EVGA, kötüye kullanım ilişkisini gerekçe göstererek Nvidia grafik kartları üretmeyi bırakacak


Sıcak patates: Nvidia ile en iyi yönetim kurulu ortaklarından biri arasındaki ilişki bir kırılma noktasına gelmiş gibi görünüyor. EVGA, RTX 40 serisi GPU’ları üretmeyecek ve grafik kartı pazarından tamamen çıkacak. Muhtemelen EVGA’nın sonunun habercisi olan karar, GPU üreticileri ve yönetim kurulu ortakları arasındaki iş etkileşimlerine daha fazla dikkat çekebilir.

Özel bir raporda EVGA, Gamers Nexus’a RTX 30 serisinden sonra Nvidia grafik kartlarını satmayacağını söyledi. Şirket, mevcut müşterilerin garantilerini desteklemeye devam edecek, ancak 2022’nin sonuna kadar kalan envanterini satmayı bekliyor.

Düşüşün birincil nedeni, Nvidia’nın Founders Edition 30 serisi GPU’larının, EVGA’nın bu kartların çeşitlerini, özellikle de Nvidia’nın stokları temizlemek için önemli fiyat indirimleri yapması nedeniyle azaltmış olmasıdır.

GPU üreticileri, kripto patlamasına yanıt olarak arzı artırdı, ancak ardından çöküş ve daha yakın tarihli Ethereum birleşmesi, yeni bir nesli piyasaya sürmeye hazırlanırken kullanılmış kartlar seli ile rekabet ederken, satılmayan stoklardan kurtulmak için mücadele etmelerini sağladı. EVGA gibi anakart üreticileri, bu şokları Nvidia’nın yapamadığı şekilde absorbe edemeyeceklerini söylüyor ve EVGA, satılan her RTX 3080 veya RTX 3090’da yüzlerce dolar kaybettiğini söylüyor.

Yönetim kurulu ortağı ayrıca Nvidia’yı yeni GPU’ları piyasaya sürerken MSRP ile ilgili iletişim eksikliğiyle suçluyor. EVGA, Nvidia önerilen fiyatları halka açıklayana kadar kart satacağı nihai fiyatı bilmiyor. GPU üreticisi ayrıca fiyat tabanlarını ve tavanlarını da uygulayarak EVGA’nın türevlerini hız aşırtma veya soğutma sistemlerini nasıl özelleştirdiğine göre fiyatlandırma yeteneğini kısıtlar.

Şu anda EVGA, kendisini Nvidia’nın ABD ve İngiltere grafik kartı satışlarında 1 numaralı yetkili ortağı olarak adlandırıyor ve Nvidia GPU’ları, EVGA’nın brüt gelirinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. Ayrıca şirket, AMD veya Intel kartları satmıyor ve Nvidia ile ayrıldıktan sonra da satmayı düşünmüyor. Güç kaynakları, EVGA’nın işinin geri kalanının çoğunu oluşturuyor, ancak GeForce ürünleri olmadan şirketin önümüzdeki bir veya iki yıl içinde nasıl görüneceğini hayal etmek zor.

GPU işinden ayrılma kararı aniden veya yakın zamanda gelmedi. EVGA, ortaklığı birkaç kez yeniden müzakere etmeye çalıştıktan sonra Nisan ayında Nvidia’yı bilgilendirdiklerini söyledi. EVGA CEO’su ve kurucusu Andrew Han, Nvidia’dan ayrılma kararının kolay olduğunu ve şirketle çalışmanın zor olduğunu söyledi. Han, seçimi para değil, prensip meselesi olarak nitelendirdi.

Han, EVGA’yı satma niyetinin olmadığını, endişeli yatırımcıların kimliğini ve kültürünü değiştireceğini söyledi. Şirket ayrıca kimseyi işten çıkarmak istemiyor ancak ana gelir kaynağından vazgeçerse bu neredeyse kaçınılmaz görünüyor.Kaynak : https://www.techspot.com/news/96005-evga-stop-making-nvidia-graphics-cards-citing-abusive.html

Yorum yapın