Epsilon3’ün uzay endüstrisi işletim sistemi, 15 milyon dolarlık yeni fon sağladığı için piyasaya sürülmekten daha fazlasını sağlıyor – Teknolojik Haberler


Uzay endüstrisi, kullandığı araçlar gibi gelişiyor; Epsilon3, fırlatma, uydu tasarımı, roket üretimi ve diğer karmaşık süreçleri daha kolay ve işbirlikçi hale getirmeye çalışan bir girişimdir. Şirket, araçlarının alanın ötesinde kullanımlara sahip olduğunu keşfetti ve yönetim genelinde artan çekiş, 15 milyon dolarlık yeni yatırıma yol açtı.

Epsilon3’ün 2021’in başlarında SpaceX kıdemli Laura Crabtree ve Epirus’tan Max Mednik tarafından kurulan 2,8 milyon dolarlık başlangıç ​​turunu yükseltmesi çok uzun zaman önce olmadı. Fikir basitçe ifade edilmiş ancak başarılması zor: Modern uzay endüstrisi için bir işletim sistemi yapmak.

Yeni uydular, roket parçaları vb. oluşturmak için çalışan şirketler genellikle uzun zaman önceye ait yazılımları kullanırlar çünkü, “uçuşta test edilmiş” donanım kullanmak gibi, endüstri bazı yönlerden teknolojik olarak oldukça tutucudur. Bozuk değilse güncellemeyin. Ancak bu bir noktaya kadar işe yarasa da, bu eski araçlar hızlı hareket eden startup’ların ihtiyaçlarını karşılamıyor ve Epsilon3’ün hedeflediği de bunlar.

Açık olmak gerekirse, bu Windows veya macOS’a bir alternatif değil, daha ziyade on yıllardır yinelemeli parça tasarımı gibi şeyleri tasarlamak, onaylamak, uygulamak ve izlemek için kullanılan yazılım araçları takımlarına bir alternatiftir. Bu, çok sayıda veriyi, her şeyi birden çok kez kontrol eden birden çok tarafı ve nihayetinde bir tür eski ve yeni birbirine bağlı (veya tamamen bağlantısız) platformları içerir.

Ocak ayından bu yana şirket, yalnızca uzay endüstrisinde değil, komşu sektörlerde ve hatta tamamen ilgisiz sektörlerde de büyüme gördü, bu da burada iyileştirme için gerçek bir açlık olduğunu gösteriyor.

Uzay tarafında, şirket (bazı sürprizlerle) yazılımın son zamanlarda oldukça fazla yörünge faaliyetine dahil olduğunu kaydetti. Mednik, “Yıldan bugüne lansmanlara baktık ve bu ekiplerin %20’si Epsilon3 kullanıyor” dedi. Şirketin faaliyete geçen yıl başladığını ve tohumlarını Ocak ayında aldığını düşünürsek, bu etkileyici.

Ancak, uydu inşa etmeye uygun bir şeyin neden fintech veya diğer kurumsal müşteriler için iyi olduğunu merak edebilirsiniz.

Mednik, “Bizim için gerçekten şaşırtıcıydı – temelde ikisi de karmaşık,” dedi. “İş akışlarının ve süreçlerinin bile çoğu zaman birden fazla departman, onay veren birden fazla kişi, birden fazla kişiye ileri geri giden veriler ve işin geçtiği birden fazla aşama içerdiği gerçeğine bağlı. Bunlar için yazılı prosedürler vardır ve güvenlik açısından kritik olduklarında veya görev açısından kritik olduklarında, örneğin uyumluluk açısından yakından takip edilmeleri gerekir. Ve genellikle wiki, izdiham veya hatta sadece bir Google Dokümanı gibi araçlar kullanıyorlar; Bu tam olarak Epsilon3’ün yardımcı olabileceği türden bir şey – sadece yeni bir motoru test etmiyor, yeni bir satıcı oluşturuyor.”

Crabtree, “Hala uzay endüstrisine ve bitişik uzaya – fırlatma, uydu operasyonları, test – ve ayrıca otomotiv, füzyon, yenilenebilir enerji ve E-VTOL gibi komşu endüstrilerin de ihtiyaç duyabileceği şeylere odaklanıyoruz” dedi. “Fakat fintech gibi diğer şirketler ortaya çıkıp yazılımımızı kullanmak isterse, bu harika.”

Araçlar fırlatma, yörünge ve havacılık düşünülerek inşa edilmeye devam edildiğinden, uzay dışı müşterilerinin hala azınlık olduğunu vurguladılar.

Epsilon3 arayüzünün bir ekran görüntüsü.

Son zamanlarda birkaç özellik eklediler – özellikle yüksek talep görenlerden biri, başka türlü entegre edilemeyen diğer veritabanlarından canlı veri çekme yeteneğidir. Böylece, bir kişiye veya iş akışına, bir üretim planını kapsayacak kadar stokları olup olmadığını söylemek için gerektiğinde bir standart veya envanter veritabanına ping atılabilir. Epsilon3 ayrıca şimdi çevrimdışı olarak da çalışır, tekrar bağlantınız olduğunda tekrar senkronize olur – New Mexican çölünde test yaparken kullanışlıdır. Ve başka bir kaynaktan (uydu gibi) gelen veriler artık işletim sistemi içindeki iş akışlarını “eğer öyleyse” tarzında tetikleyebilir.

Crabtree, özelliklerin temel olarak geri bildirimlerden kaynaklandığını söyledi: “Müşterilerimizin ne istediğini dinliyoruz – çok uzun bir istek listemiz var, ancak aynı zamanda kendi ürün vizyonumuz da var.”

Şirket, yeni başlayanları ve işletmeleri daha küçük tarafta hedeflemiş olsa da, bu, hedeflerinin sadece başlangıcıdır.

Crabtree (yani, Cape Canaveral’daki 45. Uzay Kanadı), “İlk hükümet müşterimiz olan 45’inci, Cape’de desteklemeye başladık” dedi. “Başlangıçların bazılarına ve ayrıca diğer başlangıçlara genişlemek istiyoruz – başlangıçları desteklemek için formüle edildik.”

15 milyon dolarlık fon, işleri hızlandırmaya yardımcı olmalı. Tur, Moore Strategic Ventures, Y Combinator (Epsilon3 mezunudur) ve MaC Venture Capital’in katılımıyla Lux Capital tarafından yönetildi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/epsilon3s-space-industry-os-powers-more-than-launches-as-it-brings-in-15m-in-new-funding/

Yorum yapın