Enjeksiyon Kalıpları: Alüminyum mu Reçine mi?


[JohnSL] ve arkadaşının her ikisinin de enjeksiyon kalıplama makineleri var. Genellikle kullandıkları alüminyum kalıpları karşılaştırmaya karar verdiler. reçine yazıcı ile oluşturulan bazı 3D baskılı kalıplar. Kalıbın her iki tarafında birer tane olmak üzere iki farklı reçine kullandılar. Aşağıda sonuçların bir videosunu görebilirsiniz.

Kalıbın bir yarısında sıradan reçine kullanılırken diğer tarafında daha yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde yapılmış bir reçine kullanılmıştır. Tahmin edebileceğiniz gibi, düşük sıcaklıktaki reçine, erimiş plastiğe iyi dayanamadı. Bununla birlikte, daha yüksek sıcaklıktaki reçine biraz daha iyi sonuç verdi. Bununla birlikte, bir alüminyum kalıbın, kalıplama işleminde yardımcı olan plastikten daha fazla ısı çekmesi mantıklıdır.

Yine de daha yüksek sıcaklık – ve daha pahalı – reçine oldukça iyi durumda görünüyordu. Tabii ki, bu sadece test etmek içindi. Gerçek hayatta, baştan sona daha iyi reçineyi kullanmak istersiniz.

Sürpriz değil, reçine kalıpları neredeyse uygun bir kalıp kadar uzun sürmedi. 70 çekimden sonra kalıp, kullanmak isteyeceğinizin ötesinde aşındı. Bu nedenle, gerçek bir üretim çalışması için kullanmak isteyeceğiniz bir şey değil, ancak uygun bir kalıp oluşturma masrafına girmeden önce hızlı bir prototip için yeterli olmalıdır.

Daha iyi sonuçlar elde etmek için başka hileler olup olmadığını merak ediyoruz. gelen bir yorum [TheCrafsMan] şeffaf reçine UV’nin daha iyi kürlendiğini ve bunun daha iyi sonuçlar üretebileceğini öne sürüyor. Aslında, aynı şeyi yapmaya çalışan çeşitli deneyimlere sahip insanlardan video hakkında birçok ilginç yorum var.

Başka hiçbir şey değilse, değirmenin alüminyumu 15 dakikalık işaret civarında kesmesini izlemek her zaman ilginçtir. Halihazırda bir enjeksiyon kalıplama kurulumunuz yoksa, her zaman bir tane oluşturabilirsiniz. Birden fazla tasarım gördük.Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/27/injection-molds-aluminum-or-resin/

Yorum yapın