Ethereum Bitcoin’i geçebilecek mi? Bu “Döndürme”


Flippening nedir?

Bitcoin, ilk bloğundan bu yana kripto para birimi endüstrisini piyasa değerinde zirveye taşıdı. Genesis Blok2009 yılında çıkarıldı. Ethereum, merkezi olmayan finans (DeFi) ve takas edilemez tokenlerin (NFT) temelini atmak için akıllı sözleşmeleriyle 2015 yılında yarışa katıldı.

Bazı destekçiler, Bitcoin’in sınırlı arzı ile kripto piyasasına hükmedecek tek gerçek merkezi olmayan kripto para birimi olduğunu savunuyorlar. Ethereum destekçileri aynı fikirde değil ve akıllı sözleşme öncüsünün kaderinin Bitcoin’i geçeceğine inanıyor. Bu varsayımsal olay “Döndürme” olarak bilinir.

Flippening, Bitcoin’in kripto pazar hakimiyetinin düşmesiyle 2017’de sosyal medya platformları Reddit ve Twitter’da popüler bir tartışma konusu haline geldi. %95.88 Mart ayında %51,37’ye Ağustos ayına kadar.

Ethereum’un yükselen fiyatı ve popülaritesi, Bitcoin’in pazar hakimiyetini ortadan kaldırmada birincil rol oynadı. 18 Haziran 2017’de, Ethereum piyasanın %32’sini yuttuğunda Bitcoin hakimiyeti %40,6’ya düştüğü için Ethereum The Flippening’e en yakın konuma geldi. Blockchain Merkezi verileri.

Ethereum için durum — dijital yağ

The Flippening için yapılacak güçlü bir dava var. Birincisi, Ethereum’un akıllı sözleşme ekosistemi, kripto alanında en popüler olanı ve DeFi’nin yatağıdır. 4.000 merkezi olmayan uygulama (dApps) Eylül 2022 itibariyle.

Ethereum, 2015 yılında blok zinciri dünyasına akıllı sözleşme işlevlerini tanıttı. Ağın programlanabilirliği ile birleştiğinde, 2021’de 3.920 geliştirici Web 3.0 ekosistemine, en aktif inşaatçılara sahip blok zinciri ağı olarak Ethereum’u saptırıyor. Ethereum’un akıllı sözleşmesi, geliştiricilerin merkezi olmayan borsalar, sabit paralar ve NFT’ler gibi yaratıcı kullanım durumlarında yenilik yapmasına ve deneme yapmasına olanak tanır.

Basın zamanında, Ethereum, yaklaşık 30 milyar ABD doları ile tüm zamanların NFT satışları için lider zincirdir ve bunu 4 milyar ABD doları satışla Ethereum yan zinciri Ronin ağı takip etmektedir. CryptoSlam’den gelen veriler.

Ethereum, kamu hizmeti tabanlı bir varlık olduğu ve değeri büyük ölçüde arz ve talep mekanizmaları tarafından belirlendiği için genellikle petrol, yakıt veya gaz ile karşılaştırılır – dolayısıyla “dijital petrol”. Dünyanın küresel tedarik zincirinin ham petrolle beslenmesi gibi, DeFi alanının çoğu Ethereum üzerinde çalışır veya ağın akıllı sözleşmeleriyle ilişkilidir.

Ağustos 2021’de Ethereum, Londra sert çatalına dahil olan EIP-1559 (Ethereum İyileştirme Önerisi) kapsamında kripto para birimi Ether için bir yakma mekanizması tanıttı. Yükseltme, müzayedeye dayalı işlem ücreti modelini, daha sonra yakılan veya tedavülden kaldırılan belirli bir taban ücret lehine terk etti. Ağ yandı 2,6 milyon ETHEylül 2022 itibariyle.

Ethereum’un gelişimi Ethereum Vakfı tarafından denetleniyor ve kripto alanındaki en önemli figürlerden biri olan Vitalik Buterin tarafından yönetiliyor. Bazı eleştirmenler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ether’i neden güvenlik olarak sınıflandırması gerektiğine dair yapıyı vurguladı.

Ethereum, ‘Ethereum katilleri’ olarak bilinen yükselen projelerden önemli bir rekabetle karşı karşıya. Cardano, Solana ve Binance’in BNB Chain gibi blok zincirleri, daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunarak Ethereum’un pazar payını ve DeFi hakimiyetini ısırmaya çalışıyor.

Ethereum: The Merge’den ortaya çıkıyor

Ethereum Vakfı araştırmacısına göre, Ethereum’un “The Merge”, 15 Eylül’de ağı bir hisse kanıtı konsensüs protokolüne kaydıran ve enerji kullanımında beklenen %99,95’lik bir azalma olan bir yükseltmedir. Carl Beekhuizen. Birleştirme, ağın kapasitesini ve işlem verimini artıracak, parçalama gibi ağın devam eden Ethereum 2.0 yükseltmesinde ölçeklenebilirlik yükseltmelerinin önünü açıyor.

Birleştirme, Ether madencilerini doğrulayıcı olarak hareket eden, ekonomik teşvikleri değiştiren ve daha önce madencilerin körüklediği kripto para biriminin satış baskısını azaltan stakerlarla değiştiriyor.

Ether’in deflasyonist özelliğinin Birleşme sonrasında güçlenmesi ve daha fazla yatırımcının Ether’i doğrulayıcıların masasında yer ayırtmak için kilitlemesi bekleniyor.

Ancak Bitcoin’den farklı olarak, Ether’in toplam arzı sınırsızdır.

