Enflasyonu Arttırmanın 4 Yolu


Enflasyon, 2022’nin başlarında ısırmaya başlayan ve kendini gösteren bir gerçek oldu. pes etme belirtisi yok yakın zamanda.

Enflasyon rahatsız edici ve hatta korkutucu olabilir. Planları alt üst eder ve bütçelere bağlı kalmak ve gelecek için para biriktirmek gibi şeyleri bir meydan okuma haline getirir.

Bir tüketici olarak enflasyonu aşmaya çalışıyorsanız, olacaklara hazırlanmak çok önemlidir. Dünya bir pandemiden ve ardından gelen devam eden krizlerden kurtulurken, belirsiz bir yükselen fiyatlar ve zayıflayan para birimleri dönemine girdik.

Önümüzdeki enflasyon döneminde hayatta kalmanın ve hatta gelişmenin farklı yolları için birkaç ipucu.

1. Dikkatli Olun Ama Aynı Zamanda Cesur Olun

Yatırım, ekonomik krizler sırasında doğal olarak temkinli bir faaliyettir. Öyle olsa bile, belirli bir güven derecesiyle de devam etmelisiniz. Sadece nakit üzerinde oturmak asla iyi bir fikir değildir – özellikle doların değeri aşınırken – ve her ikisini de istikrarlı bir şekilde aramak ve yenilikçi yatırımlar her zaman iyi bir fikirdir.

İkincisi ile ilgili olarak, zor zamanlarda bile, yerleşik enflasyonist güvencelerle birlikte gelen benzersiz yatırım seçenekleri bulmak mümkündür. Bunlar, servetinizle yukarı yönlü bir yörüngeyi korumanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, kendini kriptoya adamış herkes, devam eden kripto kışında kendini soğuk hissedebilir. Tokenize edilmiş gayrimenkul yatırımcılara enflasyona karşı korunmak, nakit veya kripto para ile ödeme yapmak için dijital, daha likit bir seçenek sunuyor. Ayrıca, tipik olarak değişken kripto para birimi varlıklarına oldukça büyük miktarda emlak istikrarı ekler.

Enflasyondan endişe ediyorsanız, yatırımlarınızı dipten çekmeyin. Bunun yerine, servetinizi büyütmeye devam etmek için dönebileceğiniz sağlam, ileri görüşlü alternatifler arayın.

2. İstikrarlı Yatırımlar Arayın

Piyasa, 2020’deki ilk çöküşün ardından kayda değer bir yükseliş gördü. Ardından, dizginlenemez iyimserlik ve değişken teknoloji hisselerine geçiş gibi şeyler, piyasaları aylarca yükselişe geçirdi.

Bu yıl yatırımcılar üzerinde daha caydırıcı bir etki yarattı. İstikrarsız alanlar yeniden yeryüzüne indi ve birçok yatırımcı, bankacılık kurumlarının sunduğu yüzde onda birlik değerden daha fazlasını sağlayacak herhangi bir istikrarlı büyüme şekli olup olmadığını merak ediyor.

Yine de, serveti enflasyona karşı koruyabilecek denenmiş ve gerçek seçenekler var.

Daha önce de belirtildiği gibi, gayrimenkul sağlam ve öngörülebilir bir yatırım olmaya devam ediyor. Piyasalar olağanüstü derecede yüksek ve bir düzeltme mümkün olsa bile, mülke yatırım yapmak, yatırımcıların asla bir Bitcoin çekmeyeceğini ve neredeyse bir gecede değerinin yarıya inmeyeceğini bildikleri bir seçenek olmaya devam ediyor. Sıklıkla tavsiye edilen diğer “güvenli” yatırımlar arasında değerli metaller, emtialar ve Hazine enflasyon korumalı menkul kıymetler yer alır.

için başka bir strateji enflasyon döneminde yatırım büyüme stoklarından uzaklaşmak ve değer stoklarına odaklanmak. Neden? Niye? Çünkü değer stokları, enflasyondan diğerleriyle aynı derecede etkilenmeyen sektörlerde olma eğilimindedir.

