sürdürülebilirlik gündemini destekleyen birçok etkiye ilişkin çok boyutlu bir görüşe sahiptir.

Buna ek olarak, değişim yönetimi, şirket genelinde sürdürülebilirlik inisiyatiflerini düzenlemenin anahtarıdır. Ana bilgisayar alternatiflerinden bulut tabanlı ve mobil öncelikli olana kadar değişen bir teknik pazarda bir geçmişe sahip olan CIO’nun ofisi, kuruluş genelinde büyük ölçekli proje yönetimini başarılı bir şekilde yürütmek için yetenek ve deneyime sahiptir.

Ve en önemlisi, CIO’ların bu değişikliği yönlendirmede kritik bir manivelaya, yani verilere erişimi var. Veri yapıları, veri mühendisliği, veri analitiği ve raporlama artık ESG için çok önemli bir temeldir. Bugün olduğu gibi daha gidilecek çok yol var, %10’dan az şirketlerin yüzdesi karbon ayak izini ölçüyor ve %30’dan fazlası yanlış anlıyor.

Sektör genelinde, denenmiş ve test edilmiş bir yaklaşım artık gelişmektedir ve aşağıdaki adımlar, amaca yönelik şirketlerdeki teknoloji liderlerinin daha sürdürülebilir iş uygulamaları oluşturmasına olanak tanır.

Sürdürülebilirlik etrafında bir kurumsal çerçeve oluşturun

Pakete liderlik eden şirketlerin hedef karbon için tanımlanmış bir planı var emisyon azaltımları, kurumsal düzeyde üzerinde anlaşmaya varılan eşiklerle. Kurumsal hedef azaltma hedefini oluşturmak ve iletmek, değişimi harekete geçirmenin ilk adımlarından biridir. CIO’nun hedefi tanımlamadaki rolü, çoğu oldukça parçalı ve zorunlu olarak silolara ayrılmış iş alanlarından kaynaklanan birden fazla girişimi uyumlu hale getirmeyi gerektirir. CIO, girişimin kuruluş çapında bir görünümünü sağlayabilir ve ortak bir hedef belirleyebilir. Ek olarak, sürdürülebilirlik hedefleri iş için doğru olmalı ve şirketin endüstrisi için bağlamsallaştırılmalıdır.

Ölçün, yönetin ve tekrar ölçün

Sürdürülebilirliğe bir veri merceğinden bakmak, paradigmayı değiştirmek için doğru kolu sağlar. Temel çizgiyi oluşturmak, dış ortaklar ve sağlayıcılar dahil olmak üzere kuruluşun tüm teknoloji yığınının etkisinin ölçülmesini ve dış taraflar arasında veri istenmesini, çıkarılmasını ve uzlaştırılmasını gerektirir. İş ortaklarını yönetmek, yalnızca karbondan arındırma verilerini toplamaktan daha fazlasıdır – bulut ve kaynak bulma konusunda yaptığımız seçimler veya bu nedenle, bir bulut geçişinden sonra varlıkların elden çıkarılması – tümü karbon ayak izini yönlendirir.

Yönetim aynı zamanda çalışanları doğru seçimler yapmaya dahil etmeyi de içerir. Örnek olarak cep telefonlarına bakalım. Göre Cisco, internete bağlı 27,1 milyar cihaz var – bu, gezegendeki her insan için üçten fazla cihaz. Birçok kurumsal çalışan iki cep telefonu taşır. Mevcut teknolojiyle, bir çalışan iki farklı ortamı tek bir cihazda bölümlere ayırabilir. Ayrıca, kuruluşlar donanım yenilemelerini bir hizmet sözleşmesinden tamamen ayırabilir ve çalışanların tamamen yeni bir cihaza mı yoksa yalnızca bir pil değişikliğine mi ihtiyaç duyduklarına karar vermelerine izin verilebilir.

İnsan ve makine zekasını birleştirin

Makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (AI), bazı geleneksel sorunları çözmek için yeni araçlar getiriyor. Örneğin, tahmine dayalı zeka, kullanıcıların seçtikleri seçenekler konusunda bilinçli olabilmeleri için ilgili etki tahminleriyle birlikte düşünceli seçimler sunmamıza olanak tanır.

Veriler kritik öneme sahiptir ancak çoğu zaman yapılandırılmamış belgelerde, düz dosyalarda ve hatta manuel raporlarda gizlenir. AI, veri alma, çıkarma ve sınıflandırma konusunda gerçekten yardımcı olur. Yapay zeka, birçoğunu dijital ticaretle mükemmelleştirdiğimiz düşünceli ve zamanında dürtmeler kullanarak davranışları değiştirmeye de yardımcı olur.

Tüm dijital bileşenler bir yana, değişimi başarılı kılan insanlardır. Bu, hiçbir CIO’da kaybolmayan bir gerçektir. Çevik ilkeler, benimsemeyi teşvik ederek, kurumun kültürünü değiştirerek, daha güçlü sadakat yaratarak ve amaca yönelik yetenekleri çekerek erdemli bir döngü yaratır.

Sanjay Srivastava, şirketin baş dijital stratejistidir. genpakt.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/06/17/the-role-technology-leaders-play-in-driving-sustainability-in-f500-organizations/

Yorum yapın