Epic’in ‘Bir yaratıcıyı destekle’ programı, oyun içeriği üreticilerinin satışlarının yalnızca %5’ini ödüyorAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Aynı zamanda, Apple’ın App Store üzerinden yaptığı ödemelere karşı çıkan Epic, yeni “Bir Yaratıcıyı Destekle” programına katılan kişilerin kazancının %95’ini alıyor.

Fortnite Epic Games için heyecan verici bir başarı oldu ve şirket, oyuncular tarafından sanal para birimi satın almalarının yanı sıra oyun için özel içerik üreten gruplardan da yararlandı. Ancak, içerik üzerinde çalışan bu bağımsız geliştirici grupları, oyun içi satın alımlardan kesinlikle yüksek kazançlar elde etmiyor.

için içerik üreten yaratıcıların sayısının arttığı bir profilde Fortnite, Sınır raporlar küçük şirketlerin özellikle üçüncü taraf çabaları için yaratıldığını. Ancak bu ekiplerin, Epic kaynaklı fonların keyfini çıkarmak yerine, önemli bir gelir elde etmek için markalarla çalışmaya güvenmeleri gerekiyor.

Verizon ve Nvidia gibi şirketlerle çalışmış Beyond Creative gibi şirketlerle yapılan görüşmeleri kapsayan projeler, çok fazla çalışma gerektirebilir. Alliance Studios’un ortak sahibi Simon Bell’e göre, bir markaya sahip bir proje, iş yüküne bağlı olarak iki hafta ile altı ay arasında sürebilir.

Bu anlaşmalar aynı zamanda kazançlı, Bell sözleşmelerin boyutunun “dört ila altı rakam” arasında olabileceğini onaylıyor. Buna karşılık, markaların oyuncuların deneyimleyebileceği bir haritası ve içeriği var.

Destansı bir boşluk

Projeler genellikle başarılı olmakla birlikte, oyun süresinin kabaca yarısı Fortnite ana oyun yerine özel haritalarda harcanan kullanıcılar, geliştiriciler doğrudan oyundan fazla kazanmaya güvenmiyor.

Epic, bir Destek-Bir-Yaratıcı katılımcılara oyuncuların oyuna girebilecekleri bir Oluşturucu Kodu veren program. Bir hesapta kod aktifken yapılan alışverişler, o kodun sahibine küçük bir kredi verir.

Sorun, içerik oluşturucuların aldığı miktarın oldukça düşük olabilmesidir. O kadar düşük ki, programla ilgili içerik oluşturucuların bundan zengin olup olamayacağını soran bir SSS’de Epic, “Lütfen mütevazı sonuçlar bekleyin.”

Bir İçerik Oluşturucuyu Destekle programı, bir sosyal medya programında 1.000’den fazla takipçisi olan, 13 yaşında veya daha büyük olan, sözleşmeyi kabul edebilen, İçerik Oluşturucu İçerik Yönergelerine uyabilen ve şirketin belirlenmiş ödeme platformundan ödeme alabilen herkese açıktır. .

Şartları kabul etmeleri karşılığında, içerik oluşturucular karşılığında çok düşük bir miktar kazanmaya devam ediyor. Gerçekte, içerik oluşturucular, bu içerik oluşturucunun kodunu kullanan destekçiler tarafından yapılan her 100$’lık oyun içi satın alma işlemi için 5$ kazanmayı bekleyebilirler.

Ayrıca, içerik oluşturucuların ödeme almaya hak kazanabilmeleri için 12 aylık bir süre içinde en az 100 $ kazanmaları gerekir. Bu 100 dolarlık bariyere ulaşılmazsa, “bu 12 aylık dönemde takipçiler tarafından yapılan atfedilen satın almalar ve/veya itfalar sıfırlanır.”

İçerik oluşturucuların Epic’ten kazanmayı beklediği miktar, diğer vitrinlere kıyasla son derece düşüktür. Apple’ın App Store’u için, satın alımlardan %30, belirli koşullar altında %15 komisyon alır ve bu da geliştiricilere işlem değerinden aslan payı bırakır.

Nisan ayında Apple, Meta Quest mağazası aracılığıyla satılan sanal ürünler için geliştiricilerden %47,5’e kadar ücret talep etme planı üzerine Meta’ya saldırdı ve %17,5’lik bir kesinti ile %30’luk bir platform ücretini birleştirdi.

Rakip metaverse tarzı platform Roblox, geliştiricilere oyun içi satışlarından küçük bir satış kesintisi sağladığı için Ağustos 2021’de de ateş altındaydı. Ancak, bu komisyon bile içerik oluşturuculara tam Robux değerinin yaklaşık %35’ini sağladı.

Epic Games’in geri çekilme kararının arkasındaki nedenlerden biri göz önüne alındığında, Epic’in yaratıcılara şaşırtıcı derecede düşük ödeme oranı ironik. Fortnite Apple’ın %30 komisyonu ve Epic’in bunu ödemekten kaçınma niyeti büyük bir yasal mücadeleye yol açtı.

Fortnite’lar cimrilik sadece içerik oluşturucularla sınırlı değildir. Epic Games, iddiaya göre eleştiri ve davaların hedefi oldu dans hareketlerini çalmakbunlar daha sonra oyunda ifadeler olarak kullanılır.

Para kazanmanın mali zorluğu Fortnite içerik oluşturucuları önemli gelir elde etmek için markalarla çalışmaya itti, ancak daha fazla para kazanma seçeneği olmasını da istiyorlar. Örneğin, dijital vitrinde satılık sanal ürünler yaratmak.

Epic CEO’su Tim Sweeney, Nisan ayında Epic’in gelecekte daha fazla para kazanma seçeneği sunabileceğini de ima etti. Sweeney, Epic’in üzerinde çalıştığı yorumunu yaptı “Fortnite içerik oluşturucu ekonomi sürüm 2 ve 3″ ve “yıl boyunca büyük değişiklikler” beklemek.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/06/27/epics-support-a-creator-program-pays-out-only-5-of-game-content-makers-sales?utm_medium=rss

Yorum yapın