Eski TikTok içerik moderatörleri ‘psikolojik travma’ nedeniyle dava açtı – Teknolojik Haberler


Bir çift eski TikTok içerik incelemecisi, rahatsız edici videoları sosyal ağdan kaldırmak gibi son derece rahatsız edici bir işe giriştikleri için onları yeterince desteklemediğini iddia ederek şirkete dava açtı. Nepal Rupisi İlk önce davayı bildirdihangisiydi Perşembe günü federal mahkemeye başvurdu.

Davacılar Ashley Velez ve Reece Young, sırasıyla Kanadalı teknoloji şirketi Telus International ve New York merkezli Atrium adlı bir şirket olan üçüncü taraf şirketler aracılığıyla TikTok için sözleşmeli olarak moderatörlük çalışması yaptı. Velez ve Young, şirket uygulamalarından olumsuz etkilendiklerini iddia eden diğer TikTok içerik moderatörlerinin davaya katılmalarına izin verecek toplu dava statüsü arıyorlar.

Dava, TikTok ve ByteDance’in, günlük olarak yapmaya zorlandıkları “anormal derecede tehlikeli faaliyetlerin” zihinsel risklerine rağmen, Velez ve Young’a yeterli zihinsel sağlık desteği sağlamayarak Kaliforniya iş yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Ayrıca şirketlerin, kotaları aşmak için yüksek hacimli aşırı içeriği gözden geçirmeleri için moderatörleri zorladığını ve ardından gördüklerini yasal olarak tartışamamaları için NDA’ları imzalamaya zorlayarak bu zararı artırdığını iddia ediyor.

Davalıların, Uygulamaya yüklenen filtrelenmemiş, iğrenç ve rahatsız edici içerik ile her gün Uygulamayı kullanan yüz milyonlarca insan arasında kapı bekçisi olan binlerce müteahhit için güvenli bir iş yeri sağlayamadığı belirtiliyor. TikTok ve ByteDance, bu tür travmatik içeriğe uzun süre maruz kalmanın psikolojik risklerini bilmelerine rağmen, çalışanların olaydan sonra aşırı içerikle başa çıkmalarına yardımcı olmak için “uygun iyileştirici önlemler” sağlamak için hiçbir çaba göstermediğini iddia ediyor.

Dava, her iki davacının da “çocukların cinsel istismarı, tecavüz, işkence, hayvanlarla cinsel ilişki, kafa kesme, intihar ve cinayet” dahil olmak üzere aşırı, rahatsız edici içeriği incelemek için on iki saatlik iş günlerini nasıl harcadığını anlatıyor. Dava, grafik içeriğin ötesinde, Velez ve Young’ın aynı zamanda zihinsel sağlıkları üzerinde de olumsuz etkisi olan nefret söylemi ve komplo teorilerine defalarca maruz kaldıklarını anlatıyor. Başka bir TikTok içerik moderatörü Candie Frazier, Aralık ayında benzer bir dava açtı, ancak NPR bu davanın artık ilerlemediğini bildirdi.

Yeni TikTok davası, aynı hukuk ekibinin 2018’de Facebook’a açtığı bir toplu davanın izinden gidiyor. Şirket, bu davayı iki yıl sonra, akıl sağlığı ile mücadele eden 11.000’den fazla moderatöre 52 milyon dolar ödemeyi kabul ederek karara bağladı. içeriğin bir sonucu olarak, günlük olarak sıralamakla görevlendirildiler.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/former-tiktok-content-moderators-file-lawsuit-over-psychological-trauma/

Yorum yapın