Eskiden ‘Bozulmamış’ Antarktika Suyu, Havası ve Sedimentte Bulunan Mikroplastikler


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Nekton Misyonu)
Antarktika’nın aşırı iklimi, genel olarak insan varlığının olmaması ve yerleşim alanlarına olan uzaklığı sayesinde insan etkisinden nispeten uzak olduğunu uzun zamandır düşündük. Ne yazık ki, bir zamanlar son “bozulmamış” vahşi doğa olarak kabul edilen şey artık olmayabilir. Bir Antarktika araştırma gezisi, kıtanın suyunda, havasında ve tortusunda mikroplastikler buldu ve bu da beklenenden çok daha yüksek bir kirlilik seviyesi olduğunu gösteriyor.

Kâr amacı gütmeyen bir okyanus araştırma girişimi olan Nekton, Antarktika’nın en uzak bölgelerinden biri olan Weddell Denizi’ndeki mikroplastik kirliliğini incelemek için Oxford Üniversitesi’ndeki adli tıp bilim adamlarıyla ortaklık kurdu. 2019’daki bir keşif gezisi sırasında bilim adamları, Weddell Denizi’nin havası, yer altı deniz suyu, deniz buzu ve bentik (su altı) tortu örneklerini topladılar. Ekip, 82 numunenin her birini mikroplastikler açısından incelemek için polarize bir ışık mikroskobu kullandı.

Her bir numune, bir çeşit mikroplastik kirlilik içeriyordu. Sentetik tekstillerin üretiminde en sık kullanılan polyester elyaflar, numunelerin yüzde 60’ında bulunan bir mevcudiyetle açık ara en yaygın olanıydı. Diğer kirleticilerin çoğunun, değişen şekil ve renklerde naylon, polipropilen ve akrilik parçaları olduğu belirlendi. Ekip, bunların bir kısmının yakındaki araştırma gemilerinden veya komşu Scotia Denizi’ndeki filolar tarafından kullanılan olta takımlarından kaynaklandığına inansa da, çoğu mikroplastik beklenmedik yollarla geliyor gibi görünüyor: rüzgar.

Ekibin örneklerinden birinden bir polyester tekstil elyafının polarize ışık mikroskobu görüntüsü. (Fotoğraf: Nekton Misyonu)

Deniz suyunun en yüksek mikroplastik çeşitliliğini içermesi beklenebilir, ancak ekibin Weddell Denizi hava örneklerinde başka herhangi bir yerden daha geniş bir mikroplastik kategorisi dağılımı bulundu. Mikroplastiklerin çoğu Güney Amerika’dan geliyor gibi görünüyor. Antarktika’ya vardıklarında, genellikle sonsuza dek orada olurlar; Sonuç olarak, Weddell Denizi, başka bir kıtadan gelen plastik parçacıklar için bir lavabo görevi görür.

Keşif gezisinin adli tıp sonuçları, kutup cephesiyle ilişkili derin, doğuya doğru akan bir akım olan Antarktika Çevresel Akımının (ACC), Antarktika’nın çoğunu okyanusun geri kalanını etkileyen kirlilikten izole ettiği varsayımına meydan okuyor. Bazı bilim adamları, ACC’nin Weddell Denizi’ni ve diğer bölgeleri giderek daha ciddi hale gelen mikroplastik kirliliğinden koruyacağına dair bir teori geliştirdiler, ancak şimdi durumun böyle olmadığı açık. Daha da kötüsü, keşif gezisinin bulguları, ACC’yi geçen mikroplastiklerin orada “sıkışabileceğini” ve zamanla birikme potansiyeli yarattığını gösteriyor gibi görünüyor.

Antarktika’nın şaşırtıcı plastik kirlilik seviyelerine dair haberler bundan daha etkili bir zamanda gelemezdi. Bu hafta 150’den fazla ülkenin çevre temsilcisi toplantı Uruguay’da plastik kirliliği hakkında uluslararası, yasal olarak bağlayıcı bir metin oluşturmak için. Metin, mikroplastiklerin gıda, su ve (bu çalışmanın gösterdiği gibi) soluduğumuz havadaki hızla artan varlığına karşı küresel bir tepkiyi koordine etmeye yardımcı olacaktır.

Araştırmacılar, “Burada uzak, neredeyse bozulmamış bir sistemden gösterilen sonuçlar, deniz sistemlerini korumak için plastik kirliliği krizine küresel bir yanıt verilmesi gerektiğini daha da vurguluyor” dedi. Deniz Biliminde Sınırlar yazdı

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/341136-microplastics-found-in-formerly-pristine-antarctic-water-air-sediment

Yorum yapın