EVGA’nın RTX 3090 Ti’si Şimdiye Kadar Yapılan En Sıradışı GPU’dur


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Voodoo 5 6000’i bir kenara bırakın, kasabada yeni bir canavar GPU var, o yüzden üstelik bunun cüretkarlığına hayran kalmamak elde değil. (Bir zamanlar işlevsel bir Voodoo 5 6000 sahibi olarak, bu ifadeye istisna alıyorum – Ed) EVGA, en premium Amper GPU’su olan RTX 3090 Ti Kingpin’i piyasaya sürdü. Bildiğiniz gibi, Kingpin takma adı, şirketin aşırı hız aşırtma GPU’su için ayrılmıştır. Ayrıca hız aşırtmacı Vince “KingPin” Lucido ile koordineli olarak tasarlanmıştır. EVGA’nın “Kingpin” kartları genellikle hız aşırtma soy ağacının bir parçası olan birinci sınıf soğutma da içerir. Ancak bu kart, süslü bir soğutucudan çok daha fazlasıyla birlikte geliyor. Bu enayi 2500 dolara mal olduğu düşünülürse daha iyi. Bu, onu bir satıcıdan satın alabileceğiniz en pahalı Amper GPU yapar (scalper’ın aksine).

Başlamak için: Kingpin RTX 3090, 80+ Platin derecesine sahip bir EVGA SuperNOVA 1600 P2 PSU içerir. Ayrı olarak satın alınırsa güç kaynağının tek başına maliyeti 500 ABD dolarıdır. Bir sorun olsa da Kingpin GPU’su sahip olmak çift 16 pinli güç konektörleri. Hatırlayacağınız gibi, yeni standart bir kablonun bir GPU’ya 600W kadar pompalamasına izin verdiği için gelecekte GPU’ların kullanacağı şey budur. Güç kaynağının yalnızca standart kabloları olduğundan, EVGA bunun için özel bir braket oluşturmuştur. EVGA PowerLink 52u olarak adlandırılıyor ve beş adet sekiz pimli güç kablosu gerektiriyor. Bunlar bir tarafa takılır ve diğer taraf GPU’daki çift 16 pinli bağlantı noktalarına takılır.

https://twitter.com/EVGA_JacobF/status/1546895581313769473

Soğutmaya gelince, bu bir “hibrit” soğutucudur, yani hem hava hem de sıvı kullanır. VRM’leri ve belleği serin tutmak için GPU’da tek bir fan var. Bu arada GPU, 360 mm radyatörlü hepsi bir arada (AIO) kapalı devre soğutucu ile soğutulur. EVGA böyle bir ürün satmaz, bu yüzden bu özel bir tek seferlik soğutucu gibi görünüyor. EVGA, soğutma dünyasında her yerde bulunan bir isim olan bir Asetek modeli olduğunu söylüyor.

Bu yeterli değilse, yerleşik bir OLED ekran da var. 176 x 48 piksellik panel, GPU’nun kenarında yukarı veya aşağı çevrilebilir. Bu, yatay veya dikey olarak kurulup kurulmadığına bakılmaksızın görüntülenmesini sağlar. EVGA’ya göre saat hızlarını, voltajları, sıcaklıkları ve “ve daha fazlasını” izlemenizi sağlar. Ayrıca dokuz animasyonlu GIF’i destekler; üçü, altı ön ayar ile birlikte kullanıcı tarafından yüklenir. Bu ön ayarlar, aşağıda gösterildiği gibi büyük olasılıkla EVGA logolarıdır.

Tabii ki, bir hız aşırtma kartı olarak bunun için de pek çok donanım var. Üçlü BIOS’a sahiptir, böylece normal, hız aşırtmalı veya LN2 modlarından birini seçebilirsiniz. Aşırı hız aşırtma için bir gereklilik olan, voltajları gerçek zamanlı olarak izlemenizi sağlayan entegre başlıklar da vardır. Aynı zamanda şirketin yeni “e-tasma”sını da içeriyor. Bu, GPU sarkmasını önlemek için GPU’yu kasanın bir kısmına bağlayan bir kablodur.

Kartın kendisine gelince, yüksek kaliteli bir birime benziyor. 14 katmanlı özel PCB’ye ve 24 güç fazına sahiptir. Arka plaka, ekstra sertlik için tamamen metal ve kalıp dökümdür. İlginç bir şekilde EVGA, yükseltme saatini muhafazakar bir 1.950MHz’de listeler. Bu, Nvidia referans tasarımının 1.86GHz boost saatinden biraz daha yüksek. Yine de, bu GPU hız aşırtma için yapıldığı için bu tür özellikler pek önemli değil. Ve ciddi hız aşırtma demek istiyoruz. Örneğin, bir Team EVGA hız aşırtmacı yakın zamanda 3090 Ti Kingpin’i aldı. neredeyse 3GHz LN2’de. Bunu yapmak için, inanabiliyorsanız, çift 1600W güç kaynakları kullanmaları gerekiyordu. Bunu yaparken GPU, Engine ve 3DMark kıyaslamalarında çeşitli dünya rekorları kırdı.

Genel olarak, bu çok, çok küçük bir kalabalık için bir GPU’dur. Onu gerçekten aşırı hız aşırtma yapan bir anakartla birleştirin ve kısa sürede “ikinci el araba fiyatı” bölgesine gireceksiniz. Belli ki herkes için değil, ancak bu tür şeylerle ilgileniyorsanız, Kingpin böyle bir üst düzey GPU paketi için uygun bir başlık gibi görünüyor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/337929-evgas-rtx-3090-ti-is-the-most-outlandish-gpu-ever-made

Yorum yapın