Excel’de ad ve soyadı nasıl ayrılır


Excel’i formüller ve veri yönetiminden çok daha fazlası için kullanabilirsiniz. Ayrıca kişilerinizi yönetmenin mükemmel bir yoludur. Tüm kişilerinizi başka bir kaynaktan içe aktardığınızda, muhtemelen tek bir hücrede bir adınız ve soyadınız olur. Bunda yanlış bir şey yok, ancak ikisini ayırmak onları daha iyi organize etmenize yardımcı olabilir. Excel’de ad ve soyadı ayırma adımları.

Devamını oku: Excel’de sütunlar nasıl gösterilir?

HIZLI CEVAP

Excel’de ad ve soyadlarını ayırmak için ad listenizi vurgulayın ve Sütunlara metin. Açılır pencerede, seçin sınırlandırılmış ve seçin Uzay seçeneklerden. Tamamlandığında, Excel tüm adları ve soyadları farklı sütunlara ayırmalıdır.

Excel’de ad ve soyadı nasıl ayrılır

Sahte iletişim sayfamızla başlayacağız. Her kişinin adını, e-posta adresini ve işini gösterdiğini fark edeceksiniz. Luke Skywalker’a e-posta göndermeyi umuyorsanız, bu e-posta adreslerinin hiçbiri gerçek değil.

Öncelikle soyadları için kullanacağımız boş bir sütun eklememiz gerekiyor. Bunu yapmak için adların yanındaki B sütununu seçin.

ayrı adlar excel 1 1200x439 1

Adam Birney / Android Otoritesi

Şimdi sağ tıklayın ve Sokmak seçenek. Boş sütunu eklemek için Ekle’yi seçin.

ayrı adlar excel 2 1200x452 1

Adam Birney / Android Otoritesi

İçinde adlarınızın olduğu sütunun üstünü seçin. Örneğimizde bu, A sütunu anlamına gelir. Şimdi, Veri sekmesi açık.

ayrı adlar excel 3 1200x445 1

Adam Birney / Android Otoritesi

Tıkla Sütunlara Metin buton. Bu bir sihirbaz menüsü açmalıdır. Menüde, seçin sınırlandırılmış. Bu, sekmeleri veya aralarındaki boşlukları kullanarak ayrı adları tanımlar.

ayrı adlar excel 4 1200x486 1

Adam Birney / Android Otoritesi

Sihirbazın ikinci sayfasında sekmenin seçimini kaldırın ve Uzay. Altta, Excel’in verilerinizi nerede böleceğinin bir örneğini görebilmeniz gerekir.

ayrı adlar excel 5 1200x491 1

Adam Birney / Android Otoritesi

Sihirbazın üçüncü sayfasına gidin ve Bitiş değişikliklerinizi uygulamak için

ayrı adlar excel 6 1200x488 1

Adam Birney / Android Otoritesi

Son olarak, sütun başlıklarını ad ve soyadlarının artık ayrı olduğunu yansıtacak şekilde güncelleyin.

ayrı adlar excel 7 1200x444 1

Adam Birney / Android Otoritesi

Artık Excel’de adları ve soyadlarını nasıl ayıracağınızı biliyorsunuz. Kişi listeleriniz asla aynı olmayacak ve artık kişileri aramak daha kolay olacaktır. Ayrıca daha düzenli olması için listenizi alfabetik olarak sıralayabilirsiniz.


Devamını oku: Google Dokümanlar’da metin sütunlara nasıl ayrılır?

SSS

Adları ve soyadlarını ayırmak için Sol işlevi, Sağ işlevi ve Bul işlevini kullanabilirsiniz. formülünü girin =SOL(A2,BUL(” “,A2,1)-1) adını almak için adın yanındaki boş bir hücreye girin veya =SAĞ(A2,UZUNLUK(A2)-BUL(” “,A2,1)) soyadını almak için adın yanındaki boş bir hücrede.Kaynak : https://www.androidauthority.com/seperate-first-last-name-excel-3193803/

Yorum yapın