Evinced, 38 milyon dolarlık yatırımla şirketleri geliştirme araçlarıyla erişilebilirliği hızlandırmaya zorluyor – Teknolojik Haberler


Kanıtlanmış mümkün olduğunca çok sayıda web mülkünü erişilebilir hale getirme görevindedir ve bunu yapmak, bu işi mümkün olduğunca erken yapmak anlamına gelir – bu, geliştirme süreciyle en baştan entegre olmak anlamına gelir. Şirket, erişilebilirlik için tasarım yapmayı temel hale getirerek işe koymayı planladığı 38 milyon dolarlık yeni fonla bu “sola kayma” zihniyetini sürdürüyor.

Kurucu ve CEO Navin Thadani, “Yıllardır erişilebilirlik işi, danışmanlık işi diyebileceğiniz bir iş oldu” dedi. “Birini işe alırsınız, ürünlerinizi yılda bir kez gözden geçirirler, büyük bir rapor üretirler ve daha sonra belki de mühendislerinizle birlikte çalışarak binlerce ve binlerce sorun içeren farklılaşmamış bir hata listesinde yol alırlar.”

Erişilebilirlik standartları geliştirme sürecine girdikçe bu değişmeye başladı, ancak çoğu durumda erişilebilirlik hala “normal” bir sitenin veya hizmetin üzerindeki bir katman olarak düşünülüyor – bazı şirketlerin satış sonrası bir “kaplama” sunduğu ölçüde. (Bu kaplamaların faydası endüstride ve Thadani tarafından da geniş çapta sorgulanmıştır.)

Evinced, erişilebilirlik eksikliklerini veya en iyi uygulamaları takip etmeyen tasarımları otomatik olarak algılamak için makine öğrenimi ve diğer modern araçları da kullanır, ancak bunu geliştirme sürecinin başlarında, kodlayıcılar sitenin temelleri üzerinde çalışmaya devam ederken yapar.

Otomatik kod inceleme araçları ve temel hata algılama gibi, bir geliştiriciye, örneğin bir formu yapılandırma biçimlerinin bazı ekran okuyucuların veya işaretçi olmayan gezinme yöntemlerinin başarısız olmasına neden olabileceğini söyleyebilir. Bunlar daha sonra diğer herhangi bir hata veya özellik gibi otomatik olarak izlenebilir. Geçen Eylül’den bu yana, bu, masaüstü tarayıcı ortamlarının yanı sıra mobil geliştirme için de çalışıyor.

Nihai üründe tespit etmek yerine kök sorunları belirleyerek, aşağı yönlü sorunları önler; erken yapılan birkaç düzeltme, daha sonra meydana gelen binlerce küçük hatayı veya UI hıçkırıklarını durdurabilir. Gerçekten de, erişilebilirliği iyi kodlama uygulamaları listesine ekliyor – ancak bu, çoğu şirketin şu anda kullandığı yöntemlerden çok daha hızlı ve daha iyi.

Tabii ki danışmanlara (Fable’lar gibi) ve düzenli denetimlere, üst düzey sorunları veya gelişen en iyi uygulamaları yakalamak için hala ihtiyaç var, ancak “erişilebilirlik döngüde bu kadar geç ertelenemeyecek kadar önemli” dedi Thadani. “Kodlarının çalıştığından emin olmak kadar bir geliştiricinin işinin bir parçası olması gerekiyor.”

Şirket bir dizi çok büyük müşteriye ulaştı (ilk on finans ve B2B SaaS kurumunu düşünün), ancak açıkçası daha küçük olanlar tarafından da kullanılabilir. 2022, “sola kaydırmanın”, yani geliştirme zaman çizelgesinde görevi daha erkene kaydırmanın bilgeliğini gören daha fazla işletmeye ulaştıklarını görecek.

“Teknolojide, genellikle bir şeyi kolaylaştırmanın zor olduğu bir durumdur ve bu fonlar, zaten endüstrinin en büyüğü olduğunu düşündüğümüz mühendislik taahhüdümüzü, endüstrinin düşünmediği seviyelere genişletmemizi sağlayacak, çok daha az görüldü,” dedi Thadani. “İşimiz bittiğinde, erişilebilirlik, iletişim veya güvenlik gibi başka bir teknoloji kategorisi olacak.”

En son finansman turu olan 38 milyon dolarlık B Serisi, M12, BGV, Capital One Ventures ve Engineering Capital’in katılımıyla Insight Partners tarafından yönetildi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/evinced-pushes-companies-to-accelerate-accessibility-with-its-dev-tools-scoring-38m-investment/

Yorum yapın