Eski Tesla çalışanı, ırk istismarı davasında 15 milyon dolarlık ödemeyi reddetti – Teknolojik Haberler


Tesla’nın Fremont, California montaj fabrikasında siyahi eski bir işçi, iş arkadaşları tarafından ırk istismarı iddiasıyla açılan bir davada otomobil üreticisinin 15 milyon dolarlık ödemesini reddetti. Bir yargıç, 137 milyon dolarlık orijinal jüri kararından kesilen ödülü kabul etmesi için işçi Owen Diaz’a iki haftalık bir süre verdi.

Diaz’ın bu konudaki kitabı kapatamamak yerine, ödülü reddetmesi yeni bir davaya yol açacaktır. Bu davanın yanı sıra Tesla, birkaç davanın ortasında. Son zamanlarda, iki eski Tesla çalışanı, otomobil üreticisinin son işten çıkarmalar sırasında federal yasaların gerektirdiği 60 gün önceden bildirimde bulunmadığını iddia eden bir dava açtı. Diğer yüksek profilli davalar arasında, California Adil İstihdam ve Konut Departmanı’nın, yine, Tesla’nın Fremont tesisinde ırk ayrımcılığı ve taciz nedeniyle otomobil üreticisine karşı açtığı dava yer alıyor. .

San Francisco federal mahkemesine yapılan bir dosyada Diaz’ın avukatları, 15 milyon dolarlık ödülün haksız olduğunu ve Tesla’nın gelecekteki suiistimalini engellemeyeceğini söyledi.

“Mahkemenin yeni bir duruşma talep ederek aşırı indirimini reddederken, Bay Diaz yine yaşıtlarından oluşan bir jüriden Tesla’nın kendisine ne yaptığını değerlendirmesini ve kendisine yöneltilen ırkçı hakaretler selini adil bir şekilde telafi etmesini istiyor.” avukatları söyledi.

ABD Bölge Yargıcı William Orrick, Nisan ayında jüri ödülünü düşürmüştü. Yargıç ayrıca, Diaz daha düşük ödülü kabul ettiği sürece Tesla’nın yeni bir deneme talebini de reddetti, bu yüzden her iki taraf için de tekrar mahkemeye çıktı.

Diaz, meslektaşlarının kendisine defalarca ırkçı hakaretler ettiğini, karikatürler ve gamalı haçlar çizdiğini ve fabrikada asansör operatörü olarak çalıştığı 2015 ile 2016 arasındaki dokuz ayda genel olarak düşmanca bir çalışma ortamı sunduğunu iddia ettikten sonra Tesla’dan tazminat ve cezai tazminat talep ediyor.

Tesla bir yorum talebine yanıt vermedi, ancak geçmişte otomobil üreticisi, şirketin işyerinde suistimalleri önlemek ve ele almak için politikaları olduğunu söyleyerek ırksal – ve cinsel tacizi unutmayalım – iddialara yanıt verdi. Bu duygular bazı yatırımcıları etkilememiş gibi görünüyor. geçen hafta biri dava açtı Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve yönetim kurulunu işçi şikayetlerini ihmal etmek ve zehirli bir işyeri kültürünün gelişmesine izin vermekle suçluyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/former-tesla-worker-rejects-15m-payout-in-racial-abuse-lawsuit/

Yorum yapın