Değerli hisse senedi şirketleri genellikle fiyatlarını enflasyona daha kolay uyacak şekilde yükseltebilir, bu da yatırımcıların zaman içinde korunan hisse senedi değerine güvenmelerini daha güvenli hale getirir.

3. Bütçenizi Değerlendirin

Bir tüketici olarak, mali durumunuzun gerçekten kontrol edebileceğiniz alanlarını etkilemek için adımlar atın. Piyasayı tahmin edemeyebilirsiniz veya hangi yatırımların zaman içinde enflasyonu istatistiksel olarak yeneceğini bilemeyebilirsiniz. Ama kendi mali durumunuzu ve harcama alışkanlıklarınızı biliyorsunuz.

Serveti enflasyondan korumanın bir yolu, kişisel bütçenizi değerlendirin. Elbette bu her zaman iyi bir fikir ama enflasyonist dönemlerde bir zorunluluk haline geliyor.

Fiyatlar yükseldikçe, gelir ve giderlerinizi sürekli olarak yeniden değerlendirmek için zaman planlayın. Her bir doları nasıl tahsis ediyorsunuz? Artan bakkal bütçeleri veya artan kira gibi şeyler bütçenin altında kalma yeteneğinizi baltalıyor mu? Yardım etmek için hangi adımları atabilirsiniz?

Bütçenizi düşünürken, işleri bir adım daha ileri götürmekten korkmayın. Sadece imkanlarınız dahilinde değil, aynı zamanda aşağıda BT? Mevcut gelirinizden daha azıyla yaşamaya alışırsanız, giderler artmaya devam ettikçe size biraz nefes alma odası sağlar.

4. Sağlıklı Acil Durum Fonu Oluşturun

Dikkate alınması gereken diğer bir şey de acil durum fonunuzdur. Bu tipik olarak şu şekilde tanımlanır: üç ila altı aylık harcamalar. Ancak, bir veya iki haftalık masrafları karşılayabilecek bir fon bile hiç yoktan iyidir.

Henüz hazırlanmış bir acil durum fonunuz yoksa, bir tane üzerinde çalışmaya başlamak akıllıca olacaktır. Enflasyon zaten yükselişteyken bu imkansız görünebilir, ancak mecazi koltuk minderleri arasında ekstra para bulmanın birçok yolu vardır, örneğin:

  • isteğe bağlı harcamalarınızı kısmak (dışarıda yemek yemek, canlı yayın hizmetleri vb.);
  • yandan ekstra iş almak; ve
  • herhangi bir finansal beklenmedik durumun en azından bir kısmını bir kenara bırakmak.

Unutmayın, potansiyel olarak aylarca hatta yıllarca enflasyonist baskıyla karşı karşıyayız. Gelecekte size yardımcı olacak herhangi bir yedek değişikliği atmak için asla geç değildir.

Enflasyon kalıcı değil, ama kesinlikle bir süre burada kalacak. Tüketiciler artan maliyetler ve zayıflayan bir dolarla gelen yatırım eğrisi toplarıyla karşı karşıya kaldıkça, her iki gözü de açık tutmak önemlidir.

Yatırımlarınızla hem istikrarlı seçenekler hem de benzersiz fırsatlar arayın. Bütçenizi gözden geçirin ve imkanlarınız dahilinde yaşamaya çalışın. Acil durum fonunuzu stokta tutun ve büyütün.

Bunu yapabilirseniz, geleceğin sahip olabileceği finansal koşullarla yüzleşmeye mümkün olduğunca hazır olacaksınız.

Resim kredisi: RODNAE Productions; Peksel; Teşekkürler!

Deanna Ritchie

Deanna Ritchie

ReadWrite’ta Editörü Yönetmek

Deanna, ReadWrite’ta Yönetici Editördür. Daha önce Startup Grind’de Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı ve içerik yönetimi ve içerik geliştirmede 20 yılı aşkın deneyime sahip.Kaynak : https://readwrite.com/inflation-survival-tips/

Yorum yapın