EV ister misiniz? Beklemeniz gerekebilir – Teknolojik Haberler


Bu yılın en çok beklenen elektrikli otomobillerine yönelik artan talep, sipariş defterlerini alt üst ediyor ve bekleme listelerini uzatıyor.

60.000 dolarlık Cadillac Lyriq SUV, 2023 sipariş defterini kapatan en son model. Otomobil üreticisi, Lyriq’in bekleme listesini hala siparişlere açık olan 2024 modeline kaydırdığını söyledi.

Ancak artan tedarik zinciri maliyetleri, Lyriq ve diğer EV’lerin müşterilerinin beklenenden aylar sonra gelen bir araç için yüzlerce veya binlerce dolar daha fazla ödeyebileceği anlamına geliyor. Bu, özellikle bileşen kıtlığı nedeniyle 2022 üretim tahminlerini düşürmek zorunda kalan şirketler için geçerlidir.

Tesla’dan Rivian’a ve Ford’a kadar şirketlerde oynanan bir senaryo. Beklenenden daha uzun bekleme listeleri ve bu yıl otomotiv tedarik zincirinin durumundan kaynaklanan bekleme süreleri, gecikmelerden dolayı hüsrana uğrayan bir müşteri birikimi yarattı.

Reddit, tahmini bekleme süresi aylarca artan veya birkaç kez ertelenen hoşnutsuz alıcıların yorumlarıyla dolu.

Bir Rivian R1S müşterisi, “Geçen Ekim ayında benimkini ön sipariş verdim ve beklenen teslim tarihim ’23’ün ilk yarısıydı. Ve bu, Rivian’ın tedarik zinciri kısıtlamaları nedeniyle beklenen üretim rakamlarını neredeyse yarı yarıya düşürmesinden önceydi.”

Tesla CEO’su Elon Musk, otomobil üreticisinin Nisan ayında 2022 ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında artan fiyatlar ve teslimat süreleri hakkında bir uyarı yayınladı.

Musk, “Bu çeyrekte rekor kârlılığımız göz önüne alındığında, araçlarımızın fiyatlarını artırma konusunda mantıksız görünebiliriz” dedi. “Ancak araçlar için bekleme listesi oldukça uzun ve insanların bekleme listesini sipariş edeceği araçların bir kısmı gelecek yıla uzanıyor.”

Ford F-150 Lightning’e olan talep o kadar güçlü ki, Ford yeniden satış politikasını halka açıklamak zorunda kaldı ve sonuçta kararı bayiye bıraktı. Otomobil üreticisi, planlanan yıllık üretimini iki katına çıkararak 150.000 araca çıkardı.

Bu arada, değişken fiyatlar ve hammadde ve diğer emtia mevcudiyeti, bazı şirketleri planlanandan daha az araç üretmeye zorluyor. Lucid, 2022 üretim görünümünü, 20.000 araç üretmeye yönelik orijinal planından 12.000 ila 14.000 adede indirdi. Rivian da yılın başında öngördüğü 20.000 adetin gerisinde kalabilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/want-an-ev-you-may-have-to-wait/

Yorum yapın