Endüstriyel ekipmanı izlemek için yapay zeka kullanan Tractian, 15 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Traktian, makinelerin ve elektrik altyapısının durumunu izlemek için bir ürün geliştiren bir girişim, bugün Next47 liderliğindeki Y Combinator ve diğerlerinin katılımıyla 15 milyon dolarlık A Serisi finansman turunu tamamladığını duyurdu. Kurucu ortak ve CEO’su Igor Marinelli’ye göre para, ürün geliştirmeye ve Tractian’ın işgücünü ve coğrafi ayak izini genişletmeye ve ayrıca devam eden müşteri edinme çabalarına harcanacak.

2019 yılında kurulan Tractian, Y Combinator mezunları Marinelli ve Gabriel Lameirinhas’ın buluşudur. Tractian’ı başlatmadan önce, bir kağıt üreticisi olan International Paper’da yazılım mühendisleri olarak çalıştılar ve Marinelli, sistemlerin makine sağlığını izlemek için ne kadar geri olduğunu fark ettiklerini söylüyor.

Marinelli, “Her türden endüstriyel yönetici, iş emirlerinin izlenebilirliğine ve makinelerinin sağlığını operasyonlardan kilometrelerce uzakta bilmeye ihtiyaç duyar” dedi. “[W]Donanım ve yazılımın doğru kombinasyonu olmadan, endüstrinin gerçek sorununu çözemezsiniz.”

Marinelli’nin ABD’de patenti beklemede olduğunu söylediği Tractian’ın amiral gemisi ürünü, motorlar, pompalar ve kompresörler gibi “dönel varlıklarını” analiz ederek bir makinenin yaşayabileceği mekanik sorunları belirlemek için AI kullanıyor. Marinelli, potansiyel elektrik arızalarına ek olarak Tractian’ın özel sensörler tarafından ölçülen titreşim ve sıcaklık anormalliklerinden gevşeklik, dengesizlik ve yanlış hizalama belirtilerini tespit edebileceğini iddia ediyor.

Tractian, 3G veya 4G hücresel ağlar aracılığıyla makinelere bağlanan ve makineler hakkında veri gönderen sensörler sağlar. Şirketin yazılımı, her makine için kontrol listesi ve inceleme adımlarının yanı sıra tanılama, öneriler, uyarılar ve zamanlama araçları ve envanterleri sağlar.

Traktian

Tractian ile izleme ekipmanı.

Marinelli, Tractian’ın makine analitiği alanına giren ilk kişi olmadığını hemen kabul ediyor. Tahmine dayalı bakım teknolojileri jet motorlarında ve gaz türbinlerinde on yıllardır kullanılmaktadır ve Samsara, Augury, Upkeep ve Maintenancex gibi şirketler Tractian’a benzer yeteneklere sahip çözümler sunmaktadır. Nisan ayında Amazon, bir müşterinin endüstriyel ekipmanından sensör verilerini alan ve ardından makine arızasının erken uyarı işaretlerini tahmin etmek için bir makine öğrenimi modelini eğiten bir hizmet olan Lookout for Equipment’ın genel lansmanı ile ringe çıktı.

Augury, segmentin rekabet gücünün bir göstergesi olarak, üretim ekiplerine endüstriyel süreçlerini optimize etmek için içgörüler sağlayan bir girişim olan Seebo’yu daha bu ay satın aldı. Augury, bugüne kadar yaklaşık 300 milyon dolarlık risk sermayesi toplayan, sektördeki daha iyi finanse edilen girişimlerden biridir.

Ama hem Marinelli hem de Lameirin bir fırsat seziyor. Market bu 2025 yılına kadar 12,3 milyar dolar değerinde olabilir. 2018’de Gartner tahmin edilen Nesnelerin interneti özellikli kestirimci bakım harcamalarının, 2018’de 3,4 milyar dolardan 2022’ye kadar 12,9 milyar dolara yükseleceğini söyledi.

Marinelli, algoritmalarının doğruluğu da dahil olmak üzere Tractian’ın platformunun teknik ayrıntıları sorulduğunda ayrıntıya girmeyi reddederken, Tractian’ın yaklaşık 200 şirketten oluşan müşteri tabanının John Deere, Bosch, Embraer ve Hyundai gibi tanınmış markaları kapsadığını kaydetti.

Geleceğe bakıldığında, Tractian’ın anahtarı, müstakbel müşterileri, teknolojisinin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğine ikna etmek olacaktır. İçinde anket McKinsey tarafından, firmadaki analistler, düşük performans gösteren bir kestirimci bakım algoritmasının tehlikelerini vurgulayarak, bir şirketin bir algoritma kullanarak bir ekipman parçasının bozulmasında %10’dan fazla tasarruf ettiğini, ancak algoritmanın yüksek yanlışlığı nedeniyle önemli ölçüde daha fazla harcama yaptığını iddia ediyor. pozitif oran.

“[O]Teknolojiniz aynı Shazam konseptini içeriyor, ancak makineler için,” dedi Marinelli. [The pandemic especially] birçok operatör nedeniyle varlıkların gerçek zamanlı izlenmesi gerekliliğini artırdı [can’t] fiziksel olarak çalışmak [near them] uzun süreler için.”

Mart ayında Tractian, şirketin faaliyetlerini geliştirmeye adanmış bir ekiple Meksika’da yeni bir ofis açarak Kuzey Amerika’ya açıldığını duyurdu. Tractian, bu yıl içinde Georgia, Atlanta’da pazara giriş yapmayı planlıyor.

Yorum için ulaşıldığında, Next47’de katılmayı planlayan bir ortak olan Debjit Mukerji Tractian’ın yönetim kurulu şunları söyledi: “Bu kritik bir alan, ekonomimizin kalp atışı. Next47, küresel çapta işletmeler için bakım deneyimini dönüştürme görevinde Tractian’a katılmaktan heyecan duyuyor. Bu alanı yıllarca takip ettikten sonra, sorunsuz dağıtım, sezgisel kullanıcı arayüzleri ve mobil/önce bulut yaklaşımının, özellikle yetersiz hizmet alan orta ölçekli kurumsal segmentte başarının temel bileşenleri olduğu sonucuna vardık. Tractian bunları olağanüstü ürün vizyonunda bir araya getiriyor ve müşterilerini sürekli olarak memnun ediyor.”

Tractian’ın şu anda 100 çalışanı var ve önümüzdeki 18 ay içinde çalışan sayısını 200’e çıkarmayı planlıyor. Şirketin artırılan toplam sermayesi 19 milyon dolar; Değerleme sorulduğunda Marinelli itiraz etti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/2314910/

Yorum yapın