Eski sistemler, bilgisayar korsanları için yeni saldırı vektörleridir


“Kapıyı kilitleyip pencereyi açık bırakmak” sözünü hiç duydunuz mu? Bu, güvenliğinizin yalnızca en zayıf halka kadar iyi olduğu anlamına gelir. Bu BT için de geçerlidir.

Eski sistem güvenliği, bulut güvenliğiyle nasıl karşılaştırılır? Google uzakta ve her ankette bulut güvenliğinin veri merkezlerindeki daha geleneksel sistemlerde güvenlikten daha üstün veya çok daha üstün olduğunu söylediğini göreceksiniz.

Neden? Niye? Eski sistemlerimizi veri merkezlerimizde tutuyoruz, değil mi? Bu onları daha güvenli yapmaz mı?

Tam olarak değil. Son 10 yılda, genel bulut tabanlı güvenliğe yönelik Ar-Ge harcamaları, hem üçüncü taraf satıcılar hem de elbette genel bulut sağlayıcılarının kendileri (hiperscaler) tarafından daha geleneksel platformlara yapılan yatırımları çok aştı. Normalde eski güvenliği güncellemek ve geliştirmek için harcanan para, bulut tabanlı her şeye akıtıldı.

Güvenlik teknolojisi sağlayıcılarını suçlayamazsınız. Gelirin yukarı doğru hareket etmesini sağlamak için gelişmekte olan pazarlara odaklanmaları gerekiyor. Ancak, buluta bu odaklanmanın istenmeyen bir sonucu vardır; yani, şirkete bağlı olarak, günümüzde iş verilerinin %80’inin depolandığı eski sistemlere dikkat edilmemesi.

Bu blogun başlığını gözden kaçırdıysanız, kurumsal BT güvenlik zincirindeki en zayıf halka artık uzak sistemler değildir (değerli iş verilerine erişmek için genel bulutları kullanmak). Yaklaşık 10 yıldır sevgi hissetmeyen ve genel bulutlardan çok daha fazla güvenlik açığı bulunan güvenlik teknolojisine sahip eski sistemler. Böylece tercih edilen saldırı vektörü olurlar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3664411/legacy-systems-are-the-new-attack-vectors-for-hackers.html#tk.rss_all

Yorum yapın