Bitcoin için durum — dijital altın

Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin, kripto piyasası tahtını sıkı bir şekilde elinde tutuyor. Ağ, 2009 yılında blok üretmeye başladı ve Bitcoin blok zincirine Ethereum’da altı yıllık bir başlangıç ​​sağladı.

Bitcoin, 15.000’den fazla düğüm tarafından güvence altına alınmıştır ve kendisini finansal kurumların birincil kripto para birimi olarak lanse eder. Balinalardan (büyük kripto para sahipleri) ve kurumlardan yapılan yatırımlar, kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesine önemli katkılarda bulundu ve şimdiye kadar Bitcoin öncülük etti.

Bitcoin’in yaratıcısı, takma adlı Satoshi Nakamoto, kripto para birimini topluluğun ellerine bırakarak ademi merkeziyetçiliğin poster çocuğu olarak Bitcoin’i güçlendirmede önemli bir rol oynadı. Ağ artık tek bir lider olmadan çalışıyor.

Bitcoin, değerli metalleri taklit eden sınırlı tedarik yapısıyla yatırımcılar tarafından genellikle en güvenli dijital değer deposu olarak kabul edilir ve ona “dijital altın” takma adı verilir. Bu tür varlıklar, madencilik adı verilen bir süreçle ekonomiye kazandırılır.

Bitcoin’in iş kanıtı konsensüs modeli, ağın çevreye olası zararı konusunda eleştirilere yol açan enerji yoğun bir prosedürdür.

Bitcoin kazanan SEC Başkanı Gary Gensler’in emtia onayı damgasına rağmen, Komisyonu, piyasa manipülasyonu ve gözetim eksikliği ile ilgili endişeleri öne sürerek bugüne kadar tüm spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) reddetti.

endüstri sesleri

Kripto borsası AAX araştırma ve strateji başkanı Ben Caselin, Ethereum’un Bitcoin’i çevirmesi için zayıf bir şans olduğuna inanıyor.

“Bitcoin ve Ethereum hala yüksek oranda ilişkilidir, bu da The Flippening’in yakın zamanda gerçekleşmesini pek olası kılmaz” dedi. çatal. “Ether üzerindeki ticaret hacmi önemliydi, ancak Bitcoin’deki Ether’in neredeyse iki katı olan korelasyon ve ticaret hacmi göz önüne alındığında, şansın düşük olduğunu söyleyebilirim.”

Chains.com Kurucusu ve CEO’su Anderson Mccutcheon, “Bir bahis yapmak zorunda olsaydım, bunun önümüzdeki 2 yıl içinde %5 ve önümüzdeki 5 yıl içinde %40 olacağını söylerdim.” The Flippening için potansiyel katalizör.

“Ethereum liderliğindeki L1’ler (katman 1’ler), 2021’de ICO’lar, DeFi, NFT ve oyun nedeniyle 2017’de faydadaki çarpıcı artış nedeniyle BTC’ye karşı yükseldi. Bir sonraki harika yardımcı programı veya mevcut yardımcı programların daha ölçeklenebilir bir uygulamasını keşfettiğimizde, Muccutcheon, özellikle NFT’lerde, L1’lerde bunu sağlayacak önemli bir artış görebiliriz” dedi.

Kurucusu Özerklik AğıJames Key, genel kripto para piyasasının Bitcoin ile yüksek korelasyonu nedeniyle Ethereum’un uzun vadede Bitcoin’i geçmesinin olası olmadığına inanıyor.

Key, “Sürekli bir Flippening olma ihtimali çok düşük,” dedi. çatal. “ETH, başarılı olursa birleşmeye kadar geçen haftalarda ve birleşme sırasında dikkatlerden kısa bir artış yaşayacak, ancak BTC’yi çevirmek için piyasa değerini 3 katına çıkarması gerekecek.”

Bazıları daha iyimser.

CEO’su Joshua Tobkin SupraOraclesThe Flippening’in 2035 yılına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor

“Bence Ethereum gibi akıllı bir sözleşme platformunun Bitcoin’i çevirme şansı %70’in üzerinde. Ancak bunun gerçekleşmesinin 10 yıldan fazla sürebileceğini de düşünüyorum.” Tobkin anlattı çatal bir e-posta yanıtında. “Ethereum gibi akıllı bir sözleşme platformunun Bitcoin’i geçmesine izin verebilecek ana özellik, para veya dijital altın dışında daha fazla kullanım durumu yaratan programlanabilirliktir.”

Orka Kurucu ortak Yutaro Mori de The Flippening’in 2030 yılına kadar gerçekleşebileceğine inanıyor: “Bitcoin’in bu on yılın sonunda bir numara olmaması ihtimali oldukça iyi. Yahoo, 2000’lerin sonlarına kadar internetteki baskın web sitesiydi. Şimdi ise ilk 10’da bile değiller.”

Valentin Pletnev, CEO ve kurucusu Quasar FinansEthereum’un deflasyonist unsurlara doğru hareketinin Ether’in 2023 veya 2024’te BTC’yi geçici olarak geçebileceğini görebileceğine inanıyor.

“Bir Flippening’in olması neredeyse kaçınılmaz – asıl soru, Ethereum bundan sonra bir numara olarak kalacak mı?” Pletnev anlattı çatal. “Blockchain platform alanındaki rekabetle buna inanmakta zorlanıyorum.”

Pletnev, Ethereum’un Aşil topuğunun yüksek gaz ücretleri olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.Kaynak : https://forkast.news/ethereum-bitcoin-the-flippening/

Yorum yapın