Evet Rastgele Muzlarımız Var


Normal bir kişiden rastgele bir sayı seçmesini isterseniz, genellikle bir numarayı ağzından kaçırırlar. Ama matematikten anlayan bir kişiden rastgele bir sayı sorarsanız, muhtemelen gerçekten rastgele bir sayı seçmenin ne kadar zor olduğu hakkında bir ders alırsınız. Ama sorarsan [Valerio Nappi]sadece bir tane alabilirsin muz.

Onun yazısı, iki parça, bilgisayarların gerçekte nasıl sahte rasgele sayılar oluşturduğunu ayrıntılarıyla anlatır. Her sayının diğer sayılarla aynı seçilme olasılığına sahip olduğundan kolayca emin olabilirsiniz. Sorun şu ki, genellikle tohum denilen bir şeyle başlamanız gerekiyor. Örneğin, oyun oynamak amacıyla, bir donanım zamanlayıcısının son devrinden bu yana kaç mikrosaniye, son zamanlarda bir fareden aldığınız giriş darbelerinin sayısı veya ne kadar beklemek zorunda kaldığınız gibi bir entropi kaynağı yakalayabilirsiniz. Kullanıcıdan basmasını istedikten sonra enter tuşuna basmak için. Ancak bu çekirdeği ve algoritmayı biliyorsanız, bilgisayarın bir sonraki sayıyı üreteceğini mükemmel bir şekilde tahmin edebilirsiniz, böylece gerçekten rastgele olmaz.

En iyi rastgele sayı üreteçleri, termal direnç gürültüsü veya radyoaktif malzemelerin bozulması gibi şeyleri kullanır. Ah, o zaman bunun nereye gittiğini görebilirsin. Muzda potasyum bulunur ve potasyumun küçük bir yüzdesi radyoaktiftir. Bu projenin donanımının açık olduğu ortaya çıktı Hackaday.io ancak blog gönderileri yalnızca yakın zamanda İngilizce’ye çevrildi. Bu sayfayı ziyaret ederseniz, bir muzun pi’yi nasıl hesaplayabildiğini görebilirsiniz! Biraz yardımla tabii.

Araştırırsanız, etrafınızdaki ne kadar çok şeyin radyoaktif olduğu şaşırtıcı. Sadece dikkatli ol, mahallende dolaşan karanlık ajanlar muz bombanı bulmaz.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/12/yes-we-have-random-bananas/

Yorum yapın